Բռնի տեղահանված արցախցիների 80%-ը վարձով է ապրում, աղքատության ու գործազրկության մակարդակը 70% է
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան, նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը տվյալներ է հրապարակել բռնի տեղահանված արցախցիների սոցիալ-տնտեսական վիճակի մասին.
«Աշխատանքի և աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրը մի քանի ցավալի ցուցանիշ Մայր Հայաստանում ապաստանած արցախցիների սոցիալ-տնտեսական վիճակի մասին՝
1. Աղքատության մակարդակը բռնի տեղահանվածների շրջանում, խիստ մոտավոր հաշվարկներով, շուրջ 70% է, ինչը մոտ երեք անգամ ավելին է ՀՀ միջին ցուցանիշից (մոտ 23%):
2. Գործազրկության մակարդակը աշխատունակ արցախցիների շրջանում մոտ 70% է, ինչը մոտ հինգ անգամ ավելին է ՀՀ միջին ցուցանիշից (14%):
3. Աշխատող արցախցիների միջին աշխատավարձը, 2024թ. տվյալներով, մոտ 40% ցածր էր ՀՀ միջին աշխատավարձից (թարմ տվյալ չունեմ, բայց դժվար թե էականորեն տարբերվի):
4. Տեղահանված արցախցիների շուրջ 80%-ը դեռևս չունի սեփական բնակարանը (տունը) և ապրում է գլխավորապես վարձով, ինչը նշանակում է, որ այդ ընտանիքների սպառողական զամբյուղի չափը պաշտոնական միջինից ավելին է:
Եվ այս իրավիճակն ունենք ՀՀ իշխանությունների ձախողված սոցիալական, զբաղվածության ու բնակարանային ծրագրերի պատճառով: Իսկ իրենք ներսում ու դրսում կուրծք են ծեծում, թե իբր ինքնուրույն հաղթահարել են «փախստականների մարդասիրական ճգնաժամը» և մի հատ էլ մատ թափ տալիս մեզ վրա, երբ մատնացույց ենք անում հիմնախնդիրները: Շուտով նման մի գովերգության «հրավառություն» ենք տեսնելու նաև Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովում՝ «խաղաղության» ու «մարդասիրական ճգնաժամի հաղթահարման» ծխածածկույթների տակ քողարկելով Արցախի ժողովրդի արյունահոսող վերքերը:
Եթե զուսպ ու բազմաչարչար արցախցիները չեն լացում, դա դեռ չի նշանակում, թե նրանց սոցիալական վիճակը բարվոք է: Ընդ որում, հաճախակի նույնիսկ Հայաստանի սովորական բնակիչներն են մտածում, թե լուծված են արցախցիների սոցիալական խնդիրները, այնինչ իրականությունը ցավալիորեն ու կտրականապես տարբերվում է այդ քարոզչական առասպելից:

80% вынужденных переселенцев из Арцаха проживают в арендуемых квартирах, уровень бедности и безработицы достигает 70%
01/05/2026 19:23
Бывший омбудсмен Республики Арцах и экс-госминистр Артак Бегларян опубликовал данные о социально-экономическом положении насильственно перемещённых арцахцев.
«В Международный день труда и солидарности трудящихся — несколько тревожных показателей, характеризующих социально-экономическое положение арцахцев, нашедших убежище в Матери-Армении.
1. Уровень бедности среди вынужденно перемещённых лиц, по весьма приблизительным подсчётам, составляет около 70%, что примерно втрое превышает средний показатель по Армении (около 23%).
2. Уровень безработицы среди трудоспособных арцахцев составляет около 70%, что примерно в пять раз выше среднего показателя по Армении (14%).
3. Средняя заработная плата работающих арцахцев, по данным за 2024 год, была примерно на 40% ниже средней зарплаты по Армении (более свежих данных у меня нет, но вряд ли ситуация существенно изменилась).
4. Около 80% перемещённых арцахцев до сих пор не имеют собственного жилья и в основном проживают в арендуемых квартирах, а это означает, что расходы этих семей превышают официальный средний потребительский минимум.
И такая ситуация сложилась из-за провальных социальных, жилищных программ и программ занятости, реализуемых властями Армении. При этом власти внутри страны и за её пределами бьют себя в грудь, заявляя, будто самостоятельно преодолели "гуманитарный кризис беженцев", и ещё позволяют себе упрекать нас, когда мы указываем на существующие проблемы. Вскоре мы увидим очередной "фейерверк" подобных восхвалений и на саммите Европейского политического сообщества — под дымовой завесой "мира" и "преодоления гуманитарного кризиса" будут скрываться кровоточащие раны народа Арцаха.
То, что сдержанные и многократно пережившие страдания арцахцы не плачут, ещё не означает, что их социальное положение благополучно. Более того, нередко даже обычные жители Армении считают, что социальные проблемы арцахцев уже решены, тогда как реальность болезненно и категорически отличается от этого пропагандистского мифа.
С праздником труда. Пусть следующий праздник станет праздником и для безработных», — написал Артак Бегларян.