Զելենսկու հնարավոր այցից ամենաշատը անհատապես տուժում է Փաշինյանը
Զելենսկու այցի հնարավոր հետևանքները. թեմային անդրադարձել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը։
Նա գրել է․ «Օրեր հետո, Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի էությունը որակապես կարող է փոխվել, եթե Հայաստան ժամանի Ուկրաինայի նախագահ Վլ. Զելենսկին։
Նիկոլ Փաշինյանի ծրագրերում, անշուշտ, սա իր նախընտրական արշավի առանցքային միջոցառումն էր։ Այդպես էր պլանավորված, այդպես էր բանակցված, այդպես է նախատեսված։
Ապրիլի 25-ին Ադրբեջան անսպասելի այցից հետո շատ մեծ է հավանականությունը, որ Զելենսկին կգա նաև Երևան։ Իսկ դա էապես փոխում է երևանյան միջոցառման թե´ խորքային, թե´ PR բովանդակությունը։ Որքան էլ տարօրինակ թվա, տվյալ միջոցառմանը Զելենսկու հնարավոր այցից ամենաշատը անհատապես տուժում է Փաշինյանը։
Զելենսկին Երևանում՝ նշանակում է, որ նա է դառնում հիմնական դերակատարը՝ իր կերպարով, իր պատերազմով, Եվրոպային ավելի հետաքրքիր լինելու իր օբյեկտիվ վիճակով։
Զելենսկին Երևանում՝ նշանակում է մի քանի օր Հայաստանը դարձնել հակառուսականության էպիկենտրոն։
Զելենսկին Երևանում՝ նշանակում է իր հայտարարություններով անթաքույց գրգռվածություն առաջացնել մեզ հարևան առնվազն երեք պետությունների մոտ (Իրան, Վրաստան, նույնիսկ՝ Թուրքիա)։
Եթե, այնուամենայնիվ, Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում Զելենսկին ժամանի Երևան և մասնակցի աշխատանքներին, ապա Հայաստանի շուրջ և Հայաստանում մթնոլորտը փոխվելու է։ Ռուսաստանի ռեակցիան չի ուշանալու։ Ռուսաստանն ուղիղ պատերազմի մեջ է Ուկրաինայի հետ, և հակառուսականության դրսևորումների դեպքում (առավել ևս՝ նոր հակառուսականության պլացդարմների ստեղծման կոչերի պարագայում) ձեռնարկելու է որոշակի հակազդեցության քայլեր։ Հայաստանյան ընտրողներն էլ դա զգալու է։
Եվրոպական լիդերները խորապես անտարբեր են Հայաստանի համար հնարավոր հետևանքների հանդեպ, մենք վերջին 5-6 տարիներին դա մեր աչքերով ենք տեսել, Զելենսկին դժվար թե առիթը բաց թողնի՝ PR-վելու Եվրոպական համայնքի առջև, եվրոպական էլիտան էլ սիրով Երևանում հակառուսականության ցուցադրումներ կանի։ Ի՞նչ կստանա այս ամենից Հայաստանը՝ նոր խնդիրներ։ Պարադոքսն այն է, որ նման «расклад»-ի դեպքում, հիմնական դերակատարի փոփոխման պարագայում, չի շահում նաև Փաշինյանը։
Նրանք սիրուն, սուր ճառերից հետո կգնան իրենց երկրները՝ զբաղվելու իրենց ներքին լրջագույն խնդիրներով։ Մենք կստանանք լարվածության մեծ պոտենցիալով նոր իրականություն, հետևաբար՝ նաև ներքին տրամադրությունների որոշակի փոփոխություններ»։

Больше всего от возможного визита Зеленского лично пострадает Пашинян
Возможные последствия визита Владимира Зеленского прокомментировал член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян.
«Через несколько дней суть 8-го саммита Европейского политического сообщества, который пройдет в Ереване, может качественно измениться, если в Армению прибудет президент Украины Владимир Зеленский.
Безусловно, в планах Никола Пашиняна это мероприятие являлось ключевым элементом его предвыборной кампании. Именно так оно было задумано, согласовано и спланировано.
После неожиданного визита в Азербайджан 25 апреля вероятность того, что Зеленский посетит и Ереван, значительно возросла. А это существенно меняет как содержательную, так и PR-составляющую ереванского мероприятия. Как бы странно это ни звучало, в случае возможного визита Зеленского наибольший личный ущерб от этого понесет именно Пашинян.
Зеленский в Ереване — это означает, что именно он становится главным действующим лицом — со своим образом, своей войной и своим объективно более высоким уровнем интереса для Европы.
Зеленский в Ереване — это означает превращение Армении на несколько дней в эпицентр антироссийской политики.
Зеленский в Ереване — это означает своими заявлениями вызвать нескрываемое раздражение как минимум у трех соседних с нами государств — Ирана, Грузии и даже Турции.
Если в рамках 8-го саммита Европейского политического сообщества Зеленский все же прибудет в Ереван и примет участие в его работе, атмосфера вокруг Армении и внутри страны изменится. Реакция России не заставит себя ждать. Россия находится в состоянии прямой войны с Украиной, и в случае проявлений антироссийской политики — тем более при призывах к созданию новых антироссийских плацдармов — предпримет определенные ответные шаги. Это почувствует и армянский избиратель.
Европейские лидеры глубоко безразличны к возможным последствиям для Армении — мы своими глазами наблюдаем это последние пять-шесть лет. Зеленский вряд ли упустит возможность заняться PR перед европейским сообществом, а европейские элиты с удовольствием устроят в Ереване демонстрацию антироссийской позиции. Что получит от этого Армения? Новые проблемы. Парадокс заключается в том, что при подобном раскладе, в случае смены главного действующего лица, не выигрывает и Пашинян.
После красивых и резких речей они вернутся в свои страны, чтобы заниматься собственными серьезнейшими внутренними проблемами. Мы же получим новую реальность с высоким потенциалом напряженности, а следовательно — и определенные изменения внутренних общественных настроений».