Քաոսից՝ կարգուկանոն. «Միասնության թևեր» կուսակցությունը հրապարակել է Երևանի խնդիրների վերաբերյալ նախընտրական ծրագրի սեղմագիրը
«Միասնության թևեր» կուսակցությունը հրապարակել է Երևանի խնդիրների վերաբերյալ նախընտրական ծրագրի սեղմագիրը։
ՉԼՈՒԾՎԱԾ ԽՆԴԻՐՆԵՐ
Երևանը՝ քաոսային շինհրապարակ
Կառուցապատումն իրականացվում է առանց պատշաճ պլանավորման։ Արդյունքում խաթարվում է քաղաքային միջավայրը, չեն գործում ենթակառուցվածքները, նվազում են կանաչ տարածքները։
Երևանը՝ կանաչ քաղաք
Կառուցապատումը կթույլատրվի միայն ամբողջական ծրագրի դեպքում․ կառուցապատողը պետք է ապահովի նաև ենթակառուցվածք՝ դպրոց, մանկապարտեզ, հանգստի գոտի։ Շինարարության համար ծառ կտրելը կբացառվի։
Երևանը՝ փոսերի քաղաք
Իշխանությունն ասֆալտապատումն իրականացնում է անկազմակերպ և հաճախ ըստ քաղաքական նպատակահարմարության։ Արդյունքում՝ փոսերով լի ճանապարհներ և խցանումներ։
Երևանը՝ հարթ ճանապարհների քաղաք
Մենք կհաստատենք կարգուկանոն. աշխատանքները կիրականացվեն հստակ ժամանակացույցով, բարձրորակ նյութերով և ժամանակակից տեխնիկայով։ Կնորոգվեն այն փողոցները, որոնք իսկապես կարիք ունեն։
Երևանը՝ խցանված ճանապարհ
Այլևս չկա պիկ ժամ հասկացություն. օրվա ցանկացած պահի տեղաշարժվելը դարձել է գլխացավանք. ճանապարհները խցանված են, քաղաքային տրանսպորտը՝ գերբեռնված։
Երևանը՝ անխափան երթուղի
Կմշակենք տրանսպորտային ցանցի համալիր ծրագիր՝ ներառյալ վերգետնյա մետրոպոլիտեն։ Առաջին ուղղությունը կլինի Երևան- Զվարթնոց -Էջմիածինը։ Կփոխենք լուսացույցների համակարգը՝ ըստ երթևեկության հոսքերի վերլուծության։
Երևանը՝ ջրազրկվող օրգանիզմ
Ջրամատակարարման անջատումները պարբերական են, որովհետև ջրատար համակարգը մաշված է, ջրի արտահոսքը դարձել է մշտական և չվերահսկվող։ Քաղաքը չունի բավարար ջրային պահուստներ, իսկ ջրամբարները խիստ աղտոտված են։
Երևանը՝ ջրառատ բնակավայր
Ջրամատակարարման օպերատորը կներկայացնի բաց հաշվետվություն և զարգացման ծրագիր՝ հստակ ժամկետներով։ Համակարգերը և ցանցերը կնորացվեն, ջրային ռեսուրսները կկառավարվեն արդյունավետ՝ ապահովելով անխափան և որակյալ ջրամատակարարում։
Երևանը՝ լցված աղբաման
Օրերով չդատարկվող և գարշահոտ աղբամանները քաղաքի «զարդն» են, որովհետև կոմունալ ծառայությունները չունեն բավարար տեխնիկա, մարդկային ռեսուրսներ և աշխատանքի արդյունավետություն։ Աղբի վերամշակման բացակայության պատճառով աղբավայրերը տարեցտարի ավելի մեծ տարածք են զբաղեցնում։
Երևանը՝ աղբ վերամշակող
Աղբահանության համակարգը կաշխատի արդյունավետ՝ խելացի լոգիստիկայի, բավարար տեխնիկայի, ամենօրյա մոնիթորինգի շնորհիվ։ Կկառուցենք ժամանակակից աղբավայրեր և թափոնների վերամշակման գործարաններ։
Երևանը՝ փոշու ամպ
Անօրինական հանքերը, տարերային շինությունները և ավելացող տրանսպորտային արտանետումները շնչահեղձ են անում քաղաքը։ Անգամ պաշտոնական տվյալներով՝ օդի աղտոտվածությունը շատ հաճախ գերազանցում է թույլատրելի և անվտանգ նորմայի սահմանները։
Երևանը՝ ազատ շունչ
Տրանսպորտային միջոցների արտանետումներն անընդհատ կստուգվեն։ Պահանջներին չհամապատասխանող մեքենաների շահագործումը կարգելվի։ Կխրախուսվի մասնավոր էլեկտրատրանսպորտի զարգացումը՝ զրոյական մաքսատուրքերի, հարկային արտոնությունների, առանձնացված երթևեկելի գծերի միջոցով։ Հանրային տրանսպորտն ամբողջական անցում կկատարի գազային և էլեկտրական շարժիչների։
Երևանը՝ վտանգավոր շինակույտ
Անավարտ և չօգտագործվող շինությունները վերածվում են աղբավայրերի՝ խաթարելով քաղաքի էսթետիկ տեսքն ու վերածվելով հակասանիատարական և հրդեհավտանգ տարածքների։
Երևանը՝ առանց կիսակառույցների
Կսահմանվի շինարարության առավելագույն ժամկետ՝ 3 տարի։ Խախտման դեպքում կկիրառվեն խոշոր տուգանքներ, կամ շինությունը կապամոնտաժվի։ Չօգտագործվող շինությունները կարգի բերելու համար կտրամադրվի մեկ տարի։ Լքված օբյեկտները կդառնան համայնքային սեփականություն, կվաճառվեն աճուրդում կամ կքանդվեն։

От хаоса — к порядку: партия «Крылья единства» опубликовала краткую версию предвыборной программы по проблемам Еревана
Партия «Крылья единства» представила краткую версию своей предвыборной программы, посвящённой проблемам Еревана.
