Ընտրություններին մասնակցելու նպատակով առաջադրված որոշ քաղաքական ուժերի փաստաթղթերում անճշտություններ կան. ԿԸՀ
30/04/2026 19:22
ԿԸՀ-ից հայտնում են՝ որոշ ընտրություններին մասնակցելու նպատակով առաջադրված որոշ կուսակցությունների փաստաթղթեր թերի են լրացված։
«ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ապրիլի 30-ի արտահերթ նիստում Ազգային Ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի հերթական ընտրություններին մասնակցելու նպատակով առաջադրված քաղաքական ուժերի թերի ներկայացրած փաստաթղթերի օրակարգով նիստ է հրավիրել։ Ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքի կարգավորումների համաձայն, հանձնաժողովը 48 ժամ է տվել առաջադրված կուսակցություններին՝ թերի լրացված փաստաթղթերը լրացնելու նպատակով։ Թերի լրացված փաստաթղթերը կարող են շտկվել մինչ մայիսի 2-ի ժամը 18։00-ն։
Այդ սուբյեկտներն են՝
«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐԱԿԱՆ ԲԵՎԵՌ» ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
ՀԱՅ ԱԶԳԱՅԻՆ ԿՈՆԳՐԵՍ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
«ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
«ԱԼՅԱՆՍ» ԱՌԱՋԱԴԻՄԱԿԱՆ ՑԵՆՏՐԻՍՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
ԴԵՄՈԿՐԱՏԻԱ ՕՐԵՆՔ ԿԱՐԳԱՊԱՀՈՒԹՅՈՒՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
ՔՈՉԱՐԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՎԵՐԱԾՆՈՒՆԴ ԵՎ ԱԶԳԻ ԶԱՐԹՈՆՔ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
ՀԱՆՈՒՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՆԵՐԻ ԴԱՇԻՆՔ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
«ՆՈՐ ՈՒԺ» ՌԵՖՈՐՄԻՍՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
Առաջադրված կուսակցությունների/դաշինքների ընտրական ցուցակների գրանցումն իրականացվելու է մայիսի 3-ի արտահերթ նիստում»։

ЦИК: в документах некоторых политических сил, выдвинутых для участия в выборах, выявлены неточности
Центральная избирательная комиссия Армении сообщает, что у ряда политических партий, подавших документы для участия в парламентских выборах, зафиксированы неполностью или некорректно заполненные документы.
«Центральная избирательная комиссия РА на внеочередном заседании 30 апреля обсудила вопрос неполно представленных документов политических сил, выдвинутых для участия в очередных выборах Национального собрания 7 июня 2026 года.
В соответствии с положениями Избирательного кодекса РА комиссия предоставила 48 часов для устранения недостатков в документах. Исправления могут быть внесены до 2 мая, 18:00».
В список вошли следующие политические силы:
• «Национально-демократический полюс»
• Армянский национальный конгресс
• партия «Республика»
• партия «Альянс» Прогрессивная центристская партия
• партия «Демократия — закон и дисциплина»
• партия «КОЧАРИ: Национальное возрождение и пробуждение нации»
• блок «Во имя республики»
• реформистская партия «Новая сила»
Регистрация избирательных списков выдвинутых партий и блоков состоится на внеочередном заседании ЦИК 3 мая.