Տարածաշրջանում խաղաղությունն անհնար է, քանի չեն վերականգնվել արցախցու իրավունքները․ հայտարարություն
Արցախ Միությունը ողջունում է ապրիլի 30-ին Եվրոպական խորհրդարանի ընդունած բանաձևում Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) ժողովրդի իրավունքների վերաբերյալ կարևորագույն դրույթների ներառումը, որոնք առնչվում են վերադարձին, մշակութային ժառանգության պաշտպանությանը, պատասխանատվության միջոցների կիրառմանը և պատանդների ազատ արձակմանը (12-րդ և 13-րդ հոդվածներ), միությունը նման հայտարարություն է տարածել։
«Մենք առանձնացնում ենք հատկապես հետևյալ դրույթները՝
«Վերահաստատում է իր աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներին, ներառյալ՝ նրանց ինքնության, գույքի և մշակութային ժառանգության պաշտպանությանը, ինչպես նաև համապատասխան միջազգային երաշխիքներով անվտանգ, անարգել և արժանապատիվ վերադարձի նրանց իրավունքը»:
«Կոչ է անում պատասխանատվության ենթարկել հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման մեղավորներին և միջազգային գնահատման առաքելություն կազմակերպել»:
«Դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների, կալանավորների և պատանդների անարդարացի ազատազրկումը. պահանջում է նրանց անհապաղ և անվերապահ ազատում»:
«Նկատի է առնում մինչ այժմ ձեռնարկված քայլերը և կոչ է անում հետագա վստահության ամրապնդման միջոցներ ձեռնարկել. կոչ է անում լիովին հարգել միջազգային մարդասիրական իրավունքը և մարդու իրավունքները»:
Արցախ Միությունը բարձր է գնահատում Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների ու խմբակցությունների հետևողական ու սկզբունքային դիրքորոշումը Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության հարցում, որն արտահայտվում է վերջին տարիներին ընդունված բանաձևերում՝ նույնիսկ կառավարությունների դիրքորոշումների կտրուկ փոփոխության պայմաններում։
«Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևերը հստակ ուղենիշներ են Եվրոպական Միության և նրա անդամ երկրների գործադիր իշխանությունների համար, որոնք բացարձակապես անտեսում են Արցախի ժողովրդի իրավունքները՝ իրենց աշխարհաքաղաքական շահերի նեղ ընկալումներից ելնելով:
«Այս բանաձևը կարևոր ազդակ է մեր ժողովրդի համար, որ մենք ամբողջապես մոռացված չենք միջազգային հանրության կողմից և ունենք արժեքահեն բարեկամներ, որոնք շարունակում են աջակցությունը մեր հավաքական ու անհատական իրավունքներին: Հույս ունենք, որ մայիսի 4-5-ը Երևանում տեղի ունենալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի և ԵՄ-Հայաստան 1-ին գագաթնաժողովի ժամանակ Եվրոպական Միության և անդամ պետությունների ղեկավարները հաշվի կառնեն ԵԽ վերջին բանաձևը և դրանից բխող գործողություններ ու հայտարարություններ կկատարեն»,-նշել է Արցախ Միության նախագահ Արտակ Բեգլարյանը:
Մենք շեշտադրում ենք, որ տարածաշրջանում կայուն խաղաղությունն ու ժողովրդավարական զարգացումն անհնար են, քանի դեռ չեն վերականգնվել ու պաշտպանվել Արցախի ժողովրդի իրավունքները և արմատախիլ չի արվել հայատյացության պետական քաղաքականությունը Ադրբեջանում»,-նշված է հայտարարության մեջ։

Мир в регионе невозможен, пока не восстановлены права арцахцев — заявление
Союз «Арцах» приветствует включение в резолюцию Европейского парламента, принятую 30 апреля, важнейших положений, касающихся прав народа Нагорного Карабаха (Арцаха), в том числе вопросов возвращения, защиты культурного наследия, применения мер ответственности и освобождения заложников (статьи 12 и 13). Об этом говорится в заявлении Союза.
«Мы особо выделяем следующие положения:
"Вновь подтверждает свою поддержку прав армян Нагорного Карабаха, включая защиту их идентичности, имущества и культурного наследия, а также их права на безопасное, беспрепятственное и достойное возвращение при наличии соответствующих международных гарантий".
"Призывает привлечь к ответственности виновных в уничтожении армянского культурного и религиозного наследия и организовать международную оценочную миссию".
"Осуждает несправедливое лишение свободы армянских военнопленных, задержанных и заложников со стороны Азербайджана; требует их немедленного и безусловного освобождения".
"Принимает к сведению предпринятые до настоящего времени шаги и призывает к дальнейшим мерам по укреплению доверия; призывает к полному соблюдению международного гуманитарного права и прав человека".
Союз «Арцах» высоко оценивает последовательную и принципиальную позицию депутатов и фракций Европейского парламента в вопросе защиты прав народа Арцаха, которая отражается в резолюциях, принимаемых в последние годы, даже на фоне резких изменений позиций правительств.
Резолюции Европейского парламента являются чёткими ориентирами для исполнительных властей Европейского союза и его государств-членов, которые полностью игнорируют права народа Арцаха, исходя из узкого понимания собственных геополитических интересов.
"Эта резолюция является важным сигналом для нашего народа о том, что международное сообщество не забыло нас окончательно и что у нас есть друзья, руководствующиеся ценностями и продолжающие поддерживать наши коллективные и индивидуальные права. Надеемся, что в ходе 8-го саммита Европейского политического сообщества и первого саммита ЕС–Армения, которые пройдут 4–5 мая в Ереване, руководители Европейского союза и стран-членов примут во внимание последнюю резолюцию Европарламента и выступят с соответствующими заявлениями и действиями", — отметил председатель Союза Арцаха Артак Бегларян.
Мы подчёркиваем, что устойчивый мир и демократическое развитие в регионе невозможны до тех пор, пока не будут восстановлены и защищены права народа Арцаха и пока в Азербайджане не будет искоренена государственная политика армянофобии», — говорится в заявлении.