Գագիկ Ծառուկյանի՝ 0 %-ով գյուղվարկերի մասին առաջարկը եղել և մնում է արդիական
Ի պատասխան Փաստերի ստուգման հարթակի՝ ս.թ. 28 ապրիլի «0 % գյուղվարկերի գաղափարը նոր չէ» վերնագրով հրապարակման, որը վերաբերում է Գ. Ծառուկյանի՝ վերջերս գյուղացիների հետ հանդիպման ժամանակ հնչեցված առաջարկին, կասեմ հետևյալը:
1. Որևէ մեկը մեր երկրում չի կասկածում, որ Գ. Ծառուկյանը տասնյակ տարիներ շարունակ կանգնած է գյուղացու կողքին ոչ թե խոսքով, այլ գործով, իսկ դա նշանակում է, որ նա քաջածանոթ է գյուղաբնակ մեր համաքաղաքացիների հոգսերին:
2. Ինչ վերաբերում է 0 % գյուղատնտեսական վարկեր տրամադրելու գաղափարի նոր կամ ոչ նոր լինելու հանգամանքին, ապա Գ. Ծառուկյանը և ԲՀԿ-ն դրա մասին խոսում են տարիներ շարունակ, և դա ներկայացված էր ԲՀԿ տարբեր տարիների նախընտրական ծրագրերում, որի հեղինակներից մեկն էլ ես եմ:
3. Փաստերի ստուգման հարթակը նշում է, որ կառավարությունը վերը նշյալ ծրագիրը նախկինում իրականացրել է թիրախային ձևով, օրինակ՝ 2019 թվականին 0%-ով վարկեր է տրամադրել սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներին, 5 %-ով վարկեր՝ այլ համայնքների բնակիչներին: Իսկ ս.թ. ապրիլի 9-ին ընդունված ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն՝ 0%-ով մինչև 2 միլիոն դրամ գյուղվարկեր կարող են տրամադրվել շուրջ 20.000 անձանց՝ ընդհանուր 40 միլիարդ դրամ ծավալով:
Դրանից էլ հենց բխում է, որ Գ. Ծառուկյանի առաջարկը եղել է և մնում է գերարդիական:
Այսպես, ՀՀ-ում գյուղատնտեսության ոլորտում գործում են ավելի քան 300.000 գյուղացիական տնտեսություններ: Ուստի, հաշվի առնելով այն, որ 20.000-ը 300.000-ի ընդամենը 7%-ն է՝ կարելի է արձանագրել, որ վերը նշյալ վարկից կարող է օգտվել գյուղացիական տնտեսությունների միայն մի չնչին մասը:
Այս իրավիճակը չի կարող ապահովել ոլորտի իրական զարգացում:
Իսկ արդյո՞ք Փաստերի ստուգման հարթակը արձանագրել է, թե 2019 թվականին սահմանամերձ համայնքներում քանի մարդ է օգտվել 0% գյուղվարկերից: Համոզված եմ, որ ոչ ավելին, քան 1000 անձ:
Ակնհայտ է, որ Գ. Ծառուկյանը հանդիպումների ընթացքում խոսում է նաև գյուղի և գյուղատնտեսության ընդհանուր վիճակի մասին՝ արձանագրելով մեծ մասամբ դրանց անմխիթար վիճակը:
Այսպես, 2015-16 թվականներին գյուղատնտեսության տեսակարար կշիռը ՀՀ ՀՆԱ-ում եղել է 15%, 2025 թվականին՝ շուրջ 8%, այսինքն՝ գրեթե 2 անգամ կրճատվել է:
Հիմա սա լա՞վ է, թե վա՞տ է:
- Ավելին, էապես կրճատվել են գյուղատնտեսական հիմնական մշակաբույսերի արտադրության ծավալները: Օրինակ՝ ցորենի բերքը 2024-25 թվականներին կազմել է 120-130.000 տոննա՝ 2015-16 թվականների 300-350.000 տոննայի փոխարեն:
- Էապես կրճատվել է խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակը:
Այսպիսով, ստացվում է, որ որքան ավելանում են գյուղատնտեսության աջակցության ծրագրերը, այնքան մեր երկրում գյուղերը «ծերանում» են և դատարկվում, կրճատվում է աշխատանքի արտադրողականությունը, իսկ գյուղացին ստանում է չնչին եկամուտ՝ մնալով վարկերի բեռի տակ:
Ուստի, խնդիրը գաղափարի նոր ու հին լինելու մեջ չէ: Խնդիրը դրա կիրառման արդյունավետության, ընդգրկման աստիճանի և ազդեցության գնահատականի մեջ է:

Предложение Гагика Царукяна о сельхозкредитах под 0% было и остаётся актуальным
В ответ на публикацию платформы проверки фактов от 28 апреля под заголовком «Идея 0%-ных сельхозкредитов не нова», касающуюся предложения Гагика Царукяна, озвученного им недавно на встрече с сельскими жителями, хочу сказать следующее:
1. В нашей стране никто не сомневается, что Гагик Царукян десятилетиями поддерживает сельчан не на словах, а на деле. А это означает, что он хорошо знаком с проблемами жителей армянских сёл.
2. Что касается того, новой или не новой является идея предоставления сельскохозяйственных кредитов под 0%, то Царукян и партия «Процветающая Армения» (ППА) говорят об этом уже много лет, и эта инициатива была включена в предвыборные программы партии разных лет, одним из авторов которых являюсь и я.
3. Платформа проверки фактов отмечает, что правительство ранее реализовывало подобную программу в адресном порядке. Например, в 2019 году кредиты под 0% предоставлялись жителям приграничных сёл, а под 5% — жителям других общин. Согласно же решению правительства Армении от 9 апреля этого года, сельхозкредиты до 2 миллионов драмов под 0% могут быть выданы примерно 20 тысячам человек на общую сумму 40 миллиардов драмов.
Именно из этого и следует, что предложение Гагика Царукяна было и остаётся крайне актуальным.
В Армении в сфере сельского хозяйства действует более 300 тысяч фермерских хозяйств. Следовательно, учитывая, что 20 тысяч — это всего лишь 7% от 300 тысяч, можно констатировать, что воспользоваться указанным кредитом сможет лишь незначительная часть сельхозхозяйств.
Такая ситуация не может обеспечить реальное развитие отрасли.
А зафиксировала ли платформа проверки фактов, сколько человек воспользовались 0%-ными сельхозкредитами в приграничных общинах в 2019 году? Уверен, не более 1000 человек.
Очевидно, что во время встреч Гагик Царукян говорит также об общем состоянии села и сельского хозяйства, констатируя в основном их тяжёлое положение.
Так, в 2015–2016 годах доля сельского хозяйства в ВВП Армении составляла 15%, а в 2025 году — около 8%, то есть сократилась почти вдвое.
И это хорошо или плохо?
— Более того, существенно сократились объёмы производства основных сельскохозяйственных культур. Например, урожай пшеницы в 2024–2025 годах составил 120–130 тысяч тонн вместо 300–350 тысяч тонн в 2015–2016 годах.
— Существенно сократилось и поголовье крупного рогатого скота.
Таким образом, получается, что чем больше становится программ поддержки сельского хозяйства, тем сильнее армянские сёла «стареют» и пустеют, снижается производительность труда, а фермер получает мизерный доход, оставаясь под бременем кредитов.
Следовательно, проблема не в том, новая эта идея или старая. Проблема — в эффективности её применения, масштабе охвата и оценке её реального воздействия.