Մեկ շաբաթից կտեսնենք Ֆրանսիայի հետ երկար բանակցված փաստաթղթի ստորագրումը. Արարատ Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի գլխավորությամբ կայացել է եվրոպական տարածաշրջանի երկրներում և կազմակերպություններում հավատարմագրված ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաքը:
Նախարար Միրզոյանն իր բացման խոսքում նշել է. «Վերջին անգամ բոլորս, իհարկե ավելի ընդլայնված կազմով, հանդիպել ենք օգոստոսի վերջին, որից հետո շատ իրադարձություններ են տեղի ունեցել հատկապես եվրոպական աշխարհամասում և Եվրոպական միության ու առանձին երկրների հետ Հայաստանի Հանրապետության հարաբերություններում։ Բազմաթիվ երկրների հետ ռազմավարական համագործակցություններ են քննարկվում։ Մեկ շաբաթից կտեսնենք նաև Ֆրանսիայի հետ երկար բանակցված փաստաթղթի ստորագրումը։
Մինչ այս՝ վերջին ամիսներին, իհարկե, առանձին երկրների հետ արդեն դա տեղի է ունեցել, օրինակ` Գերմանիայի հետ։ Իհարկե, անվանումները փաստաթղթից փաստաթուղթ մի փոքր տարբերվում են. մի դեպքում դա ռազմավարական գործընկերության հաստատում է, մի դեպքում դա գործընկերության ռազմավարական օրակարգ է։ Օրինակ` Եվրոպական միության հետ ստորագրեցինք «Գործընկերության ռազմավարական օրակարգ» և այսպես շարունակ»։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել մայիսի 4-6-ը Երևանում կայանալիք բարձրաստիճան միջոցառումներին՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի ու ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովներին և «Երևանյան երկխոսություն» միջոցառմանը։
Եվրոպական երկրների հետ հարաբերությունները համակարգող փոխնախարար Վահան Կոստանյանն անդրադարձ է կատարել ԵՔՀ և ՀՀ-ԵՄ գագաթաժողովների հիմնական օրակարգին, ստորագրվելիք փաստաթղթերին։
ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանն անդրադարձ է կատարել «Երևանյան երկխոսության» նախապատրաստական աշխատանքներին, քննարկումների հիմնական ուղղություններին:
Դեսպանահավաքի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության, եվրոպական երկրների հետ երկկողմ համագործակցության խորացման ուղղությամբ աշխատանքները, ընթացիկ ծրագրերն ու հեռանկարները։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության՝ Հայաստանի ներգրավածությամբ ծրագրերի իրականացման ընթացքը, տնտեսական ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ցանցի զարգացման ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ տարվող աշխատանքները։
Անդրադարձ է կատարվել հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և զարգացման գործընթացներին, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալիզացիայի ուղղությամբ քայլերին։
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային ու միջազգային զարգացումների, առկա մարտահրավերների շուրջ։
Քննարկմանն անդրադարձ է կատարվել նաև դիվանագիտական ծառայության կատարելագործմանն ուղղված նախաձեռնություններին, այդ նպատակով «Դիվանագիտական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում առաջարկված փոփոխություններին:

Через неделю мы увидим подписание документа, согласованного после долгих переговоров с Францией — Арарат Мирзоян
28/04/2026 16:12
Под председательством министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна состоялось совещание руководителей дипломатических представительств Армении, аккредитованных в странах и организациях европейского региона.
В своём вступительном слове глава МИД отметил, что с момента предыдущей встречи, состоявшейся в конце августа, произошло множество событий, особенно в европейском регионе и в отношениях Армении с Европейским союзом и отдельными европейскими государствами.
«С рядом стран обсуждается стратегическое сотрудничество. Уже через неделю мы увидим подписание документа, согласованного после долгих переговоров с Францией», — заявил Арарат Мирзоян.
Он напомнил, что в последние месяцы аналогичные документы уже были подписаны с рядом стран, в том числе с Германией. По словам министра, формулировки документов могут различаться: в одних случаях речь идёт об установлении стратегического партнёрства, в других — о стратегической повестке партнёрства.
«Например, с Европейским союзом мы подписали "Стратегическую повестку партнёрства», — отметил Мирзоян.
Министр также затронул предстоящие высокопоставленные мероприятия, которые пройдут в Ереване 4–6 мая, включая саммит Европейского политического сообщества, саммит Армения–ЕС и форум «Ереванский диалог».
Заместитель министра иностранных дел Ваан Костанян, курирующий отношения с европейскими странами, представил основные пункты повестки саммитов и информацию о готовящихся к подписанию документах.
Генеральный секретарь МИД Давид Карапетян рассказал о подготовке форума «Ереванский диалог» и ключевых темах обсуждений.
В ходе совещания обсуждались вопросы углубления партнёрства Армения–ЕС, развития двустороннего сотрудничества с европейскими государствами, текущие программы и перспективы.
Арарат Мирзоян также представил информацию о реализации проектов региональной взаимосвязанности с участием Армении, развитии экономической и транспортной инфраструктуры, а также о работе с международными партнёрами в этих направлениях.
Отдельное внимание было уделено процессам нормализации отношений с соседними странами, в том числе шагам по институционализации мирного процесса между Арменией и Азербайджаном.
Участники совещания также обменялись мнениями по вопросам региональных и международных процессов, существующих вызовов, а также обсудили инициативы по совершенствованию дипломатической службы и предлагаемые поправки к закону «О дипломатической службе».