Դատարանը մերժեց Սամվել Կարապետյանի խնդրանքն՝ այցելել հոր գերեզմանին
Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Վահե Դոլմազյանի նախագահությամբ,  թույլ չտվեց Սամվել Կարապետյանին այցելել Լոռի՝ հոր գերեզմանին: Նրա փաստաբան Արամ Վարդևանյանը միջնորդել էր դատավորին՝ թույլ տալ Կարապետյանին՝ այցելել հոր գերեզմանին։
Պաշտպանը նաև առաջարկեց, որ դա կարող է իրականացվել պաշտպանի ուղեկցությամբ: Վարդևանյանը այդ հարցը նաև բարձրացրեց մարդասիրության համատեքստում։ Մայիսի 7-ին կլրանա Սարգիս Կարապետյանի մահվան մեկ տարին, Կարապետյանն առ այս պահը չի այցելել հոր գերեզմանին։ Պաշտպանը նաև չբացառեց ոստիկանների ուղեկցությամբ Կարապետյանի տեղափոխման հարցը։
«Ցանկացած հայ տղամարդ հայտարարագրման պարտականությունը կխախտի, ճանապարհային երթևեկության կանոնները կխախտի, բայց հոր գերեզմանին այցելությունը՝ ոչ, դա էլ կարող է պարտականություն լինել։ Հուղարկավորությանը մասնակցելու հարցը օրենսդրությամբ կարգավորված է»,- ասաց Վարդևանյանը:

Суд отказал Самвелу Карапетяну в просьбе посетить могилу отца
Антикоррупционный суд под председательством судьи Вагне Долмазяна не разрешил Самвелу Карапетяну посетить Лорийскую область для посещения могилы отца. С соответствующим ходатайством к суду обратился его адвокат Арам Вардаеванян.
Адвокат также предложил организовать поездку в сопровождении адвоката и поднял вопрос в гуманитарном контексте. 7 мая исполнится год со дня смерти Саргиса Карапетяна, и, как отметил адвокат, Самвел Карапетян до сих пор не смог посетить могилу отца. Вардаеванян также не исключил возможность перевозки Карапетяна в сопровождении сотрудников полиции.
«Любой армянский мужчина может нарушить обязанность по декларированию, может нарушить правила дорожного движения, но не отказаться от посещения могилы отца — это тоже может быть долгом. Вопрос участия в похоронах урегулирован законодательством», — заявил Вардаеванян.
Напомним, на предыдущем заседании суд продлил срок домашнего ареста Самвела Карапетяна ещё на два месяца.