Հայր Զաքարիան ու Հայր Մովսեսն ԱՄՆ-ում են. քննարկել են Հայ Եկեղեցու առջև ծառացած մարտահրավերները
Մեկնարկել է ԱՄՆ Արևելյան թեմի հոգևորականների տարեկան համաժողովը, որը միավորում է թեմի քահանաներին միասնության, մտորումների և նպատակասլացության ոգով:
ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի առաջնորդ Մեսրոպ եպիսկոպոս Պարսամյանի ղեկավարությամբ այս համաժողովը կարևոր հնարավորություն է ընձեռում թեմի ներկայիս կյանքի և ուղղության վերաբերյալ մտածված երկխոսության մեջ մտնելու համար։
«Այս տարի մենք հատկապես ուրախ ենք ողջունել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից երկու պատվավոր հյուրերի՝ Տ. Զաքարիա ծայրագույն վարդապետ Բաղումյանին և Տ. Մովսես վարդապետ Սարգսյանին, ովքեր օգնեցին իմաստալից զրույցներ վարել Հայ Եկեղեցու առջև ծառացած մարտահրավերների և հնարավորությունների վերաբերյալ»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Отец Закария и отец Мовсес находятся в США: обсуждены вызовы, стоящие перед Армянской Церковью
В США стартовала ежегодная конференция духовенства Восточной епархии Армянской Апостольской Церкви, которая объединяет священников епархии в духе единства, размышлений и целеустремлённости.
Под руководством главы Восточной Армянской епархии США архиепископа Месропа Парсамяна эта конференция предоставляет важную возможность для содержательного диалога о текущей жизни и направлениях развития епархии.
«В этом году мы особенно рады приветствовать двух почётных гостей из Первопрестольного Святого Эчмиадзина — архимандрита Закарию Багумяна и архимандрита Мовсеса Саргсяна, которые способствовали проведению содержательных обсуждений вызовов и возможностей, стоящих перед Армянской Церковью», — говорится в сообщении.