Երեսպաշտ չլինել և կանգնել հանուն ժողովրդավարության. Արմեն Աշոտյան (Տեսանյութ)
Օրեր առաջ եվրոպական քաղաքական ընտանիքների անդամ տարբեր հայկական կառույցներին առաջարկեցինք միասնական կոչով դիմել ԵՄ ղեկավարությանը, այս մասին հայտնել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«20-22 տարի է՝ այս գործի մեջ եմ, չեմ հիշում դեպք, որ այսքան գաղափարական տարաձայնություններ ունեցող հայկական կուսակցություններ, որոնք ՀՀ-ի ներսում տարիներով իրար հետ դժվարությամբ են լեզու գտել, միավորվեն և միասին հանդես գան, միացնեն իրենց ձայնը հանուն արժեքների, հանուն մեր քաղաքացիների, հայրենիքի»,-ասաց Աշոտյանը։
«Վստահ եմ` Երևանում այդ օրերին (մայիսի 4-5–ին Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8–րդ գագաթնաժողովն է կայանալու) լինելու են բազում ակցիաներ, բայց նաև վստահ եմ, որ իշխանությունը փակելու է բոլոր հնարավոր ֆիզիկական մուտքերը։ Ուզում եմ շեշտել՝ այս ակցիան արժեքային է, ազատության, արդարության և մարդու իրավունքների համար է, որևէ մեկի մտքով չանցնի, որ մեր ակցիաները հակաեվրոպական են։ Ո՛չ, սա է իրական եվրոպական արժեքների համար պայքարը։ Մենք կոչ ենք անում վերջ տալ երկակի ստանդարտներին, երեսպաշտ չլինել և կանգնել հանուն ժողովրդավարության»,–հավելեց ՀՀԿ փոխնախագահը։

Не лицемерить и встать на защиту демократии: Армен Ашотян (видео)
Несколько дней назад мы предложили различным армянским организациям, входящим в европейские политические семьи, выступить с единым обращением к руководству ЕС. Об этом заявил заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
«Я уже 20–22 года занимаюсь этой сферой и не припомню случая, когда армянские партии, имеющие столь серьёзные идеологические разногласия и на протяжении многих лет с трудом находившие общий язык внутри страны, смогли объединиться и выступить вместе, объединить свои голоса во имя ценностей, во имя наших граждан и Родины», — заявил Ашотян.
«Я уверен, что в те дни (4–5 мая в Ереване состоится 8-й саммит Европейского политического сообщества) пройдут многочисленные акции, однако также уверен, что власти будут блокировать все возможные физические пути доступа. Хочу подчеркнуть: эта акция носит ценностный характер, она посвящена свободе, справедливости и правам человека, и никому не следует думать, что наши действия являются анти-европейскими. Нет — это борьба за подлинные европейские ценности. Мы призываем положить конец двойным стандартам, не лицемерить и встать на защиту демократии», — добавил заместитель председателя РПА.
Он также сообщил, что сегодня послу миссии ЕС в Армении Василису Марагосу будет передано соответствующее письмо.