Փոքր Մանթաշի բնակիչները շահագրգռել են համագյուղացիներին, որ գան Երևան հանրահավաքի (տեսանյութ)
Համայնքային ոստիկանության Արթիկի բաժնում ստացված օպերատիվ տեղեկությունը Քրեական ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության գործընկերների հետ իրացնելիս ապրիլի 23-ին պարզվել է, որ Փոքր Մանթաշ գյուղի բնակիչ 39-ամյա մի տղամարդ, նախնական պայմանավորվածությամբ, ապրիլի 11-ին Երևանի Ազատության հրապարակում կուսակցություններից մեկի կազմակերպած հավաքին մասնակցելու համար նյութապես շահագրգռել է համագյուղացիներից 12 հոգու, այդ թվում` անչափահասների` խոստանալով գումար, հայտնում են ՆԳՆ ոստիկանությունից։
«Այս գործարքն իրականացնելու հարցում 39-ամյա տղամարդուն օժանդակել են ընտանիքի անդամները:
Փոքր Մանթաշ գյուղի բնակիչ երկու տղամարդու ավտոմեքենաներով նրանք մեկնել են Երևան, մասնակցել հանրահավաքին, իսկ վերադառնալիս 39-ամյա տղամարդն իրենց տան բակում չափահասներին վճարել է 10 հազարական, իսկ անչափահասներին` 5 հազարական դրամ և խոստացել, որ հետագայում նույնպես կլինի դրամական աջակցություն։
Դեպքին անռնչվող 12 անձանցից ընդունվել են նույնաբովանդակ հաղորդումներ, որոնք փոխանցվել են նախաքննական մարմին։
Ընտանիքի չորս անդամների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու հատկանիշներով: 39-ամյա տղամարդու նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանքը և բացակայելու արգելքը, նրա մոր և քրոջ նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը և բացակայելու արգելքը, իսկ ընտանիքի անչափահաս անդամի նկատմամբ՝ դաստիարակչական հսկողությունը:

Жители села Покр Манташ поощряли односельчан приехать в Ереван на митинг (видео)
В Артиковском отделе полиции, по оперативным данным, реализованным совместно с Ширакским областным управлением уголовной полиции, 23 апреля выяснилось, что 39-летний житель села Покр Манташ по предварительной договорённости 11 апреля материально стимулировал участие 12 односельчан, включая несовершеннолетних, в митинге одной из партий на площади Свободы в Ереване, обещая денежное вознаграждение, сообщает МВД.
По данным ведомства, в организации этого процесса мужчине помогали члены его семьи.
Двое жителей села Покр Манташ доставили участников в Ереван на автомобилях, где те приняли участие в митинге, после чего при возвращении домой 39-летний мужчина выплатил взрослым по 10 000 драмов, а несовершеннолетним — по 5 000 драмов, пообещав дальнейшую финансовую поддержку.
От 12 вовлечённых лиц получены однотипные сообщения, которые переданы в следственный орган.
В отношении четырёх членов семьи возбуждено публичное уголовное преследование по статье 236, части 2 Уголовного кодекса — материальное стимулирование участия в собрании.
В отношении 39-летнего мужчины избрана мера пресечения в виде домашнего ареста и запрета на выезд, в отношении его матери и сестры — административный надзор и запрет на выезд, а в отношении несовершеннолетнего члена семьи — воспитательный надзор.