Հայտնի է, թե ինչու են դադարեցվել հայկական ընկերությունների վաճառքները Wildberries-ում․ Պարզաբանում
Տեղեկություն է տարածվել, որ Wildberries-ն ու OZON-ը դադարեցրել են հայաստանյան առևտրային ընկերությունների վաճառքները։
Wildberries-ից Aysor.am-ին հայտնեցին, որ ընկերությունը գտնվում է գործընկերների և համապատասխան կառույցների հետ մշտական երկխոսության մեջ և ուշադիր հետևում է իրավիճակի զարգացմանը։
«Այս աշխատանքի շրջանակում կազմակերպվել է հանդիպում հայ վաճառողների հետ, որին մասնակցել են ավելի քան 50 ձեռնարկատերեր։
Ընկերության ներկայացուցիչները գործընկերների հետ քննարկել են առաջացող հարցերը, լսել հետադարձ առաջարկությունները և շարունակում են համատեղ մշակել հնարավոր լուծումները։
Նաև նշենք, որ ապրիլի 20-ից Ռուսաստանի Դաշնությունում փոփոխվել են մաքսային ձևակերպման կանոնները։ Նոր պահանջների պահպանման համար վաճառողներից պահանջվել են լրացուցիչ փաստաթղթեր՝ անհրաժեշտ թարմացված ընթացակարգերի շրջանակում։ Միաժամանակ, Ռուսաստանի Դաշնությունում պահեստներում արդեն առկա ապրանքները շարունակում են իրացվել սովորական ռեժիմով, իսկ վաճառողները պահպանում են Հայաստանի ներքին շուկայում գործելու հնարավորությունը։ Բոլոր հարցերը քննարկվում են սահմանված կարգով՝ համապատասխան կողմերի մասնակցությամբ։
Ընկերությունը հույս ունի իրավիճակի փուլային կարգավորման և կտեղեկացնի էական փոփոխությունների մասին՝ դրանց առաջացմանը զուգընթաց»,-նշված է պարզաբանման մեջ։
Կապ հաստատեցինք նաև Էկոնոմիկայի նախարարի մամուլի քարտուղար Լիլիթ Շաբոյանի հետ, ով հայտնեց, որ ոչ աշխատանքային օրով պայմանավորված՝ նախարարությունը դեռևս պարզաբանում չի ներկայացնի։

Стало известно, почему были приостановлены продажи товаров армянских компаний на Wildberries: разъяснение
Ранее появилась информация о том, что Wildberries и Ozon приостановили продажи товаров армянских торговых компаний.
В Wildberries сообщили Aysor.am, что компания находится в постоянном диалоге с партнёрами и соответствующими структурами и внимательно следит за развитием ситуации.
«В рамках этой работы была организована встреча с армянскими продавцами, в которой приняли участие более 50 предпринимателей.
Представители компании обсудили с партнёрами возникающие вопросы, выслушали предложения по обратной связи и продолжают совместную работу над возможными решениями.
Также отметим, что с 20 апреля в Российской Федерации изменились правила таможенного оформления. Для соблюдения новых требований от продавцов были запрошены дополнительные документы в рамках обновлённых процедур. При этом товары, уже находящиеся на складах в России, продолжают реализовываться в обычном режиме, а продавцы сохраняют возможность работать на внутреннем рынке Армении. Все вопросы обсуждаются в установленном порядке с участием соответствующих сторон.
Компания рассчитывает на поэтапное урегулирование ситуации и будет информировать о существенных изменениях по мере их возникновения», — говорится в разъяснении.
Редакция также связалась с пресс-секретарём министра экономики Лилит Шабоян, которая сообщила, что в связи с нерабочим днём министерство пока не представит разъяснений.