Կառավարությունը ՀԷՑ-ի համար առաջարկում է 380 000 դոլար
Հայաստանի կառավարությունը Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի ձեռքբերման համար բաժնետերերին՝ Սամվել Կարապետյանի ընտանիքին, առաջարկել է մոտ 23.3 միլիարդ դրամ՝ 62 մլն 300 հազար դոլար, պայմանով, որ Կարապետյանը ընկերությանը վերադարձնի վերջին տասը տարիներին ստացած շահաբաժինները՝ 23 մլրդ 158 մլն դրամը։
«Ազատություն» ռադիոկայանի տրամադրության տակ է հայտնվել Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի 100 տոկոսի ձեռքբերման համար կառավարության առաջարկը, որի բովանդակությունը չեն բարձրաձայնում ո’չ կառավարությունը, ո’չ էլ ՀԷՑ-ի սեփականատերերը։ Փաստացի, եթե սեփականատերը իր ստացած շահաբաժինները վերադարձնի ընկերությանը, կառավարության՝ ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի համար առաջարկը կկազմի 142 մլն դրամ՝ 380 000 դոլար։
«Ազատություն» ռադիոկայանը գրավոր դիմել էր Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն՝ խնդրելով հայտնել՝ իրենց կողմից ի՞նչ գնառաջարկ է ներկայացվել ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի դիմաց, ի՞նչ բանաձևի հիման վրա է որոշվել այդ գինը, որքա՞ն է կազմում ՀԷՑ-ի շուկայական արժեքը։ Ի պատասխան՝ նախարարությունից նշել են, որ ՀԷՑ-ը տասնյամյակներ առաջ եղել է մասնավորեցման ենթակա օբյեկտների ցանկում՝ անպատասխան թողնելով մյուս հարցերը։ Հետագայում ՏԿԵՆ-ից հաղորդեցին, որ «քննարկումներ են ընթանում ու հավելյալ տեղեկատվություն այդ մասով հաղորդել չեն կարող»։ Այնինչ գնառաջարկի շուրջ քննարկումներն այս փուլում ավարտվել են փետրվարի 17-ին, երբ ՏԿԵՆ նախարարը ԴԽ/21.1/5614-2026 գրությամբ ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի գնման համար առաջարկել է 23.3 մլրդ դրամ, պայմանով, որ ՀԷՑ-ի սեփականատերը ՀԷՑ-ին պիտի վերադարձնի 23 մլրդ 158 միլիոնը։
«Ազատություն»-ը նաև գրավոր դիմել էր ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանին, խնդրելով հայտնել, թե որքա՞ն է ընկերության շուկայական արժեքը, ինչ մեթոդով է փոխհատուցումը հաշվարկվել։ Ընկերությունից հարցմանը չեն արձագանքել։
Այս տարվա հունվարի վերջին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր՝ այս պահին ՀԷՑ-ի շուկայական արժեքի գնահատում է ընթանում։ 3 ամիս անց էլ կառավարությունը չի հայտնում, թե որքա՞ն է ընկերության շուկայական արժեքը։ Այնուհանդերձ, կան որոշ տվյալներ, որ կարող են պատկեր ձևավորել ՀԷՑ-ի արժեքի մասին, թեպետ դրանք ամբողջական կարող են չլինել։ Այսպես, ընկերության 2024-ի հաշվետվության մեջ նշվում է, որ ընկերության սեփական կապիտալը մոտ 137 մլրդ դրամ է՝ այսօրվա փոխարժեքով՝ 367 մլն դոլար։ Հաշվետվության սեփական կապիտալի բաժինը, որպես կանոն արտացոլում է ընկերության արժեքը՝ առանց վարկերի և այլ պարտավորությունների, ինչպես նաև առանց ապագա շահութաբերության հաշվարկի և բրենդի արժեքի։ Այնուհանդերձ, ընկերության շուկայական արժեքը կարող է շեղվել սեփական կապիտալի արժեքից։

Правительство Армении предлагает за ЭСА 380 000 долларов
Правительство Армении предложило акционерам - семье Самвела Карапетяна - за приобретение «Электрических сетей Армении» около 23,3 млрд. драмов, то есть 62 млн. 300 тыс. долларов, при условии, что Карапетян вернет компании дивиденды, полученные за последние десять лет, - 23 млрд. 158 млн. драмов. Об этом пишет радиостанция «Свобода».
«В нашем распоряжении оказалось предложение кабмина о 100-процентном приобретении «Электрических сетей Армении», содержание которого не озвучивают ни правительство, ни владельцы ЭСА. Фактически, если собственник вернет компании полученные им дивиденды, предложение правительства за акции ЭСА составит 142 млн. драмов - 380 000 долларов.
Мы письменно обратились в Министерство территориального управления и инфраструктур Армении с просьбой сообщить: какое ценовое предложение было представлено с их стороны за акции ЭСА, по какой формуле была определена эта цена, какова рыночная стоимость ЭСА? В ответ в министерстве отметили, что ЭСА десятилетия назад был в списке объектов, подлежащих приватизации, оставив без ответа остальные вопросы.
Позже из МТУИ сообщили, что «обсуждения продолжаются, и дополнительную информацию по этой части сообщить не могут». Между тем обсуждения вокруг ценового предложения на данном этапе завершились 17 февраля, когда глава МТУИ предложил 23,3 млрд. драмов за покупку акций ЭСА при условии, что владелец ЭСА должен вернуть компании 23 млрд. 158 млн.
Мы также письменно обратились к временному управляющему ЭСА Романосу Петросяну с просьбой сообщить, какова рыночная стоимость компании и каким методом была рассчитана компенсация? Из компании на запрос не ответили.
Сколько стоят ЭСА?
В конце января этого года премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в настоящее время проводится оценка рыночной стоимости ЭСА. Однако, спустя 3 месяца, правительство ничего не сообщает. Тем не менее есть некоторые данные, которые могут дать представление о стоимости ЭСА, хотя они могут быть и не полноценными. Так, в отчете компании за 2024 год указано, что собственный капитал компании составляет около 137 млрд. драмов, что по сегодняшнему курсу равно 367 млн. долларов. Раздел отчета о собственном капитале, как правило, отражает стоимость компании - без кредитов и других обязательств, а также без учета будущей прибыльности и стоимости бренда. Тем не менее, рыночная стоимость компании может отличаться от стоимости собственного капитала.
В вопросе цены акций ЭСА есть и другой возможный ориентир. В 2017-2022 годах ЭСА привлекали кредиты у Европейского банка реконструкции и развития, Азиатского банка развития, Международной финансовой корпорации, и 100% акций компании были заложены именно для получения этих кредитов. Размер полученных компанией кредитов от указанных структур в 2021 году составлял как минимум 125 млн. долларов, и, согласно процедурам, до предоставления кредитов международные банки должны были оценить стоимость акций компании. Хотя это не открытая и не публикуемая цифра, можно предположить, что стоимость акций компании была такой, что позволила этим банкам предоставить кредиты на 125 млн. долларов, при более низкой стоимости, с учетом рисков, соглашения не были бы заключены.
Большая часть суммы дивидендов в размере 22 млрд. 185 млн. драмов, на которую указало правительство и которая была выплачена владельцу ЭСА, согласно отчету, была выплачена Карапетяну с согласия вышеупомянутых международных структур», - отмечает «Свобода».