Քոլեջի սաներին ու մանկավարժներին խաբել են և տարել Փաշինյանի «Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը» լսելու
29/04/2026 19:14
Նիկոլ Փաշինյանը, որն իր քարոզչական ու աշխատանքային այցերը երկուսը մեկում ձևաչափով է իրականացնում, «Քաղաքացու օրվա» առիթով հերթական նմանատիպ այցն էր կատարել  Շիրակի մարզի Մարալիկ քաղաք։
Կառավարությունը, որը ևս երկուսը մեկում ձևաչափով է լուսաբանում, տեղեկացրել էր՝ Փաշինյանը Մարալիկում հանդես է եկել «Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը» խորագրով բանախոսությամբ։
168.am-ին հայտնի է դարձել, որ հիշյալ բանախոսությանը ներկա քաղաքացիներից շատերին հայտնի չի եղել, թե իրականում իրենք ուր են գնում։
Ի մասնավորի, Արթիկի պետական քոլեջի մի խումբ սաների ասել են, թե քոլեջի լավագույն ուսանողներին տանում են Մարալիկ՝ բանավեճի։
«17 տարեկան անչափահասին ասում են, թե բանավեճ-քննարկման պետք է մասնակցի, ու այդպես՝ 40 հոգու քոլեջից տանում են:
Ապրիլի 25-ին՝ շաբաթ օրն առավոտյան տանում են Մարալիկի Անիի մշակույթի տուն, սարքերով ստուգում են, թողնում ներս։ Երեխաները հետաքրքրվում են, թե ո՞րն է լինելու քննարկման, բանավեճի թեման, որ պատրաստվենք, պարզվում է՝ իրենց հետ գնացած մանկավարժներն էլ տեղյակ չեն լինում։ Սպասում են ու ինչ՝ Նիկոլ Փաշինյանը կանգնում է բեմին ու սկսում է իր քարոզները»,- նշել է լրատվամիջոցի աղբյուրը։
168.am-ի հետ կապ հաստատած քաղաքացին վրդովվել էր հատկապես, որ անչափահաս երեխաներին են ստել․ կասկածներ է հայտնել, որ տնօրինության ու համայնքապետարանի կազմակերպածն է եղել։
«Գուցե պատճառն այն է, որ եթե ասեին՝ Նիկոլն է գալիս, կարող է ծնողներից շատերը թույլ չտային»,- հավելել է քաղաքացին։
Ի դեպ, ապաքաղաքական կրթական միջավայրի մասին միֆեր պատմող իշխանության ներկայացուցիչների թվում այդ օրը նաև ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն էր։

Студентов колледжа и педагогов обманули и привели на лекцию об «Идеологии Реальной Армении» Пашиняна
29/04/2026 19:42
Премьер-министр Никол Пашинян, совмещающий пропагандистские и рабочие поездки в формате «два в одном», в рамках Дня гражданина совершил очередной подобный визит в город Маралик Ширакской области.
Правительство, которое также в формате «два в одном» освещает свои мероприятия, сообщило, что Пашинян в Маралике выступил с лекцией под названием «Идеология Реальной Армении».
Однако, как стало известно 168.am, многим участникам указанной лекции заранее не сообщили, куда именно они направляются.
В частности, группе студентов Гюмрийского государственного колледжа сообщили, что лучших учащихся везут в Маралик для участия в дебатах.
«17-летним несовершеннолетним сказали, что они едут на дебаты и обсуждение, и таким образом из колледжа вывезли около 40 человек.
25 апреля, в субботу утром, их привезли в Дом культуры Ани в Маралике, проверили с помощью технических средств и пропустили внутрь. Дети интересовались, какова тема обсуждения и дебатов, чтобы подготовиться, но оказалось, что даже сопровождающие преподаватели не были в курсе. Они ждали, и в итоге на сцену вышел Никол Пашинян и начал свою пропагандистскую речь», — сообщил источник издания.
Собеседник 168.am выразил возмущение тем, что были введены в заблуждение несовершеннолетние дети, и предположил, что организация мероприятия могла быть осуществлена администрацией колледжа и муниципалитета.
«Возможно, причина в том, что если бы сказали, что придёт Никол, многие родители могли бы не разрешить детям участвовать», — добавил он.
Отмечается, что в мероприятии также участвовала министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, которая в тот день говорила о «внеполитической образовательной среде».