Իրանի դեմ սանձազերծած պատերազմում Միացյալ Նահանգները 25 միլիարդ դոլար է ծախսել
Միացյալ Նահանգները ռազմական գործողություն է սկսել Իրանի դեմ, որպեսզի Թեհրանին հարկադրի հրաժարվել միջուկային ծրագրից, հայտարարել է Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը։
«Իրանն իր միջուկային ծրագրից չհրաժարվեց, այդ պատճառով էլ Միացյալ Նահանգները գործողություններ ձեռնարկեց՝ հանդես գալով Իսրայելի կողմից»,- ասել է նա՝ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում ելույթի ժամանակ։
Պենտագոնի ֆինանսական բաժնի ղեկավարի պաշտոնակատար Ջուլս Հերսթն էլ, պատասխանելով կոնգրեսականների հարցերին, ասել է, որ Իրանի դեմ ռազմական գործողության համար ԱՄՆ 25 միլիարդ դոլար է ծախսել։
«Այդ միջոցների մեծ մասը ծախսվել է զենք-զինամթերքի վրա»,- ասել է նա։
Հատկանշական է, որ առաջին անգամն է, երբ Պենտագոնը տվյալներ է հրապարակում ռազմական գործողության համար ծախսված գումարային միջոցների մասին։

Военная операция против Ирана обошлась Соединенным Штатам в $25 млрд
Соединенные Штаты начали военную операцию против Ирана, чтобы заставить Тегеран отказаться от своей ядерной программы, заявил комитете Палаты представителей Конгресса по вооруженным силам глава Пентагона Пит Хегсет, передает "Интерфакс".
"Иран не отказался от своих ядерных амбиций, поэтому США предприняли действия на стороне Израиля", - сказал он.
Отвечая на вопрос конгрессменов, исполняющий обязанности главы финансового отдела Пентагона Джулс Херст сообщил, что военная операция против Ирана обошлась Соединенным Штатам в $25 млрд.
"На сегодня мы потратили на операцию "Эпическая ярость" примерно $25 млрд", - сказал Херст.
По его словам, большая часть средств была потрачена на боеприпасы.
Это первый случай, когда Министерство войны США публично представило оценку стоимости военной операции.