Արցախում ոչնչացվում է հայկականությունը, և դա արվում է կառավարության շենքից տրվող «կանաչ լույսի» մշտական առկայծման պայմաններում. Տիգրան Աբրահամյան
27/04/2026 10:18
Ըստ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի՝ իշխող ռեժիմի պարագլուխների՝ Արցախում ոչնչացվող հոգևոր, պատմամշակութային արժեքների վերաբերյալ կրավորական բնույթի մեկնաբանությունները արտաքին աշխարհին փոխանցում են երկու վտանգավոր ուղերձ։
«Առաջին՝ Ադրբեջանին արտոնում են շարունակել ցեղասպան քաղաքականությունը։
Երկրորդ՝ միջազգային հանրությանը իրազեկում են, որ Հայաստանը առանձնապես խնդիրներ չի տեսնում ադրբեջանական վանդալիզմում և լուրջ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտություն չկա։
Արցախում ոչնչացվում է հայկականությունը՝ մեր հազարամյակների հետքն այս տարածաշրջանում, և դա արվում է կառավարության շենքից տրվող «կանաչ լույսի» մշտական առկայծման պայմաններում»,- նշել է Աբրահամյանը։

Armenianness is being destroyed in Artsakh, and this is being done under the constant flashing of the “green light” from the government building: Tigran Abrahamyan
27/04/2026 13:46
According to Tigran Abrahamyan, Secretary of the “I Have Honor” faction of the National Assembly, the passive remarks of the ruling political leadership regarding the destruction of spiritual, historical, and cultural values in Artsakh send two dangerous messages to the international community.
“First, they authorize Azerbaijan to continue its policy of destruction. Second, they signal to the international community that Armenia does not see any particular problem in Azerbaijani vandalism and that there is no need to take serious steps.
Armenianness is being destroyed in Artsakh, our millennia-old presence in this region, and this is being done under the constant flashing of the ‘green light’ from the government building,” Abrahamyan noted.