Փրկել Արցախի մշակութային ժառանգությունը. հրատապ կոչ՝ միջազգային կառույցներին
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը խոր ցավով և մտահոգությամբ է հետևում Արցախի հայկական հոգևոր ու մշակութային ժառանգության նկատմամբ շարունակվող ոչնչացման, վանդալիզմի և յուրացման փորձերին։
Գործակալության տարածած հայտարարության մեջ, մասնավորաես, ասվում է. «Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու ոչնչացման փաստերը, Սուրբ Աստվածամոր տաճարի քանդման մասին հաղորդումները, ինչպես նաև սրբավայրերի, գերեզմանոցների, հուշարձանների և հայկական ինքնության տեսանելի նշանների նկատմամբ արձանագրված վանդալիզմի դեպքերը վկայում են ոչ թե առանձին միջադեպերի, այլ վտանգավոր և հետևողական քաղաքականության մասին։
Այս համատեքստում հատկապես մտահոգիչ է վերջին օրերին ադրբեջանական տեղեկատվական դաշտում ակտիվացած վտանգավոր հռետորաբանությունը՝ ուղղված Արցախի խորհրդանիշներից մեկի՝ «Մենք ենք մեր սարերը» հուշարձանի ոչնչացմանը, խեղմանը կամ վերաիմաստավորմանը։ Ստեփանակերտում հայկական ժառանգության ոչնչացման վերջին փաստերն այս վտանգը դարձնում են իրական և հրատապ։
Մշակութային ժառանգության հետևողական ոչնչացումն ու այդկերպ բնիկ ժողովրդի հետքն իր հայրենիքից մաքրելը պարունակում են ցեղասպանության հանցակազմի հատկանիշներ և պետք է դիտարկվեն ոչ միայն որպես մշակութային վանդալիզմ, այլև որպես ինքնության, հիշողության և պատմական իրավունքի դեմ ուղղված հանցավոր քաղաքականություն։
Կոչ ենք անում միջազգային մշակութային, իրավապաշտպան և դիվանագիտական կառույցներին, առաջնահերթորեն՝ UNESCO-ին և ICOMOS-ին, հրատապ և գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ կանխելու Արցախի հայկական ժառանգության հերթական անդառնալի կորուստը։ Անհրաժեշտ է ապահովել անկախ մշտադիտարկում, փաստագրում և միջազգային հասանելիություն՝ Արցախի մշակութային ու հոգևոր ժառանգության ներկա վիճակը գնահատելու համար։
Միջազգային հանրության լռությունն ու անգործությունն արդեն իսկ հանգեցրել են ծանրագույն հետևանքների՝ Արցախի հայաթափմանը, օկուպացմանը և հայկական պատմամշակութային ներկայության շարունակական ոչնչացմանը։ Այսօր այդ նույն անգործությունը կարող է դառնալ հերթական անդառնալի կորստի պատճառ»։

Спасти культурное наследие Арцаха: срочный призыв к международным структурам
Агентство развития «Мы — наши горы» заявило, что с глубокой болью и обеспокоенностью следит за продолжающимися случаями уничтожения, вандализма и попыток присвоения армянского духовного и культурного наследия Арцаха.
В распространённом агентством заявлении, в частности, говорится, что факты уничтожения церкви Святого Акопа в Степанакерте, сообщения о сносе собора Пресвятой Богородицы, а также зафиксированные случаи вандализма в отношении святынь, кладбищ, памятников и других видимых символов армянской идентичности свидетельствуют не об отдельных инцидентах, а о «последовательной и опасной политике».
Особую обеспокоенность, согласно заявлению, вызывает активизация в последние дни в азербайджанском информационном поле риторики, направленной на уничтожение, искажение или переосмысление одного из символов Арцаха — памятника «Мы — наши горы».
В агентстве считают, что недавние факты уничтожения армянского наследия в Степанакерте делают эту угрозу «реальной и неотложной».
«Последовательное уничтожение культурного наследия и стирание следов коренного народа с его родины содержат признаки преступления геноцида и должны рассматриваться не только как культурный вандализм, но и как преступная политика, направленная против идентичности, памяти и исторического права», — говорится в заявлении.
Агентство призвало международные культурные, правозащитные и дипломатические структуры, прежде всего ЮНЕСКО и ICOMOS, предпринять срочные и действенные шаги для предотвращения очередной невосполнимой утраты армянского наследия Арцаха.
Также подчёркивается необходимость обеспечения независимого мониторинга, документирования и международного доступа для оценки текущего состояния культурного и духовного наследия Арцаха.
В заявлении отмечается, что молчание и бездействие международного сообщества уже привели к тяжёлым последствиям — деарменизации Арцаха, его оккупации и продолжающемуся уничтожению армянского историко-культурного присутствия. По мнению авторов обращения, дальнейшее бездействие может привести к новым необратимым потерям.