«Կապույտ անձնագրերը» ուժի մեջ են լինելու մինչև դրանց վավերականության ժամկետի ավարտը. Նելլի Դավթյան
Ընթացիկ «կապույտ անձնագրերը» ՀՀ քաղաքացիների համար ուժի մեջ են լինելու մինչև դրանց վավերականության ժամկետի ավարտը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Միաժամանակ քաղաքացին ազատ է՝ դիմելու և ստանալու նոր կենսաչափական անձնագիր ցանկացած պահի։ Նոր անձնագիր ստանալիս՝ քաղաքացու ունեցած նախկին անձնագրերը անվավեր են ճանաչվելու, քանի որ անձը չի կարողանալու միաժամանակ տիրապետել մեկից ավելի անձնագրերի։
Կենսաչափական անձնագիր չի նշանակելու, որ փաստաթուղթը պարզապես էլեկտրոնային կրիչով է (չիպ) լինելու։ ՀՀ-ն այժմ գործընթաց է սկսել՝ ստորագրելու ICAO հատուկ գործիքակազմի (PKD) վերաբերյալ փաստաթուղթը, որտեղ երկրների միջև փոխանակվում են անձնագրերի անվտանգության թվային տվյալները։ Այն «վստահության ցանց» է, որը թույլ է տալիս, որ այլ երկրներ արագ ստուգեն՝ արդյոք սահմանը հատող փաստաթուղթն իրական է, բարձրացնում է սահմանային վերահսկողության անվտանգությունն ու արագությունը, հեշտացնում է քաղաքացիների միջազգային տեղաշարժը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը ներկայացրին նոր նմուշի կենսաչափական անձնագրի դիզայնը և նշեցին, որ դրանք կսկսեն գործածվել արդեն այս տարվա աշնանից։

«Синие паспорта» будут действовать до окончания срока их действия — Нелли Давтян
Нынешние «синие паспорта» граждан Республики Армения будут действительны до истечения срока их действия. Об этом на своей странице в Facebook написала начальник Службы миграции и гражданства МВД Нелли Давтян.
В частности, она отметила:
«В то же время гражданин вправе в любой момент обратиться и получить новый биометрический паспорт. При получении нового паспорта ранее выданные документы будут признаны недействительными, поскольку одно лицо не может одновременно обладать более чем одним паспортом.
Биометрический паспорт не означает, что документ будет просто электронным носителем (чипом). В настоящее время Армения начала процесс подписания документа по специальному инструментарию ICAO (PKD), в рамках которого между странами осуществляется обмен цифровыми данными о безопасности паспортов. Это "сеть доверия", которая позволяет другим государствам быстро проверять подлинность документа на границе, повышает безопасность и скорость пограничного контроля и облегчает международное передвижение граждан».
Напомним, что накануне премьер-министр Никол Пашинян и министр внутренних дел Арпине Саргсян представили дизайн нового биометрического паспорта, отметив, что его внедрение начнётся уже осенью этого года.