Ադրբեջանի նախագահը երբեք չի ստորագրելու խաղաղության պայմանագիրը․ Թաթոյան
Ադրբեջանը չի ստորագրի Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր, Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել է «Միասնության թևեր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը։
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի նախագահի համար նման քայլը հավասարազոր է «քաղաքական ինքնասպանության», քանի որ չի բխում նրա շահերից։
Թաթոյանը նաև ուշադրություն է հրավիրել պայմանագրի չորրորդ կետի վրա, ըստ որի՝ կողմերը պարտավորվում են չմիջամտել միմյանց ներքին գործերին։ Նրա խոսքով՝ այս դրույթը հակասում է Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններին՝ Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության վերաբերյալ։
«Այս համաձայնագիրը փաստացի խաղաղություն ապահովող փաստաթուղթ չէ»,- ընդգծել է նա։
Թաթոյանը նաև նշել է, որ պատրաստ է ստորագրել պայմանագիրը միայն այն դեպքում, եթե դա անի նաև Ադրբեջանի նախագահը, սակայն վստահություն է հայտնել, որ դա տեղի չի ունենա։ Նրա գնահատմամբ՝ այդ պայմանագիրն արդեն իսկ իրապես գոյություն չունի։

Президент Азербайджана никогда не подпишет мирный договор: Татоян
Азербайджан не подпишет мирный договор с Арменией. Об этом в интервью Общественному телевидению заявил кандидат в премьер-министры от партии «Крылья единства» Арман Татоян.
По его словам, для президента Азербайджана такой шаг равносилен «политическому самоубийству», поскольку он не соответствует его интересам.
Татоян также обратил внимание на четвёртый пункт соглашения, согласно которому стороны обязуются не вмешиваться во внутренние дела друг друга. По его словам, это положение противоречит заявлениям президента Азербайджана о возможных изменениях в Конституции Армении.
«Этот договор фактически не является документом, обеспечивающим мир», — подчеркнул он.
Татоян отметил, что готов подписать соглашение только в том случае, если это сделает и президент Азербайджана, однако выразил уверенность, что этого не произойдёт. По его оценке, фактически такого соглашения уже не существует.