Մեզ համար ռազմավարական կարևորության հարց է, որ արցախցիները մնան Մայր Հայաստանում. Արեգա Հովսեփյան (Տեսանյութ)
02/05/2026 17:18
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունն առաջնային է համարում արցախցիների իրավունքների հարցը, մեր կուսակցության ղեկավարը՝ Սամվել Կարապետյանը, միլիոնավոր դոլարների ներդրումներ է կատարել Արցախում՝ անգամ 2020 թվականի պատերազմից հետո։ Երբ շատերն ապագա չէին տեսնում Արցախում, շատերը հեռանում էին Արցախից, բիզնեսներն էին հանում, Սամվել Կարապետյանը ներդրումներ էր կատարում, որպեսզի արցախցին մնա Արցախում, Արցախը մնա հայկական»,- «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Արեգա Հովսեփյանը։
«Եղավ այն ինչ եղավ, Արցախը հայաթափվեց, այսօր կա պարտված Հայաստան, կա ուժեղ Ադրբեջան։ Եթե հնարավոր լիներ այս պայմաններում Արցախում մնալու, արցախցիները կմնային, ուրեմն հնարավոր չէր Ալիևի իշխանության ներքո մնալ Արցախում։ Մենք արձանագրում ենք իրականությունը, մեզ համար ռազմավարական կարևորության հարց է, որ արցախցիները մնան Մայր Հայաստանում, մենք պետք է որպես հավաքական միավոր մնանք Մայր Հայաստանում, արժանապատիվ կյանքով ապրենք։ Մենք քննարկում ենք արցախցիների համար Երևանին մոտ բնակելի համալիր կառուցելու հարցը, որը թույլ կտա արցախցիներին պահպանել ենթամշակույթը, բարբառը»։

Для нас вопрос стратегической важности — чтобы арцахцы оставались в Матери-Армении — Арега Овсепян (видео)
02/05/2026 17:34
«Партия "Сильная Армения" считает вопрос прав арцахцев приоритетным. Лидер нашей партии Самвел Карапетян инвестировал в Арцах миллионы долларов, в том числе после войны 2020 года. Когда многие не видели будущего в Арцахе, уезжали оттуда и выводили бизнес, Самвел Карапетян продолжал инвестировать, чтобы арцахцы оставались в Арцахе, а Арцах оставался армянским», — заявила член партии «Сильная Армения» Арега Овсепян в программе «Есть вопросы» Aysor.am.
«Произошло то, что произошло: Арцах был полностью деарменизован, сегодня есть побеждённая Армения и сильный Азербайджан. Если бы в этих условиях было возможно остаться в Арцахе, арцахцы остались бы. Значит, жить в Арцахе под властью Алиева было невозможно. Мы фиксируем реальность. Для нас вопрос стратегической важности — чтобы арцахцы оставались в Матери-Армении. Мы должны сохранить себя как единое сообщество и жить в Матери-Армении достойной жизнью.
Мы обсуждаем вопрос строительства жилого комплекса для арцахцев недалеко от Еревана, что позволит сохранить их субкультуру и диалект», — отметила Овсепян.