Ադրբեջանը կասեցրել է Եվրոպական խորհրդարանի հետ համագործակցությունը
ԱՊԱ գործակալության հաղորդմամբ, Ադրբեջանը կդադարեցնի նաև Եվրոնեստ խորհրդարանական վեհաժողովին անդամակցությունը։
Մայիսի 1-ին Ադրբեջանում Եվրոպական միության դեսպան Մարիանա Կույունչիչը կանչվել է Արտաքին գործերի նախարարություն՝ Հայաստանի վերաբերյալ բանաձև ընդունելու պատճառով: Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները՝ հղում անելով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին:
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում է․
«ԱԳՆ-ն դատապարտել է Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ապրիլի 30-ին ընդունված բանաձևը, որը պարունակում է Ադրբեջանի նկատմամբ անհիմն և կողմնակալ դրույթներ։ Այդ կապակցությամբ մյուս կողմին է հանձնվել բողոքի նոտա։
Տվյալ բանաձևի դրույթները խեղաթյուրում են իրականությունը, հակասում են օբյեկտիվության սկզբունքներին, ինչպես նաև պետությունների ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը հարգելու պարտավորություններին։
Չնայած 2023 թվականին Ադրբեջանի Սահմանադրության համապատասխան ներկայացված վերաինտեգրման պլանին, հայ բնակիչները տարածաշրջանը լքել են կամավոր, իսկ հակառակի մասին հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը։
Ռազմագերիների արձակման կոչերը իրավական տեսանկյունից անընդունելի են։ Ադրբեջանը դրսևորել է մարդասիրություն՝ ազատ արձակելով մի շարք կալանավորների և ձեռնարկելով վստահության ամրապնդման քայլեր, մինչդեռ այն անձինք, որոնց նկատմամբ կայացվել են դատական վճիռներ, կատարել են ծանր հանցագործություններ, ներառյալ՝ ահաբեկչություն, դիվերսիաներ և ռազմական հանցագործություններ։
Մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման մեղադրանքները լիովին անհիմն են և անընդունելի և ուշադրություն է հրավիրվել այն փաստի վրա, որ եվրոպական ինստիտուտները պատշաճ նշանակություն չեն տալիս օկուպացիայի ժամանակաշրջանում Ադրբեջանի մշակութային և կրոնական ժառանգության լայնամասշտաբ ավերման և պղծման փաստերին»,- գրված է հաղորդագրության մեջ:
Հանդիպման ընթացքում եվրոպական կողմին կոչ է արվել ձեռնպահ մնալ նման քայլերից, որոնք վնաս են հասցնում Ադրբեջան-ԵՄ հարաբերություններին, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության և կարգավորման գործընթացին։
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում ընդունվել է Հայաստանի վերաբերյալ բանաձև, որը դատապարտում է հայ գերիների պահումն Ադրբեջանում և պահանջում է նրանց անհապաղ ազատ արձակում։

Азербайджан приостановил сотрудничество с Европарламентом
Парламент Азербайджана сегодня принял решение приостановить сотрудничество с Европейским парламентом.
Как сообщает агентство APA, Азербайджан также прекращает участие в Парламентской ассамблее «Евронест».
1 мая посол Европейского союза в Азербайджане Марияна Куюнджич была вызвана в Министерство иностранных дел страны в связи с принятием резолюции, касающейся Армении. Об этом сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на МИД Азербайджана.
«МИД осудил резолюцию, принятую Европейским парламентом 30 апреля, которая содержит необоснованные и предвзятые положения в отношении Азербайджана. В этой связи другой стороне была вручена нота протеста.
Положения данной резолюции искажают реальность, противоречат принципам объективности, а также обязательствам по уважению суверенитета и территориальной целостности государств.
Несмотря на представленный в 2023 году план реинтеграции в соответствии с Конституцией Азербайджана, армянское население покинуло регион добровольно, а утверждения об обратном не соответствуют действительности.
Призывы к освобождению военнопленных являются юридически неприемлемыми. Азербайджан проявил гуманизм, освободив ряд задержанных и предприняв меры по укреплению доверия, тогда как лица, в отношении которых вынесены судебные приговоры, совершили тяжкие преступления, включая терроризм, диверсии и военные преступления.
Обвинения в уничтожении культурного и религиозного наследия являются полностью необоснованными и неприемлемыми. Также отмечено, что европейские институты не придают должного значения фактам масштабного разрушения и осквернения культурного и религиозного наследия Азербайджана в период оккупации.
Европейской стороне было предложено воздерживаться от шагов, наносящих ущерб отношениям Азербайджан–ЕС, а также процессу мира и урегулирования в регионе».
Напомним, что на пленарной сессии Европейского парламента была принята резолюция по Армении, в которой осуждается удержание армянских пленных в Азербайджане и содержится требование об их немедленном освобождении.