«Ձերբակալվել է 5 անձ». Հակակոռուպցիոն կոմիտեն պնդում է՝ «Ուժեղ Հայաստան»-ի անունից հանդես եկող անձինք ընտրակաշառք են բաժանել
29/04/2026 20:02
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անունից հանդես եկող անձանց ձերբակալության մասին։ Ըստ ՀԿԿ-ի պնդման՝ նրանք ընտրակաշառք են բաժանել։
«ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անունից հանդես եկող մի խումբ անձինք 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների ընթացքում հիշյալ կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով, մի շարք քաղաքացիների, այդ թվում՝ քողարկված եղանակով, տվել են ընտրակաշառք:
Բացի այդ, պարզվել է, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անունից հանդես եկող անձը Հայաստանի Հանրապետության նախագահի համապատասխան հրամանագրով Ազգային ժողովի հերթական ընտրություն նշանակված լինելու պայմաններում խախտել է ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը, ինչպես նաև տեղեկություններ են ստացվել հանրահավաքներին մասնակցելու նպատակով քաղաքացիներին նյութապես շահագրգռելու վերաբերյալ:
Դեպքի առթիվ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, կատարվել են մի շարք խուզարկություններ, ձերբակալվել են հինգ անձինք»։

«Задержаны 5 человек»: Антикоррупционный комитет утверждает, что лица, выступающие от имени партии «Сильная Армения», раздавали предвыборные взятки
29/04/2026 20:34
Антикоррупционный комитет Армении сообщил о задержании лиц, выступающих от имени партии «Сильная Армения». По утверждению ведомства, они раздавали предвыборные взятки.
В заявлении Комитета говорится:
«В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведённых Антикоррупционным комитетом РА, получены фактические данные о том, что группа лиц, выступающих от имени партии «Сильная Армения», в ходе предстоящих 7 июня 2026 года выборов в Национальное собрание, при условии голосования за указанную партию, передавала ряду граждан, в том числе скрытым способом, предвыборные взятки.
Кроме того, установлено, что лицо, выступающее от имени партии «Сильная Армения», при наличии указа президента Республики Армения о назначении очередных парламентских выборов нарушило запрет на благотворительность в период выборов, а также получены сведения о материальном стимулировании граждан для участия в митингах.
По факту возбуждено уголовное производство по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Армения, проведён ряд обысков, задержаны пять человек».