Զինված ուժերը կարող են արդյունավետ լինել բացառապես մարդու իրավունքների երաշխավորման պարագայում. ՄԻՊ
Ապրիլի 29-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն այցելել է Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիա։
Այցի շրջանակում Պաշտպանը հանդիպում է ունեցել ակադեմիայի ղեկավար կազմի և անձնակազմի հետ՝ կարևորելով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության հետ ձևավորված արդյունավետ և կառուցողական համագործակցությունը։
Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է, որ մարդու իրավունքների արժեքներով առաջնորդվելը և դրանց հետևողական ամրապնդումը զինված ուժերում ունեն հիմնարար նշանակություն։
Պաշտպանը ներկայացրել է իր գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ առանձնացնելով վատ վերաբերմունքի և բռնությունների կանխարգելման, անհատական դիմումների շրջանակում իրավունքների պաշտպանության և մարդու իրավունքների կրթության ոլորտում իրականացվող աշխատանքները։
Անահիտ Մանասյանը նշել է, որ զինված ուժերը կարող են արդյունավետ լինել բացառապես մարդու իրավունքների երաշխավորման պարագայում։
Կարևորելով կրթական բաղադրիչը՝ Պաշտպանն ընդգծել է մարդու իրավունքների կրթության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը՝ զինված ուժերում կանխարգելիչ մեխանիզմների ամրապնդման նպատակով։
Ակադեմիայի պետ, գնդապետ Արսեն Մանգասարյանն իր խոսքում կարևորել է ՄԻՊ հաստատության հետ համագործակցության զարգացումը՝ ընդգծելով կրթական բաղադրիչի առանցքային դերը զինված ուժերում մարդու իրավունքների երաշխավորման տեսանկյունից։
Այցի ընթացքում Պաշտպանը հանդիպում է ունեցել նաև կուրսանտների հետ՝ քննարկելով զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության, բռնությունների կանխարգելման, ինչպես նաև անվտանգ և արժանապատիվ միջավայրի ապահովման հարցերը։
Այցի ավարտին Պաշտպանը շրջայց է իրականացրել ակադեմիայի տարածքում, ծանոթացել կուրսանտների կեցության պայմաններին և սննդի կազմակերպմանը՝ դրական գնահատելով վերջին տարիներին արձանագրված էական բարելավումները։
Զինծառայողների իրավունքների պաշտպանությունը Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության առանցքային ուղղություններից է և գտնվում է նրա մշտական ուշադրության ներքո։ Այդ համատեքստում ռազմական, այդ թվում՝ ռազմաուսումնական հաստատություններ իրականացվող այցերը շարունակական բնույթ են կրում՝ նպատակ ունենալով բարելավել զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության համակարգը։

Вооружённые силы могут быть эффективными исключительно при гарантировании прав человека: Омбудсмен
29 апреля Защитник прав человека Армении Анаит Манасян посетила Военную академию имени Вазгена Саргсяна.
В рамках визита Омбудсмен провела встречу с руководством и личным составом академии, подчеркнув важность сформировавшегося эффективного и конструктивного сотрудничества с Министерством обороны Республики Армения.
Анаит Манасян отметила, что приверженность ценностям прав человека и их последовательное укрепление в вооружённых силах имеют фундаментальное значение.
Омбудсмен представила основные направления своей деятельности, отдельно выделив работу в сферах предотвращения жестокого обращения и насилия, защиты прав в рамках индивидуальных обращений, а также образования в области прав человека.
«Вооружённые силы могут быть эффективными исключительно при условии гарантирования прав человека», — подчеркнула Манасян.
Особо отметив значение образовательной составляющей, она указала на необходимость расширения сотрудничества в сфере правозащитного образования с целью укрепления превентивных механизмов в вооружённых силах.
Начальник академии полковник Арсен Мангасарян в своём выступлении также подчеркнул важность развития сотрудничества с институтом Омбудсмена, отметив ключевую роль образовательного компонента в обеспечении прав человека в армии.
В ходе визита Омбудсмен встретилась и с курсантами, обсудив вопросы защиты прав человека в вооружённых силах, предотвращения насилия, а также обеспечения безопасной и достойной среды.
По завершении визита Анаит Манасян ознакомилась с условиями проживания курсантов и организацией питания, положительно оценив существенные улучшения, зафиксированные в последние годы.
Защита прав военнослужащих является одним из ключевых направлений деятельности Защитника прав человека и находится под постоянным вниманием Омбудсмена. В этом контексте визиты в военные, в том числе военно-образовательные учреждения, носят систематический характер и направлены на совершенствование системы защиты прав военнослужащих.