«Հուսամ` ինքներդ ձեզ կփորձեք ազատագրել կեղծիքի և ստի բեռից». Բագրատ Սրբազանը՝ գլխավոր դատախազ Վարդապետյանին
29/04/2026 18:58
Կալանավայրում գտնվող Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի միջոցով նամակ է ուղղել Գլխավոր դատախազին.
«Լսեցի, որ գալու եք Ազգային Ժողով` հերթական ներկայացման: Քանի որ անցնող տասն ամիսների ընթացքին մի քանի հրապարակային դիմում-հարցադրումներիս, ինչպես նաև դատարանի դահլիճում հնչեցրածս հարցադրուներին որևէ պատասխան չեք տվել` ակնհայտորեն խուսափելով, այժմ վերստին կրկնում եմ հարցերս և խնդրում պատգամավորներին հնչեցնել դրանք` ուղիղ պատասխանի ակնկալիքով: Հուսամ` այս անգամ քաջություն կունենաք ուղիղ պատասխան տալու.
ա) 2025թ-ի հուլիսի 7-ին Գլխավոր դատախազը խորհրդարանի ամբիոնից և ապա Հանրային հեռուստատեսությամբ ասել է «քննության շրջանակներում փորձաքննություններ իրականացվում են, այդ թվում` ձայնային համընկումները ստուգելու նպատակով»
Հարցս. արդյոք այդ, այսպես կոչված, «գաղտնալսումները» փորձաքննության ենթարկվե՞լ են, թե՞ ոչ, արդյոք կարո՞ղ եք ասել` դրանք մոնտաժվա՞ծ են, թե՞ ոչ, քարոզչական նպատակներով կեղծվա՞ծ են, թե՞ ոչ:
բ) Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այն հանգամանքին, որ մեղադրական եզրակացության մեջ և դրանից դուրս գտնվող, այսպես կոչված, գաղտնալսումների շուրջ 50%-ի մասով գրված է «չի լսվում»: «Չի լսվում» քանի որ որևէ մեկ կառույցի կողմից միջամտությո՞ւն է եղել` այն միտումնավոր ջնջելու, թե՞ իսկապես չի լսվում:
Կանխավ նշեմ, որ երկու դեպքում էլ ակնհայտ է հանցանքի տարրը:
Առաջինի դեպքում առկա է հստակ հանցագործությունը, երկրորդի դեպքում` դարձյալ հանցագործություն է, որ գրեթե հավասարածավալ տեղեկությունը չի լսվում և առանց համապարփակ վերլուծության ու քննության մեղադրական եզրակացություն եք գրել անմեղ մարդկանց նկատմամբ:
գ) Ինչի՞ն է վերաբերվում հանրահայտ «2 հոգու գյուլլելու և 15 հոգու բանտ դնելու» այդքան չարչրկված արտահայտությունը, արդյոք այն առնչություն ունի՞ ձեր բնութագրած ահաբեկչության հետ, որն այնքան մեծ սիրով և ջանասիրությամբ դարձրեցիք որպես այս գործի առանցքը, որի մասին առանց վարանելու Հանրայինով խոսել է նաև ձեր վարչապետը:
դ) Արդյոք ճի՞շտ են «ավտոբուսներ վառելու» մեղադրանքները, որ մեծ ծավալով շրջանառության մեջ է դրվել թե' խորհրդարանի ամբիոնից, և թե' Հանրային հեռուստատեսությամբ և այլ միջոցներով: «Աստղիկները» գտա՞ք, ինչպես խոստացել էիք:
ե) 2025թ-ի նոյեմբերի 5-ին Քննչական կոմիտեի ղեկավարը հայտարարել է, որ «առկա է իմ ձեռքով գրված ահաբեկչության պլան» անունով ինչ-որ թուղթ:
Հարցս. ի՞նչ լեզվով է գրված այդ թուղթը, ի՞նչ է դրա բովանդակությունը, արդյոք այն ենթարկվե՞լ է դատաձեռագրաբանական փորձաքննության և արդյոք դա ի՞մ ձեռագիրն է:
Հուսամ` այս անգամ, ինչպես նշեցի, քաջություն կունենաք ուղիղ և հստակ պատասխանելու վերոնշյալ հարցերին և ինքներդ ձեզ կփորձեք ազատագրել կեղծիքի և ստի բեռից:
Ի միջի այլոց ասեմ, որ գրված կեղծիքի վերաբերյալ հանցագործության մասին հաղորդում ենք ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե և ո՜վ զարմանք... այն վարույթ չի ընդունվել: Այսինքն` այս լուրջ մեղադրանքով անգամ հարկ չեն համարել քննություն անցկացնել և պարզել, որ մենք «զրպարտում ենք» խեղճ և անմեղ, արդարամիտ մարդկանց:
