2022 թվականին Պրահայում Ֆրանսիան իր պարտքն է կատարել. Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայաստանում պետական այցի շրջանակում կազմակերպված պետական ընթրիքի ընթացքում ունեցած բաժակաճառի ժամանակ հայտարարել է, որ Ֆրանսիան իր պարտքն է համարել և շարունակելու է համարել Հայաստանի կողքին կանգնելը՝ առաջնորդվելով արդարության սկզբունքով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մակրոնը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հնչեցրած գնահատականների համար՝ անդրադառնալով նաև 2022 թվականի աշնան իրադարձություններին և տարածաշրջանում ստեղծված ծանր իրավիճակին։
«Այդ պահին կարծում եմ, որ Ֆրանսիան իր պարտքն է կատարել։ Շատերը Եվրոպայում և այլուր մեզ նայում էին՝ չհասկանալով, թե ինչու ենք մենք այդքան սատարում Հայաստանին։ Բայց մենք եղել ենք ձեր կողքին, որովհետև դա արդար էր, ուղղակի որովհետև արդարը դա էր»,– նշել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը պատմության ընթացքում բազմիցս պայքարել է իր ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության համար, և այդ պայքարը եղել է արդար։
«Մեզ համար անհրաժեշտ էր լինել այդ արդար պայքարի կողքին, որպեսզի միջազգային իրավունքը հարգվի»,– ասել է Մակրոնը՝ նշելով, որ Ֆրանսիան նման դիրքորոշում է ցուցաբերել անկախ քաղաքական կամ տնտեսական հաշվարկներից։

В Праге в 2022 году Франция исполнила свой долг — Макрон
Президент Франции Эммануэль Макрон в ходе тоста на государственном обеде, организованном в рамках его государственного визита в Армению, заявил, что Франция считала и впредь будет считать своим долгом стоять на стороне Армении, руководствуясь принципом справедливости.
Как сообщает Арменпресс, Макрон поблагодарил премьер-министра Армении Никола Пашиняна за озвученные оценки, затронув также события осени 2022 года и тяжелую ситуацию, сложившуюся в регионе.
«Я считаю, что в тот момент Франция исполнила свой долг. Многие в Европе и других местах смотрели на нас, не понимая, почему мы так поддерживаем Армению. Но мы были рядом с вами, потому что это было справедливо — просто потому, что такова справедливость», — отметил президент Франции.
Он подчеркнул, что на протяжении истории Армения неоднократно боролась за защиту своего суверенитета и территориальной целостности, и эта борьба была справедливой.
«Для нас было необходимо быть на стороне этой справедливой борьбы, чтобы соблюдалось международное право», — сказал Макрон, отметив, что Франция проявляла такую позицию вне зависимости от политических или экономических расчетов.