«Մեր նպատակը հակազգային վարչախմբին իշխանազրկելն է». Ավետիք Չալաբյանը՝ «Հայաքվեի» և «Ուժեղ Հայաստանի» համագործակցության մասին (Տեսանյութ)
«ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորման համակարգող Ավետիք Չալաբյանն անդրադարձել է «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի հետ համագործակցության նպատակներին։
Հիշեցնենք՝ «ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը և «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել։
Ավետիք Չալաբյանը նշել է՝ նախատեսում են համատեղել քարոզչական կարողությունները, ինչպես նաև ընտրությունների օրինականության վերահսկողությունը։
«Ապահովելու ենք մեր ընտրողների համար լավագույն հնարավորությունը՝ ընտրությունների միջոցով իշխանությունից հեռացնելու գործող վարչակարգը։ Սա մեր հիմնական նպատակն է և մեր համագործակցության առանցքային մեխը։
Այն քաղաքական ծրագիրը, որը մենք արդեն մշակել ենք և մասամբ ներկայացրել ենք հանրությանը և այն քաղաքական ծրագիրը, որն «Ուժեղ Հայաստանն» է մշակել և ներկայացնում հանրությանը, այդ ծրագրերի միջև գտնելու ենք ոսկե միջինը, որը հնարավորություն կտա ընդհանուր թեզերով և ծրագրով ներկայանալ մեր ընտրողներին»,-ասել է Չալաբյանը։
Նա հավելել է՝ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի հետ «Հայաքվե»-ին միավորում է նաև գործող հակազգային, օտար և թշնամական շահեր պաշտպանող վարչախմբին իշխանազրկելու նպատակը՝ օրինական ճանապարհով։
«Մեր հիմնական նպատակն այն է, որ ընտրությունների արդյունքում այս վարչախումբը հեռանա և նպաստենք նոր, ագզային իշխանության ձևավորմանը»,- ասել է Ավետիք Չալաբյանը։

«Наша цель — отстранение от власти антинационального режима»: Аветик Чалабян — о сотрудничестве «Айакве» и «Сильной Армении» (видео)
01/05/2026 21:57
Координатор национально-гражданского объединения «АйаКве» Аветик Чалабян прокомментировал цели сотрудничества с блоком «Сильная Армения».
Напомним, национально-гражданское объединение «АйаКве» и блок «Сильная Армения» подписали меморандум о сотрудничестве.
По словам Аветика Чалабяна, стороны намерены объединить свои агитационные возможности, а также усилия по контролю за законностью проведения выборов.
«Мы обеспечим нашим избирателям максимальную возможность посредством выборов отстранить от власти действующий режим. Это наша главная цель и ключевая основа нашего сотрудничества.
Политическая программа, которую мы уже разработали и частично представили обществу, а также программа, разработанная и представленная "Сильной Арменией", — между этими программами мы найдем золотую середину, которая позволит нам выступить перед избирателями с общими тезисами и единой программой», — заявил Чалабян.
Он добавил, что «АйаКве» и блок «Сильная Армения» объединяет также цель — законным путем отстранить от власти действующий антинациональный режим, защищающий чуждые и враждебные интересы.
«Наша основная цель заключается в том, чтобы по итогам выборов этот режим ушел и чтобы мы способствовали формированию новой национальной власти», — отметил Аветик Чалабян.