Ամփոփեմ. եթե այս անգամ ևս հատուկ և ուղիղ բացատրություն չտրվի Գլխավոր դատախազի և Քննչական կոմիտեի ղեկավարի կողմից, ապա վերստին կհաստատեք, որ դուք պարզապես կեղծիք գործած, զրպարտիչ, հանցագործներ եք, որոնք պարզապես քաղաքական նպատակահարմարության և հրահանգավորման պատճառով 18 հոգու կյանքը, պատիվն ու հեղինակությունն եք ցանկացել վնասել, որն անշուշտ չի հաջողվել և չի էլ հաջողվի:
Բագրատ արք. Գալստանյան
Հ.Գ. Նշեմ, որ պաշտպանս` պարոն Հովհաննես Խուդոյանը, դատարանում միջնորդել է ձեզ վկայի կարգավիճակով հրավիրել դատարան:
Վստահ եմ, որ ձեր ճշմարտությունն ու արդարամտությունն այնքան վեր է ամեն բանից, որ չեք խուսափելու ներկա գտնվել և փախուստ չեք տա:

«Надеюсь, вы попытаетесь освободить себя от бремени лжи и фальсификаций»: архиепископ Баграт — генеральному прокурору Армении
29/04/2026 19:19
Находящийся в заключении архиепископ Баграт Галстанян через депутата фракции «Армения» Гегама Манукяна направил письмо генеральному прокурору.
«Я слышал, что вы собираетесь в Национальное собрание с очередным спектаклем. Поскольку за последние десять месяцев мои публичные обращения и вопросы, а также вопросы, озвученные в зале суда, остались без ответа — очевидно, вы избегаете их, — я снова повторяю свои вопросы и прошу депутатов озвучить их с ожиданием прямого ответа. Надеюсь, на этот раз у вас хватит смелости дать прямые ответы:
а) 7 июля 2025 года Генеральный прокурор с трибуны парламента, а затем по Общественному телевидению заявила, что в рамках расследования проводятся экспертизы, в том числе для проверки голосовых совпадений.
Вопрос: были ли так называемые "скрытые записи" подвергнуты экспертизе? Можете ли вы сказать, смонтированы ли они, сфальсифицированы ли они в пропагандистских целях или нет?
б) Как вы относитесь к тому, что примерно в 50% так называемых "скрытых записей", включённых и не включённых в обвинительное заключение, указано "не слышно"? Это произошло из-за намеренного удаления со стороны какого-либо органа или действительно не слышно? В любом случае очевиден состав преступления.
в) К чему относится широко обсуждаемая фраза о «расстреле двух человек и заключении 15 человек в тюрьму»? Связана ли она с терроризмом, о котором вы говорите?
г) Соответствуют ли действительности обвинения в "поджоге автобусов", активно распространяемые с трибун парламента и по телевидению?
д) 5 ноября 2025 года глава Следственного комитета заявил о некой бумаге под названием "план терроризма, написанный мной". На каком языке она написана? Каково её содержание? Прошла ли она почерковедческую экспертизу и является ли она действительно моим почерком?
Надеюсь, на этот раз вы дадите прямые ответы и освободите себя от бремени лжи.
Кстати, мы подали сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет, но, о чудо, оно не было принято к производству.
Если и на этот раз не будет дано объяснений, вы вновь подтвердите, что являетесь фальсификаторами и клеветниками, которые по политическим мотивам пытались нанести ущерб жизни, чести и репутации 18 человек.
Заключённый Родины
P.S. Мой адвокат, господин Ованнес Худаян, ходатайствовал о вызове вас в суд в качестве свидетеля. Уверен, что вы не будете избегать явки.