Հանրային հեռարձակողները պարտավոր են ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների համար ապահովել ոչ խտրական պայմաններ. ԿԸՀ
04/05/2026 12:46
ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մայիսի 4-ի արտահերթ նիստում սահմանել է Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի հերթական ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին, կուսակցությունների դաշինքներին նախընտրական քարոզչության ժամանակ հանրային տեսալսողական հեռարձակողի և հանրային լսողական հեռարձակողի, ինչպես նաև  Հայաստանի Հանրապետությունում հիմնադրված հանրային մուլտիպլեքսի սլոթի օգտագործման լիցենզիա ունեցող մյուս հեռարձակողների կողմից եթերաժամ տրամադրելու կարգը։
Նախընտրական քարոզչության ժամանակ հանրային տեսալսողական հեռարձակողի  կողմից եթերաժամ տրամադրվում է հավասար պայմաններով՝ «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի պահանջներին համապատասխան։
Հանրային հեռարձակողները պարտավոր են ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների համար ապահովել ոչ խտրական պայմաններ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի հերթական ընտրություններին մասնակցող կուսակցությանը նախընտրական քարոզչություն իրականացնելու նպատակով Հանրային հեռարձակողի «Առաջին ալիք» և «Առաջինի լրատվական ալիք» ծրագրերից յուրաքանչյուրով տրամադրվում է ոչ ավելի, քան 90 րոպե անվճար և ոչ ավելի, քան 120 րոպե վճարովի հիմունքներով եթերաժամ, ընդ որում՝
1) անվճար հիմունքներով՝
ա) 2026թ. մայիսի 8-ից մինչև 2026թ. հունիսի 2-ը ներառյալ (26 օր)՝ օրը 3-ական րոպե,
բ) 2026թ. հունիսի 3-ից մինչև 2026թ. հունիսի 5-ը ներառյալ (3 օր)՝ օրը 4-ական րոպե,
2) վճարովի հիմունքներով՝
ա) 2026թ. մայիսի 8-ից մինչև 2026թ. հունիսի 1-ը ներառյալ (25 օր)՝ օրը 4-ական րոպե,
բ) 2026թ. հունիսի 2-ից մինչև 2026թ. հունիսի 5-ը ներառյալ (4 օր)՝ օրը 5-ական րոպե:
Սահմանված եթերաժամերը տրամադրվում են ժամը 18:00-ից՝ ժամանակացույցին համապատասխան։
Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության անվճար և վճարովի եթերաժամերի ժամանակ ապահովվում է հայերեն ժեստերի լեզվով թարգմանություն։ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության եթերով նախընտրական քարոզչության հետ կապված տեսալսողական հաղորդումների տեսագրություններն ապահովվում են հայերեն ենթագրերով։
ԱԺ հերթական ընտրություններին մասնակցող կուսակցությանը նախընտրական քարոզչություն իրակա­նացնելու նպատակով հանրային հեռարձակողի «Առաջին ծրագիր» լսողական ծրագրով, տրամադրվում է ոչ ավելի, քան 150 րոպե անվճար և ոչ ավելի, քան 180 րոպե վճարովի հիմունքներով եթերաժամ, ընդ որում՝
ա) 2026թ. մայիսի 8-ից մինչև 2026թ. մայիսի 31-ը ներառյալ (24 օր)՝ օրը 5-ական րոպե,
բ) 2026թ. հունիսի 1-ից մինչև 2026թ. հունիսի 5-ը ներառյալ (5 օր)՝ օրը 6-ական րոպե,
ա) 2026թ. մայիսի 8-ից մինչև 2026թ. մայիսի 30-ը ներառյալ (23 օր)՝ օրը 6-ական րոպե,
բ) 2026թ. մայիսի 31-ից մինչև 2026թ. հունիսի 5-ը ներառյալ (6 օր)՝ օրը 7-ական րոպե:
Սույն կետով սահմանված եթերաժամը տրամադրվում է ժամը 13:30-ից՝ ժամանակացույցին համապատասխան։
Հանրային հեռուստատեսության կամ հանրային ռադիոյի վճարովի եթերաժամը տրամադրվում է անվճար եթերաժամանակի հետ միաժամանակ՝ անվճար եթերաժամանակի համար սահմանված հերթին համապատասխան:
Հայաստանի Հանրապետությունում հիմնադրված հանրային մուլտիպլեքսի սլոթի օգտագործման լիցենզիա ունեցող մյուս հեռարձակողների կողմից՝ Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի հերթական ընտրություններին մասնակցող կուսակցությանը նախընտրական քարոզչություն իրականացնելու նպատակով տրամադրվում է ոչ ավելի, քան 25-ական րոպե անվճար եթերաժամ:
Հայաստանի Հանրապետությունում հիմնադրված հանրային մուլտիպլեքսի սլոթի օգտագործման լիցենզիա ունեցող մյուս հեռարձակողների կողմից՝ Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի հերթական ընտրություններին մասնակցող կուսակցությանը նախընտրական քարոզչություն իրականացնելու նպատակով կարող է տրամադրվել վճարովի հիմունքներով եթերաժամանակ:
