Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովն այնպիսի գործիչների ներկայությամբ, ինչպիսին է Զելենսկին, կարող է ավելի ընդգծել ՀՀ անհավասարակշիռ արտաքին քաղաքականությունը. Օսկանյան
Նիկոլ Փաշինյանը 2018 թվականին իր վարչապետությունը սկսեց Երևանում անցկացված ֆրանկոֆոն պետությունների ղեկավարների բարձրակարգ գագաթնաժողովով, և հնարավոր է, որ այն ավարտի Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովով, այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը։
Ըստ նրա՝ այն, ինչ նախատեսված էր որպես ներքաղաքական խթան, կարող է վերածվել ռազմավարական սխալի։
«Փաշինյանի համար արտաքին քաղաքականությունը երբեք չի եղել երկրի շահերի պաշտպանության գործիք։ Արտաքին քաղաքական անզգույշ, կտրուկ և անբովանդակ մանիֆեստները բացառապես ներքին լսարանում դիվիդենտներ շահելու նպատակ են ունեցել։ Դրա հետևանքով Հայաստանի նման խոցելի դիրքում գտնվող երկրում հավասարակշռված և մտածված քաղաքականություն վարելու փոխարեն, Փաշինյանն իրեն հռչակել է որպես «Հայաստանը Եվրոպա տանող»։
Սակայն եթե մի քանի տարի առաջ այս մակերեսային «ծրագրին» հավատացողներ կային, այսօր արդեն ակնհայտ է, որ Հայաստանը Եվրոպային ոչ մի քայլով չի մոտեցել, փոխարենը դարձել է աշխարհաքաղաքական հակադրության մարտադաշտ։ Այս «մարտում» Հայաստանը շահելու ոչինչ չունի։ Շահ ունի միայն իշխանությունը, որը հույս ունի հակառուսական օրակարգի դիմաց ստանալ եվրոպացիների լռությունը՝ իր հակաժողովրդավարական քայլերի նկատմամբ։
Սակայն քաղաքացին անցած ութ տարվա ընթացքում արդեն հասկացել է, որ այս քաղաքականության հետևանքով Հայաստանը կորցրել է իր անվտանգային համակարգը, կրել է ահռելի կորուստներ, իսկ դրա դիմաց ոչինչ չի ստացել։ Այս իշխանությունը նույնիսկ կենցաղային հարցում՝ վիզայի ազատականացման խնդրում, չի կարողացել որևէ արդյունք ստանալ եվրոպական չինովնիկներից։
Հայաստանը, այո՛, պետք է սերտ կապեր ունենա Եվրամիության հետ։ Բայց այս իշխանությունն ապացուցել է, որ այդ ուղղությամբ ևս որևէ առաջընթաց չի արձանագրել։ Նրանց համար միակ «եվրոպական» վարքագիծը հակառուսականությունն է, որի գինը վճարելու է շարքային քաղաքացին՝ ոչ մի միլիմետրով չմոտեցնելով Հայաստանը Եվրոպային՝ ոչ բովանդակային, ոչ արժեքային իմաստով։
Այդ համատեքստում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը՝ իր օրակարգով, ընդունվելիք հայտարարություններով և այնպիսի գործիչների ներկայությամբ, ինչպիսին է Վոլոդիմիր Զելենսկին, կարող է ավելի ընդգծել Հայաստանի անհավասարակշիռ արտաքին քաղաքականությունը՝ խորացնելով մտահոգությունները նման ընթացքի տնտեսական ու անվտանգային բացասական հետևանքների վերաբերյալ։
Ուստի Հայաստանի յուրաքանչյուր քվեարկողի համար առավել ակնհայտ է դառնում, որ գագաթնաժողովից մեկ ամիս անց Փաշինյանին տրված յուրաքանչյուր քվե կարող է լինել ի վնաս Հայաստանի անվտանգության և տնտեսական կենսունակության»,- ընդգծել է Օսկանյանը։

Европейский политический саммит с участием таких политических фигур, как Владимир Зеленский, может ещё больше подчеркнуть несбалансированность внешней политики Армении — Осканян
Европейский политический саммит с участием таких политических фигур, как Владимир Зеленский, может ещё больше подчеркнуть несбалансированность внешней политики Армении, заявил бывший министр иностранных дел Республики Армения Вардан Осканян.
По его словам, Никол Пашинян начал своё премьерство в 2018 году с проведения в Ереване саммита высокого уровня Франкофонии и, возможно, завершит его саммитом Европейского политического сообщества.
«То, что изначально задумывалось как внутриполитический стимул, может обернуться стратегической ошибкой.
Для Пашиняна внешняя политика никогда не являлась инструментом защиты государственных интересов. Внешнеполитические необдуманные, резкие и бессодержательные манифесты служили исключительно цели получения дивидендов во внутренней аудитории. В результате, вместо проведения сбалансированной и взвешенной политики в условиях уязвимого положения Армении, Пашинян провозгласил себя "ведущим Армению в Европу".
Однако если несколько лет назад находились те, кто верил в эту поверхностную "программу", то сегодня уже очевидно, что Армения не приблизилась к Европе ни на шаг, а напротив — стала ареной геополитического противостояния. В этом противостоянии Армения не имеет никаких выгод. Выгоду получает лишь власть, которая рассчитывает в обмен на анти-российскую повестку добиться молчания европейцев в отношении своих антидемократических шагов.
Однако за прошедшие восемь лет граждане уже осознали, что в результате этой политики Армения утратила свою систему безопасности, понесла значительные потери и не получила ничего взамен. Более того, власти не смогли добиться даже практических результатов в таких базовых вопросах, как визовая либерализация с европейскими структурами.
Армения, безусловно, должна иметь тесные связи с Европейским союзом. Однако данная власть доказала, что и в этом направлении не достигла никакого прогресса. Единственным "европейским" проявлением их политики является анти-российская риторика, за которую платит рядовой гражданин, при этом Армения не приближается к Европе ни по содержанию, ни по ценностям.
В этом контексте саммит Европейского политического сообщества с его повесткой, принимаемыми заявлениями и участием таких фигур, как Владимир Зеленский, может ещё больше подчеркнуть несбалансированность внешней политики Армении, углубляя обеспокоенность по поводу возможных негативных экономических и безопасностных последствий подобного курса.
Поэтому для каждого гражданина Армении становится всё более очевидным, что уже через месяц после саммита каждый голос, отданный за Пашиняна, может оказаться во вред безопасности и экономической жизнеспособности Армении», — подчеркнул Осканян.