Ծիծեռնակաբերդ, Գյումրի. նոր մանրամասներ Էմանուել Մակրոնի՝ Հայաստան այցից
Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը մայիսի 3-5-ը կժամանի Հայաստանի Հանրապետություն: Այցի շրջանակում Ֆրանսիայի նախագահը նախ կմասնակցի Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
Մայիսի 5-ին կմեկնարկի Էմանուել Մակրոնի պետական այցը Հայաստանի Հանրապետություն:
Տեղի կունենա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահի առանձնազրույցը, որին կհաջորդի երկու երկրների առաջնորդների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը հանդես կգան ԶԼՄ-ների համար հայտարարություններով:
Նախագահ Մակրոնը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, ինչպես նաև կայցելի Մատենադարան:
Տեղի կունենա նաև ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը:
Պետական այցի շրջանակում Ֆրանսիայի նախագահը ՀՀ վարչապետի ուղեկցությամբ կայցելի Գյումրի, որտեղ հարգանքի տուրք կմատուցի 1988 թվականի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը Գյումրիում ներկա կգտնվեն «Երաժշտական կամուրջ. Հայաստան-Ֆրանսիա» խորագրով համերգին:

Цицернакаберд, Гюмри: новые подробности визита Эммануэля Макрона в Армению
Президент Французской Республики Эммануэль Макрон посетит Республику Армения 3–5 мая. В рамках визита президент Франции сначала примет участие в саммите Европейского политического сообщества, который состоится в Ереване, сообщили в правительстве РА.
5 мая начнётся государственный визит Эммануэля Макрона в Армению.
Состоится встреча в формате тет-а-тет между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Франции, за которой последуют переговоры в расширенном составе делегаций двух стран.
После церемонии подписания документов Никол Пашинян и Эммануэль Макрон выступят с заявлениями для СМИ.
Президент Макрон посетит мемориальный комплекс Цицернакаберд, где почтит память жертв Геноцида армян, а также Музей-институт древних рукописей Матенадаран.
Также состоится встреча президента Армении Ваагна Хачатуряна и президента Франции Эммануэля Макрона.
В рамках государственного визита президент Франции в сопровождении премьер-министра посетит Гюмри, где почтит память жертв землетрясения 1988 года.
Никол Пашинян и Эммануэль Макрон также примут участие в концерте «Музыкальный мост: Армения–Франция», который состоится в Гюмри.