Փրկել Արցախի մշակութային ժառանգությունը. հրատապ կոչ՝ միջազգային կառույցներին
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը խոր ցավով և մտահոգությամբ է հետևում Արցախի հայկական հոգևոր ու մշակութային ժառանգության նկատմամբ շարունակվող ոչնչացման, վանդալիզմի և յուրացման փորձերին։
Գործակալության տարածած հայտարարության մեջ, մասնավորաես, ասվում է. «Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու ոչնչացման փաստերը, Սուրբ Աստվածամոր տաճարի քանդման մասին հաղորդումները, ինչպես նաև սրբավայրերի, գերեզմանոցների, հուշարձանների և հայկական ինքնության տեսանելի նշանների նկատմամբ արձանագրված վանդալիզմի դեպքերը վկայում են ոչ թե առանձին միջադեպերի, այլ վտանգավոր և հետևողական քաղաքականության մասին։
Այս համատեքստում հատկապես մտահոգիչ է վերջին օրերին ադրբեջանական տեղեկատվական դաշտում ակտիվացած վտանգավոր հռետորաբանությունը՝ ուղղված Արցախի խորհրդանիշներից մեկի՝ «Մենք ենք մեր սարերը» հուշարձանի ոչնչացմանը, խեղմանը կամ վերաիմաստավորմանը։ Ստեփանակերտում հայկական ժառանգության ոչնչացման վերջին փաստերն այս վտանգը դարձնում են իրական և հրատապ։
Մշակութային ժառանգության հետևողական ոչնչացումն ու այդկերպ բնիկ ժողովրդի հետքն իր հայրենիքից մաքրելը պարունակում են ցեղասպանության հանցակազմի հատկանիշներ և պետք է դիտարկվեն ոչ միայն որպես մշակութային վանդալիզմ, այլև որպես ինքնության, հիշողության և պատմական իրավունքի դեմ ուղղված հանցավոր քաղաքականություն։
Կոչ ենք անում միջազգային մշակութային, իրավապաշտպան և դիվանագիտական կառույցներին, առաջնահերթորեն՝ UNESCO-ին և ICOMOS-ին, հրատապ և գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ կանխելու Արցախի հայկական ժառանգության հերթական անդառնալի կորուստը։ Անհրաժեշտ է ապահովել անկախ մշտադիտարկում, փաստագրում և միջազգային հասանելիություն՝ Արցախի մշակութային ու հոգևոր ժառանգության ներկա վիճակը գնահատելու համար։
Միջազգային հանրության լռությունն ու անգործությունն արդեն իսկ հանգեցրել են ծանրագույն հետևանքների՝ Արցախի հայաթափմանը, օկուպացմանը և հայկական պատմամշակութային ներկայության շարունակական ոչնչացմանը։ Այսօր այդ նույն անգործությունը կարող է դառնալ հերթական անդառնալի կորստի պատճառ»։

Save Artsakh’s cultural heritage: An urgent appeal to international structures
The “We Are Our Mountains” Development Agency is following with deep concern the ongoing reports regarding the destruction, vandalism, and attempts of appropriation of Artsakh’s Armenian spiritual and cultural heritage.
The agency’s statement reads, in particular: “The documented destruction of St. Hakob Church in Stepanakert, reports regarding the demolition of the Holy Mother of God Cathedral, as well as repeated cases of vandalism against churches, cemeteries, monuments, and visible symbols of Armenian identity, are not isolated incidents, but evidence of a systematic and dangerous policy.
In this context, the dangerous rhetoric circulating in Azerbaijani information sources regarding one of Artsakh’s most important symbols – the “We аre Our Mountains” monument – is particularly alarming. This rhetoric appears to prepare the ground for the monument’s destruction, desecration, or reinterpretation. The latest facts of destruction of Armenian heritage in Stepanakert make this threat real and urgent.
The systematic destruction of cultural heritage and, through it, the erasure of an indigenous people’s traces from their homeland contain elements of the crime of genocide and must be regarded not only as cultural vandalism, but also as a criminal policy directed against identity, memory, and historical rights.
We call on international cultural, human rights, and diplomatic institutions – first and foremost UNESCO and ICOMOS – to take urgent and effective action to prevent yet another irreversible loss of Artsakh’s Armenian heritage. Independent monitoring, documentation, and international access must be ensured in order to assess the current state of Artsakh’s cultural and spiritual heritage.
The silence and inaction of the international community have already led to grave consequences: the depopulation of Artsakh of its Armenian population, occupation, and the ongoing destruction of Armenian historical and cultural presence. Today, that same inaction may become the cause of yet another irreversible loss.”