Ադրբեջանցիները վնասել են Արցախի Մարտունիի Սուրբ Ներսես Մեծ եկեղեցու գմբեթի խաչը
2026 թվականի ապրիլի 26-ին «Xocavənd Rayon İcra Hakimiyyəti» ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված տեսանյութն արձանագրում է Արցախի Մոնթեաբերդ (Մարտունի) քաղաքի Սուրբ Ներսես Մեծ եկեղեցու գմբեթի խաչի կոտրման փաստը (https://www.facebook.com/reel/2545407835874082)։ Սույն տեղեկատվությունը հաստատվել է նաև Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկմամբ զբաղվող Հովիկ Ավանեսովի կողմից։ Հարկ է նշել, որ «Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում» ծրագրի շրջանակներում դեռևս 2025 թվականի հոկտեմբերի 30-ին ներկայացվել  էր եկեղեցու պարբերական վնասումների, մասնավորապես՝ պատուհանների կոտրման և կառույցի վրա առկա կրակահերթերի հետքերի մասին․ ահազանգում է monumentwatch.org-ը։
«Եկեղեցին գտնվում է Մարտունի քաղաքի Ազատամարտիկների և Լեոնարդ Պետրոսյան փողոցների հյուսիս-արևմտյան հատվածում։ Կառույցն ունի խաչաձև հորինվածք. չորս սյուների վրա բարձրանում է քառանկյուն հիմքով և բրգաձև տանիքով գմբեթը, որի գագաթին տեղադրված էր խաչը։
Հաագայի 1954 թվականի կոնվենցիան, որը նաև մյուս միջազգային պայմանագրերի հիմքն է, իր առաջին հոդվածով սահմանում է, որ մշակութային արժեքը, «անկախ իր ծագումից կամ սեփականատիրոջից, յուրաքանչյուր ժողովրդի համար մեծ նշանակություն ունեցող շարժական կամ անշարժ ժառանգությունն է» Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict with Regulations for the Execution of the Convention. The Hague,614 May 1954, Chapter I. General provisions regarding protection, Article 1 – Definition of cultural property։
Բացի դա, հուշարձանի բացահայտ աղավաղումը խախտում է նաև Հաագայի արդարադատության միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշումը, որի համաձայն «Ադրբեջանը պարտավոր է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի և պղծման գործողությունները, որոնք իրականացվում են հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ․․․» (International Court of Justice, Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan), 7 December 2021, No. 2021/34)։ Հավելենք նաև, որ յուրաքանչյուր ժողովրդի մշակութային արժեքներին հասցվող վնասը հարված է ողջ մարդկության մշակութային ժառանգությանը, քանզի յուրաքանչյուր ժողովուրդ իր ներդրումն ունի համաշխարհային մշակութային բազմազանության մեջ։
Մարտունիի Սուրբ Ներսես Մեծ եկեղեցու գմբեթի խաչի հեռացումը և վերջինիս  դիտավորյալ վնասումը կառույցի ամբողջականության խաթարման կոպիտ դրսևորում է։ Ըստ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագիտական 36-րդ հանդիպման սահմանման՝ ամբողջականությունը ժառանգության այն կարողությունն է, որի միջոցով ապահովվում և ժամանակի ընթացքում պահպանվում է դրա նշանակությունն ու կարևորությունը։
Համաձայն «Համաշխարհային ժառանգության կոնվենցիայի իրականացման գործառնական ուղեցույցի» 88-րդ պարագրաֆի՝ ամբողջականությունը (Integrity) ժառանգության բնական և/կամ մշակութային արժեքների ու դրանց հատկանիշների անխաթարության  չափանիշն է։ Սա ենթադրում է, որ հուշարձանը պետք է ներառի բոլոր այն տարրերը, որոնք անհրաժեշտ են դրա բացառիկ համամարդկային արժեքն արտահայտելու և պահպանելու համար։
Նույն ուղեցույցի 89-րդ պարագրաֆը հստակեցնում է, որ մշակութային ժառանգության դեպքում օբյեկտի ֆիզիկական հատկանիշները պետք է լինեն  լավ պահպանված և անփոփոխ։ Տվյալ պարագայում խաչը հանդիսանում է սրբազան կառույցի խորհրդանշական և ճարտարապետական ամբողջականությունը լրացնող առանցքային բաղադրիչը, որի հեռացումը կամ բացակայությունը խեղաթյուրում է հուշարձանի մշակութային և կրոնական նշանակությունը։
Բացի այդ, ուղեցույցի 82-րդ պարագրաֆը սահմանում է, որ ժառանգության պահպանվածությունը համարվում է լիարժեք միայն այն դեպքում, երբ այն համապատասխանում է իսկության և ամբողջականության պահանջներին։ Սուրբ Ներսես Մեծ եկեղեցու նկատմամբ իրականացված գործողությունները, որոնք հանգեցնում են դրա պատմականորեն ձևավորված տեսքի փոփոխությանը, ուղղակիորեն հակասում են միջազգային պահպանության սկզբունքներին՝ հանգեցնելով պատմական միջավայրի և հոգևոր արժեքների ոչնչացման», - նշվում է հոդվածում։

