Եթե ընդդիմությունը կարողանում է երկրի գործարարների համար խնդիրներ ստեղծել, նշանակում է, որ տվյալ պետությունը չունի աշխատող կառավարություն. Բադալյան
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը գրել է.
«Առնվազն ծիծաղելի է, երբ պետական պաշտոնյան հայտարարում է, թե «ընդդիմադիր ուժերն» են հայկական արտադրողների համար Վայլդբերիզի եւ Օզոնի շրջանակում սահմանափակումներ մտցնելու իրողության թիկունքում: Այսինքն, ընդդիմադիր ուժերն են արել այնպես, որ կիրառվեն այդպիսի սահմանափակումներ:
Սա, իհարկե, ծիծաղելի է մի կողմից, բայց մյուս կողմից պարզապես տխուր և մտահոգիչ է, մի քանի պատճառով: Նախ, հերթական անգամ դրսեւորում է, թե սեփական լսարանի ողջախոհության ու մտածելու կարողության հանդեպ ինչպիսի արհամարհական եւ քամահրական վերաբերմունք ունի կառավարող ուժը: Դրանից բացի, սա դրսեւորում է, թե իրականում ինչպիսին է այդ կառավարող ուժի աշխատանքի էֆեկտիվությունը, որովհետեւ, եթե ընդդիմությունը կարողանում է երկրի գործարարների համար խնդիրներ ստեղծել այլ երկրի խոշոր ընկերությունների համակարգում, ապա դա նշանակում է, որ տվյալ պետությունը չունի աշխատող կառավարություն:
Հակառակ պարագայում, եթե կառավարություններն աշխատում են արդյունավետ եւ պատասխանատու, աշխատում են էֆեկտիվ եւ կոմպետենտ, որեւէ ընդդիմություն չի կարող որեւէ այլ երկրում խնդիր առաջացնել հայկական տնտեսության համար: Եվ դա այդպես է գործնականում բոլոր երկրների պարագայում: Այսինքն, Գերմանիայի ընդդիմությունը, օրինակ, չի կարող Ինդոնեզիայում կամ Նահանգներում խնդիր ստեղծել գերմանական տնտեսվարողի համար, եթե երկիրն ունի կառավարություն՝ աշխատող կառավարություն: Այլ հարց է, որ հենց աշխատող կառավարությունն է իր վատ աշխատանքի եւ ոչ կոմպետենտության հետևանքով ստեղծում, առաջացնում այդ խնդիրներն իր տնտեսվարողի համար:
Եվ մյուսը. այդ «պատճառաբանության» նպատակը նաեւ մանիպուլյատիվ քարոզչական էֆեկտն է, որպեսզի զանազան տնտեսվարողները, արտադրողները, այսպես ասած՝ անբարյացկամ տրամադրվեն ընդդիմադիր ուժերի նկատմամբ: Սա էլ, փաստորեն, նշանակում է, որ կառավարող ուժը ոտնահարում է նաեւ տնտեսվարողների, արտադրողների ողջախոհության կանխավարկածը»:

Если оппозиция способна создавать проблемы для бизнесменов страны, значит, у государства нет работающего правительства — Бадалян
Политический обозреватель Акоп Бадалян написал:
«По меньшей мере смешно, когда государственный чиновник заявляет, что именно "оппозиционные силы" стоят за ограничениями, введёнными в отношении армянских производителей на платформах Wildberries и Ozon. То есть именно оппозиция якобы добилась применения подобных ограничений.
С одной стороны, это, конечно, выглядит нелепо, но с другой — вызывает тревогу и сожаление по нескольким причинам. Прежде всего, это в очередной раз демонстрирует, насколько пренебрежительно и высокомерно правящая сила относится к здравому смыслу и способности собственной аудитории мыслить. Кроме того, это показывает реальную эффективность работы самой власти, потому что если оппозиция способна создавать проблемы для предпринимателей страны в системе крупных компаний другого государства, то это означает, что у данного государства нет функционирующего правительства.
В противном случае, если правительства работают эффективно и ответственно, профессионально и компетентно, никакая оппозиция не сможет создать проблемы для экономики Армении в другой стране. И это касается практически любого государства. Иными словами, оппозиция в Германии, к примеру, не может создать проблемы для немецкого бизнеса в Индонезии или США, если у страны есть дееспособное правительство. Другое дело, что именно неэффективная работа и некомпетентность самого правительства и создают эти проблемы для предпринимателей.
И ещё один момент: цель подобных "объяснений" заключается также в манипулятивном пропагандистском эффекте — чтобы настроить предпринимателей и производителей против оппозиционных сил. А это, в свою очередь, означает, что правящая сила фактически попирает и презумпцию здравомыслия самих предпринимателей и производителей», — написал Бадалян.