Որտեղ ցեղասպանությունը անպատիժ ու վճռագործի համար անպատասխան է մնում, այնտեղ այն դառնում է հաջորդ հանցագործության խթան. Տեր Տիրատուր
27/04/2026 12:28
Բադեն-Վյուրթեմբերգի Հայ Համայնքի նախաձեռնությամբ՝ Շտուտգարտում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառում՝ քաղաքական, հոգևոր և հասարակական բարձր մասնակցությամբ։
Օրը սկսվել է Բադ Քանշտատի գլխավոր գերեզմանատանը. ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի առաջ ծաղկեպսակ է դրվել, կատարվել է Սրբոց Նահատակաց կարգը։ Միջոցառմանը մասնակցել են Բադեն-Վյուրթեմբերգի սոցիալական և ինտեգրման նախարար Մաննե Լուխան, լանդտագի պատգամավորներ, Շտուտգարտի քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ և բազմաթիվ այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Հայ համայնքի հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Տիրատուր քհն. Սարդարյանը իր խոսքում ձևակերպել է հետևյալ միտքը․ «Որտեղ ցեղասպանությունը անպատիժ ու վճռագործի համար անպատասխան է մնում, այնտեղ այն դառնում է հաջորդ հանցագործության խթան»։
Նա նաև ընդգծել է առանցքային երեք հստակ պահանջ այսօրվա իրականությունից ելնելով, որոնք են՝ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակում, 2023թ․ Արցախից բռնի տեղահանված ավելի քան 100.000 հայերի վերադարձի իրավունքի ապահովում ինչպես նաև հանցագործությունների համար պատասխանատուների նկատմամբ հստակ քաղաքական և իրավական քայլեր։
Երեկոյան միջոցառումը շարունակվել է Լյութեր Եկեղեցում։ Բադեն-Վյուրթեմբերգի նորընտիր վարչապետ Ջեմ Էոզդեմիրը իր ելույթում նշել է, որ 2016թ․ Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չպետք է մնա առանց հետևանքների։ Նա կոչ է արել անցնել գործնական քայլերի՝ հատկապես կրթության և հիշողության մշակույթի զարգացման քաղաքականության ուղղությամբ։
Քաղաքական համերաշխությունը վերահաստատվել է նաև այլ ելույթներով․ SPD խմբակցության անունից պատգամավորը Քարին Շթայնհուլբ-Յուսը, փոխանցելով խմբակցության ղեկավար Սաշա Բինդերի ուղերձը, ընդգծել է, որ հիշողությունը պարտավորեցնում է պայքարել մարդու իրավունքների համար այսօր։ CDU-ի ներկայացուցիչ Այլա Չաթալթեփեն ևս վերահաստատել է իր կուսակցության աջակցությունը հայ համայնքին։
Միջոցառման ընթացքում երաժշտական կատարումներով հանդես են եկել Սոնա Թալյանը և Վաչե Բագրատունին՝ ներկայացնելով Կոմիտաս վարդապետի և Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործությունները։ Վիկ Բագրատունու կողմից ընթերցվել են նաև ցեղասպանությունը վերապրածների վկայություններ, Միհրան Դաբաղի և Քրիստին Պլատի «Կորուստ և Ժառանգություն» գրքիծ՝ փոխանցելով պատմական ցավի կենդանի հիշողությունը։
Պոտսդամի Լեպսիուսի տան ներկայացուցիչ, գիտաշխատող դոկտոր Հայկ Մարտիրոսյանը իր բանախոսությամբ ներկայացրել է ոչ միայն ցեղասպանության պատմությունը, այլև գերմանական մարդասիրական առաքելությունների դերակատարությունը՝ հիշեցնելով, որ մարդասիրությունը հնարավոր է նույնիսկ ամենածանր պայմաններում։
Միջոցառման գլխավոր ուղերձը հստակ էր․ «Այլևս երբեք»-ը չի կարող սահմանափակվել հիշողությամբ կամ լոկ խոսքերով։ Այն պահանջում է քաղաքական կամք, պատասխանատվություն և գործնական քայլեր՝ այսօր և հիմա։

Там, где геноцид остается безнаказанным и безответным для виновника, он становится стимулом для следующего преступления — отец Тиратур
27/04/2026 13:34
По инициативе армянской общины Баден-Вюртемберга в Штутгарте прошло памятное мероприятие, посвящённое 111-й годовщине Геноцида армян, с высоким уровнем политического, духовного и общественного участия.
День начался на главном кладбище Бад-Канштатта: у хачкара, посвящённого памяти жертв геноцида, был возложен венок, а также совершён заступнический чин Святых Мучеников Геноцида армян. В мероприятии приняли участие министр социальных дел и интеграции Баден-Вюртемберга Манфред Лух, депутаты ландтага, представители городских властей Штутгарта и многочисленных организаций.
Духовный пастырь армянской общины, достопочтенный священник отец Тиратур Сардарян, в своей речи сформулировал мысль: «Там, где геноцид остаётся безнаказанным и безответным для виновника, он становится стимулом для следующего преступления».
Он также подчеркнул три ключевых требования, вытекающих из нынешней ситуации: немедленное освобождение армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане; обеспечение права на возвращение более чем 100 000 армян, насильственно перемещённых из Арцаха в 2023 году; а также принятие чётких политических и правовых мер в отношении лиц, ответственных за преступления.
Вечернее мероприятие продолжилось в церкви Лютера. Новый премьер-министр Баден-Вюртемберга Джем Оздемир в своей речи заявил, что признание Геноцида армян Бундестагом Германии в 2016 году не должно остаться без последствий, призвав к практическим шагам, особенно в сфере образования и развития культуры памяти.
Политическая солидарность была подтверждена и другими выступлениями. Депутат от фракции SPD Карин Штайнхюльб-Юс, передав послание лидера фракции Саши Биндера, подчеркнула, что память обязывает бороться за права человека сегодня. Представитель CDU Айла Чаталтепе также подтвердила поддержку армянской общины.
В рамках мероприятия музыкальные произведения Комитаса и Арно Бабаджаняна исполнили Сона Талян и Ваче Багратуни. Также были зачитаны свидетельства переживших геноцид, а из книг Миграна Дабага и Кристины Платт «Потеря и наследие» были представлены тексты, передающие живую память исторической боли.
Представитель из Дома Лепсиуса в Потсдаме, доктор Айк Мартиросян, в своём выступлении представил не только историю геноцида, но и роль немецких гуманитарных миссий, напомнив, что гуманизм возможен даже в самых тяжёлых условиях.
Главный посыл мероприятия был однозначен: лозунг «Никогда больше» не может ограничиваться памятью или словами. Он требует политической воли, ответственности и практических действий — сегодня и сейчас.