«Ոչ, ես Կիև չեմ գնա»․ Չեխիայի վարչապետը Զելենսկու հետ կհանդիպի Երևանում․ միջազգային ԶԼՄ-ներ
Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշը կիրակի օրը Հայաստանում կարճատև բանակցություններ կանցկացնի Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ, այս մասին գրում են մի շարք միջազգային ԶԼՄ-ներ։
Բաբիշը չի նշել բանակցությունների թեման։ Նա անձամբ կհանդիպի Զելենսկու հետ՝ Չեխիայի ներկայիս կառավարության ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր առաջին անգամ։
Բաբիշը և ներկայիս կառավարական կոալիցիայի մեջ մտնող կուսակցությունների մյուս ներկայացուցիչները քննադատաբար են վերաբերվել Ուկրաինային և, մասնավորապես, Զելենսկուն։
«Այնտեղ ես նաև կարճատև երկկողմ հանդիպումներ կունենամ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Սթարմերի, Սերբիայի վարչապետի և Մոլդովայի նախագահի հետ։ Առաջին անգամ ես նաև բանակցություններ կանցկացնեմ Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկու հետ»,-ասել է նա Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցելու իր ուղևորության մասին՝ Ադրբեջան, Ղազախստան և Ուզբեկստան կատարած այցից հետո։

Премьер Чехии планирует встретиться с Зеленским в Ереване, но в Украину ехать не будет
Премьер-министр Чехии Андрей Бабиш проведет в воскресенье в Армении краткие личные переговоры с президентом Украины Владимиром Зеленским. Об этом Бабиш сообщил порталу iDnes.cz, передает "Европейская правда".
Бабиш не уточнил тему переговоров. Он встретится с Зеленским лично впервые с момента вступления в должность главы нынешнего правительства Чехии.
Бабиш и другие представители партий, входящих в состав нынешней правительственной коалиции, критически относились к Украине и конкретно к Зеленскому.
"Там я также проведу короткие двусторонние встречи с премьер-министром Великобритании Стармером, премьер-министром Сербии и президентом Молдовы. Впервые я также проведу переговоры с президентом Украины Зеленским", – рассказал он о поездке на саммит Европейского политического сообщества после возвращения из визита в Азербайджан, Казахстан и Узбекистан.
"Важно, чтобы мы встретились", – сказал Бабиш о встрече с Зеленским.
Премьер-министр Чехии при этом не планирует посещать Украину. "Нет, я не поеду в Киев", – отметил он.