Հ1-ը միացել է հակաեկեղեցական արշավին. Վեհափառի՝ Ծիծեռնակաբերդ այցը եթեր չհեռարձակելը մատնանշում է ծառայամիտ փոքրությունը. Տեր Ավետիք
Հ1-ը միացել է հակաեկեղեցական արշավին՝ հակառակ իր հանրային լինելու առաքելությանը, այս մասին հայտարարել է Տեր Ավետիք քահանա Մարտիրոսյանը։
Տեր Հոր խոսքով՝ Վեհափառ Հայրապետի և հոգևոր դասի՝ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելությունը և Սբ. Նահատակների բարեխոսական կարգը եթեր չհեռարձակելը միայն մատնանշում է այդ հեռուստաընկերության ծառայամիտ փոքրությունը։
«Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին դրա արդյունքում չի դադարում համայն հայությանը միավորող ազգային և հոգևոր բարձրագույն կառույցը լինելուց, իսկ այս թրքահպատակ ալիքը եթերից զրկելը Եկեղեցուն չի զրկում հանրության սիրուց և հանրային իր առաքելությունից։ Փոխարենը վերահաստատում է քաղաքական պառակտիչ խոսույթ-պրոպագանդային հանրայինի հոժարակամ մասնակից լինելը։
Ցավոք, այս նույն քաղաքականությունն է որդեգրել նաև Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը։ Մի հաստատություն, որը կոչված է լինելու մեր բյուրավոր Սուրբ Նահատակների հիշատակի պահապանը, այսօր ակնհայտորռն տուրք է տալիս դավաճան քաղաքական պատվերներին։ Նման գործելաոճը ստվերում է կառույցի բուն առաքելությունը, որը պետք է վեր լիներ ցանկացած տեսակի իշխանահաճո դրսևորումներից»,- նշել է Տեր Ավետիքը։

Общественное телевидение присоединилось к антицерковной кампании: отказ от трансляции визита Католикоса в Цицернакаберд свидетельствует о раболепной мелочности — отец Аветик
Общественное телевидение Армении присоединилось к антицерковной кампании, вопреки своей общественной миссии. Об этом заявил священник отец Аветик Мартиросян.
По словам священнослужителя, отказ от трансляции визита Верховного Патриарха и духовенства в мемориальный комплекс Цицернакаберд, а также поминального богослужения в честь Святых Мучеников лишь демонстрирует «раболепную мелочность» телеканала.
«Армянская Апостольская Святая Церковь от этого не перестаёт быть высшей национальной и духовной структурой, объединяющей весь армянский народ, а лишение эфира этим протурецким каналом не лишает Церковь любви общества и её общественной миссии. Напротив, это вновь подтверждает добровольное участие "общественного" вещателя в политической риторике и пропаганде раскола.
К сожалению, ту же политику проводит и Музей-институт Геноцида армян. Учреждение, призванное быть хранителем памяти наших многочисленных Святых Мучеников, сегодня, очевидно, отдаёт дань предательским политическим заказам. Подобный подход затмевает подлинную миссию структуры, которая должна была стоять выше любых проявлений угодничества власти», — заявил отец Аветик.