ՍԱՏՄ-ն ՌԴ-ից պաշտոնական գրություն չի ստացել «Ջերմուկ»-ի վաճառքի արգելքի հետ կապված
ՀՀ ՍԱՏՄ-ն ՌԴ պատկան մարմիններից պաշտոնական որևէ գրություն չի ստացել «Ջերմուկ»-ի վաճառքի արգելքի հետ կապված: Այս մասին Aysor.am-ին հայտնեց ՍԱՏՄ իրազեկման, խորհրդատվության և հանրության հետ տարվող աշխատանքների բաժնի պետ Անուշ Հարությունյանը:
Նա նշեց, որ  համաձայն ռուսական և հայկական մամուլում տարածված տեղեկությունների՝ ռուսական պետական «Անկեղծ նշան» (Честный знак) մակնշման համակարգն արգելափակել է «Ջերմուկ Գրուպ» ՓԲԸ-ի արտադրության «Ջերմուկ» ապրանքանիշի՝ 2026 թվականի փետրվարի 17-ին և մարտի 5-ին արտադրված խմբաքանակների իրացումը:
«Ըստ հրապարակումների՝ կասեցման հիմքը Ռուսաստանի Դաշնության սպառողների իրավունքների պաշտպանության և մարդու բարեկեցության վերահսկման դաշնային ծառայության՝ «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ի գրությունն է «պարտադիր չափորոշիչների խախտումների» մասին։
ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը ՌԴ պատկան մարմիններից՝ «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ից կամ «Ռոսսելխոզնադզորից» (ՌԴ անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայություն), պաշտոնական որևէ տեղեկություն՝ գրություն, խնդրո առարկայի վերաբերյալ առայժմ չի ստացել:
Ձեռնարկվում են միջոցներ իրավիճակը պարզաբանելու և համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու ուղղությամբ:
Արդյունքները կհրապարակվեն»,- մանրամասնեցին ՍԱՏՄ-ից:
Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ Ռուսաստանն արգելել է Հայաստանից ներմուծված «Ջերմուկ» հանքային ջրի խմբաքանակի վաճառքը։  Արգելվել են 2026թ․ փետրվարի 17-ից մարտի 5-ի ամսաթվերով արտադրված ապրանքները՝ 338,000 շիշ։
Շրջանառության դադարեցման առիթ է հանդիսացել «Ռոսպոտրեբնադզորի» նամակը, որում գերատեսչությունը մատնանշել է ՌԴ քաղաքացիների կյանքին և առողջությանը հնարավոր վնաս պատճառելու կանխման ուղղությամբ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը։

В Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении не поступало официального письма от российских ведомств по поводу запрета продажи «Джермук»
В Инспекционном органе по безопасности пищевых продуктов Армении заявили, что не получали официального письма от компетентных органов Российской Федерации относительно возможного запрета на продажу минеральной воды «Джермук».
Как сообщила начальник отдела информирования, консультирования и связей с общественностью инспекционного органа Ануш Арутюнян в беседе с Aysor.am, согласно распространяемой в армянских и российских СМИ информации, российская государственная система маркировки «Честный знак» приостановила реализацию партии минеральной воды «Джермук» производства ЗАО «Джермук Груп», выпущенных 17 февраля и 5 марта 2026 года.
По публикациям, основанием для остановки оборота послужило письмо Роспотребнадзора, в котором ведомство указало на необходимость «принятия срочных мер по недопущению причинения возможного вреда жизни и здоровью граждан России». Причиной блокировки названы «нарушения обязательных требований».
Однако Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов уточнил, что ни от Роспотребнадзора, ни от Россельхознадзора официальной информации или писем по данному вопросу пока не поступало.
Отмечается, что предпринимаются меры для выяснения обстоятельств и принятия соответствующих решений, а результаты будут опубликованы.
Согласно циркулирующим сообщениям, в России запрещена продажа партии минеральной воды «Джермук», произведённой в период с 17 февраля по 5 марта 2026 года, общим объёмом около 338 тысяч бутылок. В качестве причины указывается письмо Роспотребнадзора с упоминанием необходимости принятия срочных мер для предотвращения возможного вреда здоровью и жизни граждан РФ.