Կառավարությունը վավերացրեց Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը. այն կներկայացվի Ազգային ժողով
Կանոնադրությամբ ամրագրված պարտավորությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը համապատասխանությունը որոշելու նպա­տակով կառավարությունը կդիմի Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարան:
ՍԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ներկայացուցիչը կլինի Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը։
Կանոնադրությունը Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստորագրվել է 2026թ. հունվարի 22-ին: Կանոնադրությունը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից ստորագրվել է 2026թ. հունվարի 16-ին, իսկ մի շարք պետությունների կողմից՝ 2026թ. հունվարի 22-ին. Արգենտինայի Հանրապետություն, Ադրբեջանի Հանրապետություն, Բահրեյնի Թագավորություն, Հունգարիա, Ինդոնեզիայի Հանրապետություն, Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորություն, Ղազախստանի Հանրապետություն, Կոսովո, Մոնղոլիա, Մարոկկոյի Թագավորություն, Պակիստանի Իսլամական Հանրապետություն, Պարագվայի Հանրապետություն, Կատարի Պետություն, Սաուդյան Արաբիայի Թագավարություն, Թուրքիայի Հանրապետություն, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Ուզբեկստանի Հանրապետություն:
Նախագծում, որը գործադիրին ներկայացրել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, նշվում է, որ Խաղաղության խորհուրդը միջազգային կազմակերպություն է, որի հիմնական նպատակը կայունության խթանումն ու խաղաղության ապահովումն է հակամարտությունից տուժած տարածքներում:
«Խաղաղության խորհուրդը ստանձնում է խաղաղության հաստատման այդ գործառույթները, այդ թվում՝ խաղաղության ձգտող բոլոր ազգերի և համայնքների կողմից կիրառելի լավագույն գործելակերպի մշակումը և տարածումը՝ միջազգային իրավունքի համաձայն և Կանոնադրությամբ սահմանված կարգով:
Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունն ուժի մեջ է մտնում, երբ երեք պետություններ համաձայնում են, որ այն պարտադիր ուժ ունի իրենց համար»,- ասվում է նախագծում։
Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարությունը հայտնել է, որ Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունով առկա են Հայաստանի Հանրապետության համար ֆինանսական պարտավորություններ նախատեսող դրույթներ՝ ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերի ավելացման գծով։
«Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը հայտնել է, որ Խաղաղության խորհրդի Կանոնադրությունը չի պարունակում Հայաստանի Հանրապետության օրենքին հակասող, օրենքի փոփոխություն կամ նոր օրենքի ընդունում նախատեսող նորմեր: Միաժամանակ հայտնել է, որ Կանոնադրությունը ենթակա է վավերացման ՀՀ Սահմանադրության 116-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ, 3-րդ և «Միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ կետերով, իսկ Հայաստանի Հանրապետության համար ֆինանսական կամ գույքային պարտավորություններ նախատեսելու դեպքում Կանոնադրությունը ենթակա կլինի վավերացման նաև ՀՀ Սահմանադրության 116-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ և «Միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետերով:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը հայտնել է, որ Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությամբ «Պետական գույքի կառավարման մասին» օրենքի կարգավորման շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության համար գույքային պարտավորություններ նախատեսող դրույթներ առկա չեն։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը նպատակահարմար է համարում Խաղաղության խորհրդի կանոնադրության վավերացումը Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից»,- ասված է նախագծում։

Правительство ратифицировало устав Совета мира: документ будет представлен в Национальном собрании
С целью определения соответствия обязательств, закрепленных в Уставе, Конституции Республики Армения правительство обратится в Конституционный суд Республики Армения.
Представителем правительства Республики Армения в Конституционном суде выступит заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян.
Устав был подписан Республикой Армения 22 января 2026 года. Соединенные Штаты Америки подписали документ 16 января 2026 года, а ряд государств — 22 января 2026 года: Аргентинская Республика, Азербайджанская Республика, Королевство Бахрейн, Венгрия, Республика Индонезия, Иорданское Хашимитское Королевство, Республика Казахстан, Косово, Монголия, Королевство Марокко, Исламская Республика Пакистан, Республика Парагвай, Государство Катар, Королевство Саудовская Аравия, Турецкая Республика, Объединенные Арабские Эмираты, Республика Узбекистан.
В проекте, представленном исполнительной власти министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном, отмечается, что Совет мира является международной организацией, основной целью которой является содействие стабильности и обеспечение мира на территориях, пострадавших от конфликтов.
«Совет мира берет на себя функции по установлению мира, включая разработку и распространение наилучших практик, применимых для всех народов и сообществ, стремящихся к миру, — в соответствии с международным правом и в порядке, установленном Уставом.
Устав Совета мира вступает в силу, когда три государства соглашаются с тем, что он имеет для них обязательную силу», — говорится в проекте.
Министерство финансов Республики Армения сообщило, что Устав Совета мира содержит положения, предусматривающие для Республики Армения финансовые обязательства, связанные с увеличением расходов государственного бюджета РА.
«Министерство юстиции Республики Армения сообщило, что Устав Совета мира не содержит норм, противоречащих законодательству Республики Армения, а также не предусматривает внесения изменений в законы или принятия новых законов. Одновременно министерство отметило, что Устав подлежит ратификации в соответствии с пунктами 2 и 3 части 1 статьи 116 Конституции РА, а также пунктами 2 и 3 части 2 статьи 10 закона «О международных договорах». В случае возникновения для Республики Армения финансовых или имущественных обязательств Устав также будет подлежать ратификации в соответствии с пунктом 4 части 1 статьи 116 Конституции РА и пунктом 4 части 2 статьи 10 закона «О международных договорах».
Министерство территориального управления и инфраструктур Республики Армения сообщило, что Устав Совета мира не содержит положений, предусматривающих для Республики Армения имущественные обязательства в рамках регулирования закона «Об управлении государственным имуществом».
Учитывая вышеизложенное, Министерство иностранных дел Республики Армения считает целесообразной ратификацию Устава Совета мира Национальным собранием Республики Армения», — говорится в проекте.