Ինչու է հեղուկ գազը թանկացել. Էկոնոմիկայի նախարարության պարզաբանումը
Էկոնոմիկայի նախարարությունը անդրադարձել է Հայաստանում հեղուկ գազի մատակարարման հետ կապված իրավիճակին:
«Հաշվի առնելով թեմայի նկատմամբ հանրային մեծ հետաքրքրությունը՝ ներկայացնում ենք առավել հաճախ հնչող հարցերի պատասխանները՝ իրավիճակի վերաբերյալ հստակ և պաշտոնական տեղեկատվություն ապահովելու նպատակով։
Հեղուկ գազի մատակարարման վերաբերյալ
Հարց․ Հայաստանում հեղուկ գազի դեֆիցի՞տ կա։
Պատասխան․
Լարսի անցակետում առաջացած կուտակումների և լոգիստիկ ժամանակավոր դժվարությունների պատճառով հեղուկ գազ տեղափոխող որոշ բեռնատարների մուտքը Հայաստան ուշացել է, ինչն ազդել է շուկայում մատակարարումների բնականոն ռիթմի վրա։ Խոսքն ամբողջական դեֆիցիտի մասին չէ, սակայն առանձին լցակայաններում հնարավոր են մատակարարման ժամանակավոր ընդհատումներ։
Հարց․ Ի՞նչ է անում Կառավարությունը։
Պատասխանատու պետական մարմինները մշտական կապի մեջ են ներմուծող ընկերությունների և գործընկեր կառույցների հետ՝ իրավիճակը հնարավորինս արագ կարգավորելու և շուկայի բնականոն մատակարարումը վերականգնելու նպատակով։
Հարց․ Գների բարձրացման ռի՞սկ կա։
Գների վրա կարող են ազդեցություն ունենալ ոչ միայն լոգիստիկ դժվարությունները, այլև տարածաշրջանային զարգացումներով պայմանավորված միջազգային շուկայի տատանումները։ Միաժամանակ, շուկան գտնվում է մշտադիտարկման ներքո, և պատկան մարմինները հետևում են իրավիճակին՝ բացառելու անհիմն գնաճն ու հնարավոր սպեկուլյատիվ դրսևորումները։
Հարց․ Քաղաքացիներն ի՞նչ պետք է անեն։
Հորդորում ենք քաղաքացիներին չտրվել խուճապային գնումների և հետևել բացառապես պաշտոնական տեղեկատվությանը։ Իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։
Հիշեցնենք, որ վերջին օրերին վարորդներն ու քաղաքացիներն ահազանգում էին, որ հեղուկ գազի գները կտրուկ աճել են՝ հասնելով 300 դրամի, իսկ որոշ գազալցակայաններում անգամ դեֆիցիտ է»:

Why has the price of liquefied gas increased? Explanation of the Ministry of Economy
The Ministry of Economy has addressed the situation surrounding the supply of liquefied gas in Armenia.
“Given the high level of public interest, we are presenting answers to the most frequently asked questions in order to provide clear and official information about the current situation.
Regarding the supply of liquefied gas
Question: Is there a shortage of liquefied gas in Armenia?
Answer:
Due to congestion and temporary logistical challenges at the Lars checkpoint, the entry of some trucks transporting liquefied gas into Armenia has been delayed. This has disrupted the usual supply rhythm to the domestic market. While there is no complete shortage, temporary supply interruptions may occur at certain filling stations.
Question: What is the Government doing?
Relevant state bodies are in continuous contact with importing companies and partner organizations to resolve the situation as quickly as possible and restore the normal supply flow.
Question: Is there a risk of price increases?
Prices may be influenced not only by logistical disruptions but also by fluctuations in the international market driven by regional developments. At the same time, the market is under constant monitoring, and the competent authorities are taking steps to prevent unjustified price increases and potential speculative behavior.
Question: What should citizens do?
We urge citizens to refrain from panic buying and to rely only on official sources of information. Efforts to stabilize the situation are ongoing.
It should be noted that in recent days, drivers and residents have reported a sharp increase in liquefied gas prices, reaching up to 300 drams, as well as shortages at some gas stations.”