Нерешённые проблемы
Ереван — хаотичная стройплощадка
Застройка ведётся без должного планирования. В результате нарушается городская среда, инфраструктура не справляется с нагрузкой, сокращаются зелёные зоны.
Ереван — зелёный город
Строительство будет разрешаться только при наличии комплексного проекта: застройщик должен будет обеспечить также инфраструктуру — школы, детские сады, зоны отдыха. Вырубка деревьев ради строительства будет исключена.
Ереван — город ям
Власти проводят асфальтирование бессистемно и зачастую исходя из политической целесообразности. В результате — дороги, полные ям, и постоянные пробки.
Ереван — город ровных дорог
«Мы установим порядок: работы будут проводиться по чёткому графику, с использованием качественных материалов и современной техники. Ремонтироваться будут именно те улицы, которые действительно в этом нуждаются».
Ереван — город пробок
Понятие часа пик больше не существует: передвижение по городу в любое время суток стало проблемой — дороги перегружены, общественный транспорт переполнен.
Ереван — бесперебойное движение
«Мы разработаем комплексную транспортную программу, включая надземное метро. Первым направлением станет маршрут Ереван — Звартноц — Эчмиадзин. Система светофоров будет модернизирована на основе анализа транспортных потоков».
Ереван — обезвоживающийся организм
Отключения воды происходят регулярно из-за изношенности системы водоснабжения. Потери воды стали постоянными и неконтролируемыми. Город не располагает достаточными водными резервами, а водохранилища сильно загрязнены.
Ереван — город с надёжным водоснабжением
«Оператор водоснабжения представит открытую отчётность и программу развития с конкретными сроками. Системы и сети будут модернизированы, а водные ресурсы — эффективно управляться для обеспечения бесперебойного и качественного водоснабжения».
Ереван — переполненный мусорный бак
Контейнеры, которые не вывозятся по несколько дней и источают неприятный запах, стали «украшением» города. Коммунальные службы испытывают нехватку техники, кадров и эффективности. Из-за отсутствия переработки мусора свалки ежегодно увеличиваются.
Ереван — перерабатывающий отходы город
«Система вывоза мусора будет работать эффективно благодаря умной логистике, достаточному количеству техники и ежедневному мониторингу. Мы построим современные полигоны и заводы по переработке отходов».
Ереван — облако пыли
Незаконные карьеры, стихийная застройка и рост транспортных выбросов буквально душат город. Даже по официальным данным уровень загрязнения воздуха часто превышает допустимые и безопасные нормы.
Ереван — свободное дыхание
«Выбросы транспортных средств будут постоянно контролироваться. Эксплуатация автомобилей, не соответствующих требованиям, будет запрещена. Будет поощряться развитие частного электротранспорта — за счёт нулевых таможенных пошлин, налоговых льгот и выделенных полос движения. Общественный транспорт полностью перейдёт на газовые и электрические двигатели».
Ереван — опасные недострои
Незавершённые и неиспользуемые здания превращаются в свалки, ухудшая внешний вид города и становясь источником антисанитарии и пожарной опасности.
Ереван — без долгостроев
«Будет установлен максимальный срок строительства — 3 года. В случае нарушения будут применяться крупные штрафы либо объект будет демонтирован. Для приведения заброшенных зданий в порядок будет предоставлен один год. Брошенные объекты перейдут в коммунальную собственность, будут выставлены на аукцион или снесены».