Ռուսաստանում արգելել են Հայաստանից հանքային ջրի խմբաքանակի վաճառքը
«Честный знак» մակնշման պետական համակարգը կասեցրել է հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրի խմբաքանակի վաճառքը թե՛ օֆլայն, թե՛ առցանց խանութներում։
Ինչպես РБК-ին հայտնել է Հեռանկարային տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնի (մակնշման օպերատոր) գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ռևազ Յուսուպովը, շրջանառության մեջ եղել է 338 հազար շիշ, որոնք այժմ արգելափակված են մինչև ստուգումների ավարտը։
Շրջանառության դադարեցման առիթ է հանդիսացել «Ռոսպոտրեբնադզորի» նամակը, որտեղ գերատեսչությունը մատնանշել է «Ռուսաստանի քաղաքացիների կյանքին ու առողջությանը հնարավոր վնաս պատճառելու դեպքերը կանխելու համար անհապաղ միջոցներ ձեռնարկելու» անհրաժեշտությունը։ Որպես արգելափակման պատճառ նշվում են «պարտադիր պահանջների խախտումները»։
Արգելքի տակ է հայտնվել 2026 թվականի փետրվարի 17-ի և մարտի 5-ի արտադրության արտադրանքը։ Յուսուպովը հայտնել է, թե «մինչև ստուգումների ավարտը այն չի հայտնվի սպառողների ձեռքում»։

В России запретили продажу партии минеральной воды из Армении
Государственная система маркировки «Честный знак» приостановила реализацию партии минеральной воды «Джермук» (Армения) в офлайн‑ и онлайн-магазинах. Как сообщил РБК заместитель гендиректора Центра развития перспективных технологий (оператор маркировки) Реваз Юсупов, в обороте находилось 338 тыс. бутылок, которые теперь заблокированы до завершения проверки.
Поводом для остановки оборота послужило письмо Роспотребнадзора, в котором ведомство указало на необходимость «принятия срочных мер по недопущению причинения возможного вреда жизни и здоровью граждан России». Причиной блокировки названы «нарушения обязательных требований».
Под запрет попала продукция с датами производства 17 февраля 2026 года и 5 марта 2026 года. Как отметил Юсупов, «до завершения проверки она не попадет в руки потребителям».