«Էդպիսի հարցե՞ր ենք լուծել». Պապոյանը վստահ է՝ «Ջերմուկն» առաջիկայում կարտահանվի ՌԴ
«Ջերմուկի» հետ կապված ամեն ինչ նորմալ է, բոլոր հարցերն էլ կլուծվեն, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ խոսելով Ռուսաստանի տարածքում «Ջերմուկի» վաճառքի արգելքի մասին։
«Էդպիսի հարցե՞ր ենք լուծել։ Ամեն ինչ կլուծվի», - ասաց Պապոյանը։
Նա ասաց, թե խնդրի հետ կապված քաղաքական ենթատեքստ չի տեսնում։
«Որևէ հարց չեմ տեսնում։ Օրինակ, հիմա էլ մենք ստուգումներ ենք անում որոշ ապրանքների, կանգնեցրել եմ որոշ կոնյակ արտահանողներին, ստուգման ենք տարել։ Բա պետություն ենք, պետք է մեր երկրից դուրս եկող ապրանքները բարձր որակական չափանիշներ ունենան։ Ես հավատացած եմ, որ մեր «Ջերմուկը» բարձր որակի է, համապատասխանում է բոլոր ստանդարտներին, բացարձակ կասկած չունեմ, որ հարցը լուծվելու է»,-ասաց Պապոյանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ռուսաստանը արգելափակել է ևս 1 միլիոն շիշ «Ջերմուկի» վաճառքն ու շրջանառությունը։
Սահմանափակումները սահմանվել են 2025 թվականի հոկտեմբերի 23-ից մինչև 2026 թվականի մարտի 27-ը արտադրված արտադրանքի նոր խմբաքանակների ստուգման արդյունքում:

All issues related to Jermuk will be resolved, Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan said in a conversation with reporters, commenting on the ban on the product’s sale in Russia.
“We’ve handled even more difficult issues. Everything will be resolved,” Papoyan stated.
He added that he does not see any political context in the matter.
“I do not see any issues. For example, we are currently conducting inspections of certain products – I have suspended some brandy exporters for checks. After all, we are a state, and products leaving our country must meet high quality standards. I am confident that our ‘Jermuk’ is of high quality and complies with all standards. I have no doubt that this issue will be resolved,” Papoyan said.
Earlier, it was reported that Russia had blocked the sale and circulation of an additional one million bottles of “Jermuk.”
The restrictions were introduced following inspections of batches produced between October 23, 2025, and March 27, 2026.