Азербайджанские вандалы повредили крест на куполе церкви Святого Нерса Великого в оккупированном Мартуни
29/04/2026 10:18
На странице «Xocavənd Rayon İçra Hakimiyətı» в соцсети Facebook 26 апреля 2026 года было опубликовано видео, запечатлевшее факт повреждения креста на куполе церкви Святого Нерсеса Великого в городе Монтеаберд (Мартуни) Арцаха (https://www.facebook.com/reel/2545407835874082 ). Эту информацию подтвердил и Овик Аванесов, занимающийся мониторингом культурного наследия Арцаха.
Отметим, что в рамках программы «Мониторинг культурного наследия Арцаха» еще 30 октября 2025 года поступали сообщения о периодическом повреждении церкви, в частности, о разбитых окнах и следах выстрелов на конструкции. https://monumentwatch.org/…/%d5%b4%d5%a1%d6%80%d5%bf…/
Церковь расположена в северо-западной части улиц Азатамартикер и Леонард Петросян в городе Мартуни. Здание имеет крестообразную форму: купол с четырехугольным основанием и пирамидальной крышей возвышается на четырех колоннах, на вершине которых установлен крест.
Гаагская конвенция 1954 года, которая также является основой для других международных договоров, определяет в своей первой статье, что культурным достоянием является «движимое или недвижимое наследие, имеющее большое значение для каждого народа, независимо от его происхождения или права собственности». Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict with Regulations …y։
Кроме того, вопиющее осквернение памятника также нарушает решение Международного суда в Гааге от 7 декабря 2021 года, согласно которому «Азербайджан обязан принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения армянского культурного наследия...». (International Court of Justice, Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan), 7 December 2021, No. 2021/34).
Добавим также, что ущерб, нанесенный культурным ценностям каждого народа, является ударом по культурному наследию всего человечества, поскольку каждый народ вносит свой вклад в мировое культурное многообразие.
Снятие креста с купола церкви Святого Нерса Великого в Мартуни и его преднамеренное повреждение являются грубым проявлением нарушения целостности сооружения.
Согласно определению 36-го совещания экспертов ЮНЕСКО, целостность — это способность наследия обеспечивать и сохранять свой смысл и значение на протяжении времени.
https://whc.unesco.org/archive/opguide11-en.pdf
Согласно пункту 88 Оперативных руководящих принципов по осуществлению Конвенции о всемирном наследии, целостность — это мера целостности (Integrity) природных и/или культурных ценностей и их характеристик наследия. Это означает, что объект должен включать все элементы, необходимые для выражения и сохранения его выдающейся универсальной ценности.
Пункт 89 тех же руководящих принципов уточняет, что в случае объектов культурного наследия физические характеристики объекта должны быть хорошо сохранены и неизменены. В этом случае крест является ключевым элементом, дополняющим символическую и архитектурную целостность сакрального сооружения, удаление или отсутствие которого искажает культурное и религиозное значение памятника.
Кроме того, в пункте 82 руководящих принципов указано, что сохранение наследия считается завершенным только тогда, когда оно соответствует требованиям подлинности и целостности. Действия, предпринятые в отношении церкви Святого Нерсеса Великого, которые приводят к изменению ее исторически сложившегося облика, прямо противоречат принципам международного сохранения, ведя к разрушению исторической среды и духовных ценностей.