Արցախում մշակութային ցեղասպանություն իրականացնող Ադրբեջանը հայտարարում է, թե Ղազանչեցոց եկեղեցին «վերականգնվել է՝ նախնական ճարտարապետական ոճին համապատասխան»
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները շարունակում են հերթական անգամ քարոզչություն իրականացնել, իբրև թե օկուպացված Շուշիի սբ․ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին «վերականգնվել է իր նախնական ճարտարապետական ոճին համապատասխան»։
«Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում գտնվող բոլոր օրինականորեն ճանաչված կառույցները, այդ թվում՝ պատմական, մշակութային և կրոնական հուշարձանները, պաշտպանված, պահպանված և վերականգնված են ազգային օրենսդրությանը համապատասխան»,-նման հայտարարություն է արել Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
Գաղտնիք չէ սակայն, որ այդ երկիրը պետական մակարդակով իրականացնում է հայերի մշակութային ցեղասպանություն։
Դեռևս 2023 թվականին ադրբեջանցիները պղծել են սբ․ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին, որն այսօր փորձում են ծառայեցնել իրենց նպատակներին։
Այսպիսի տեսք է ստացել միջնադարյան հրաշալի այդ կառույցը՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցնելու հետո։
Հատկանշական է, որ օրեր առաջ էլ Ստեփանակերտում ադրբեջանցիները հիմնահատակ ավերել են Ս. Աստվածածին առաջնորդանիստ եկեղեցին։
Անդրադառնալով հայկական հետքը Արցախում վերացնելուն՝ Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել էր, որ հայկական եկեղեցիների քանդումը բխում է Ադրբեջանի օրենսդրությունից և միջազգային նորմերից, փաստացի չբացառելով, որ հետագայում նման դեպքերը կարող են կրկնվել։
«Ադրբեջանը այդ տարածքներում իրականացնում է լայնածավալ վերականգնողական և շինարարական աշխատանքներ, և այդ շրջանակներում քայլեր են ձեռնարկվում օկուպացիայի ընթացքում անօրինական կերպով կառուցված որոշակի կառույցների վերաբերյալ»,-ասել էր նա։

Азербайджан, осуществляющий культурный геноцид в Арцахе, заявляет, что церковь Казанчецоц «восстановлена в соответствии с первоначальным архитектурным стилем»
Азербайджанские СМИ вновь распространяют пропагандистские заявления о том, что церковь Сурб Аменапркич Казанчецоц в оккупированном Шуши якобы «восстановлена в соответствии с её первоначальным архитектурным стилем».
«Все официально признанные сооружения, расположенные на территории Азербайджанской Республики, включая исторические, культурные и религиозные памятники, находятся под защитой, сохраняются и восстанавливаются в соответствии с национальным законодательством», — заявил помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
Однако не является секретом, что Азербайджан на государственном уровне проводит политику культурного геноцида в отношении армянского наследия.
Ещё в 2023 году азербайджанская сторона осквернила церковь Св. Спасителя Казанчецоц, которую сегодня пытается использовать в собственных целях.
Именно такой вид приобрёл этот выдающийся средневековый храм после перехода под контроль Азербайджана.
Примечательно, что несколько дней назад в Степанакерте азербайджанская сторона также полностью разрушила кафедральный собор Пресвятой богородицы.
Комментируя уничтожение армянского следа в Арцахе, Хикмет Гаджиев ранее заявил, что снос армянских церквей «соответствует законодательству Азербайджана и международным нормам», фактически не исключив повторения подобных случаев в будущем.
«Азербайджан проводит на этих территориях масштабные восстановительные и строительные работы, и в этом контексте предпринимаются шаги в отношении некоторых сооружений, незаконно возведённых в период оккупации», — сказал он.
Спустя несколько дней после этих заявлений азербайджанская пропагандистская машина вновь активизировалась.