Իսկ եթե Արծվաշենում մզկիթ կառուցված լինի՞. Փաշինյանի արձագանքը, թե ինչու Հայաստանը չի արձագանքում Ադրբեջանի կողմից պատմամշակութային արժեքների քանդմանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ինչո՞ւ միջազգային ատյաններում պետությունը չի բարձրացնում Ադրբեջանի կողմից հայկական եկեղեցիների վերացման փաստի մասին։
«Արծվաշենը ՀՀ ինքնիշխան տարածք է, և ուզում եմ մոդելավորենք այսպիսի իրավիճակ, ասենք՝ այն պահը, երբ սահմանազատման արդյունքում Արծվաշենը վերադառնում է Հայաստանի Հանրապետության վերահսկողության ներքո։ Եվ մենք գնում, տեսնում ենք, որ այնտեղ մզկիթ է կառուցվել, ասենք՝ 2016 թվականին։ Մեր ռեակցիան ո՞րն է, ի՞նչ պետք է անենք։ Եվ, օրինակ, ՀՀ քաղաքացիներ կան, ովքեր էդ մզկիթի տարածքի հետ կապված բերում են իրենց սեփականության վկայականները և ասում, թե այս հողը մերն է»,-արձագանքեց Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե մի բանի մասին խոսելիս պետք է ամբողջական խոսել։
«Մեր ռեակցիան պետք է հիմնվի այն պայմանավորվածությունների վրա, որոնք թղթի վրա արձանագրված և հրապարակված են»,-ասաց Փաշինյանը՝ ապա հավելեց. «Ձեզ ինչի՞ ա թվում, թե միայն Հայաստանում լրագրողներ կան, ընդ որում՝ հայրենասեր, որոնք այդ հարցերը բարձրացնում են։ Ադրբեջանում էլ լրագրողներ կան և այդ հարցերը դնում են»։

«А если в Арцвашене построена мечеть?» — реакция Пашиняна на вопрос о том, почему Армения не реагирует на разрушение культурно-исторического наследия Азербайджаном
Премьер-министр Никол Пашинян в ответ на вопрос журналистов о том, почему государство не поднимает в международных инстанциях вопрос уничтожения армянских церквей со стороны Азербайджана, привёл гипотетический пример с Арцвашеном.
«Арцвашен — суверенная территория Республики Армения. Давайте смоделируем такую ситуацию: в момент, когда в результате делимитации Арцвашен возвращается под контроль Республики Армения, мы приходим и видим, что там в 2016 году построена мечеть. Какова будет наша реакция? Что мы должны делать? И, например, есть граждане РА, которые предъявляют документы на собственность этой территории и утверждают, что это их земля», — отметил Пашинян.
Он подчеркнул, что при обсуждении подобных вопросов необходимо учитывать всю полноту контекста.
«Наша реакция должна основываться на тех договорённостях, которые зафиксированы на бумаге и опубликованы», — заявил он, добавив: «Почему вам кажется, что только в Армении есть журналисты, в том числе патриотично настроенные, которые поднимают эти вопросы? В Азербайджане тоже есть журналисты, которые ставят подобные вопросы».