Նախընտրական քարոզչության ողջ ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետությունում հիմնադրված հանրային մուլտիպլեքսի սլոթի օգտագործման լիցենզիա ունեցող հեռարձակողները բոլոր կուսակցությունների համար պետք է ապահովեն հավասար և միատեսակ պայմաններ:

Общественные вещатели обязаны обеспечить недискриминационные условия для участвующих в выборах партий — ЦИК
04/05/2026 13:00
Центральная избирательная комиссия Армении на внеочередном заседании 4 мая определила порядок предоставления эфирного времени в период предвыборной агитации политическим партиям и блокам партий, участвующим в очередных парламентских выборах 7 июня 2026 года, Общественным вещателем Армении (Общественное телевидение Армении и Общественное радио Армении), а также другими вещателями общественного мультиплекса.
В период предвыборной агитации эфирное время со стороны общественного аудиовизуального вещателя предоставляется на равных условиях в соответствии с требованиями конституционного закона «Избирательный кодекс Республики Армения».
Общественные вещатели обязаны обеспечить недискриминационные условия для партий и блоков партий, участвующих в выборах.
Партиям или блокам партий, участвующим в очередных парламентских выборах 7 июня 2026 года, с целью проведения предвыборной агитации по каждой из программ Общественного телевидения Армении («Первый канал» и «Новостной канал Первого») предоставляется не более 90 минут бесплатного и не более 120 минут платного эфирного времени.
При этом:
1). на бесплатной основе:
с 8 мая 2026 г. по 2 июня 2026 г. включительно (26 дней) – по 3 минуты в день,
с 3 июня 2026 г. по 5 июня 2026 г. включительно (3 дня) – по 4 минуты в день,
2). на платной основе:
с 8 мая 2026 г. по 1 июня 2026 г. включительно (25 дней) – по 4 минуты в день,
со 2 июня 2026 г. по 5 июня 2026 г. включительно (4 дня) – по 5 минут в день.
Установленное эфирное время предоставляется с 18:00. Отметим, что на предыдущих выборах оно предоставлялось с 19.00, между тем, на этих – в час пик, когда возвращающиеся с работы граждане находятся по пути домой.
Во время бесплатного и платного эфирного времени Общественного телевидения Армении обеспечивается перевод на армянский жестовый язык. Видеозаписи аудиовизуальных программ, связанных с предвыборной агитацией, выходящих в эфир ОТА, обеспечиваются субтитрами на армянском языке.
Партиям и блокам партий, участвующим в очередных выборах в НС, с целью проведения предвыборной агитации по звуковой программе Общественного вещателя «Первая программа» (Первая программа Общественного радио Армении) предоставляется не более 150 минут бесплатного и не более 180 минут платного эфирного времени.
с 8 мая 2026 г. по 31 мая 2026 г. включительно (24 дня) – по 5 минут в день,
с 1 июня 2026 г. по 5 июня 2026 г. включительно (5 дней) – по 6 минут в день.
с 8 мая 2026 г. по 30 мая 2026 г. включительно (23 дня) – по 6 минут в день,
с 31 мая 2026 г. по 5 июня 2026 г. включительно (6 дней) – по 7 минут в день.
Эфирное время, установленное настоящим пунктом, предоставляется с 13:30.
Платное эфирное время Общественного телевидения или Общественного радио предоставляется одновременно с бесплатным эфирным временем в соответствии с очередностью, установленной для бесплатного эфирного времени.
Другими вещателями, имеющими лицензию на использование слота общественного мультиплекса, основанного в Армении, партиям или блокам партий, участвующим в очередных парламентских выборах 7 июня 2026 года, с целью проведения предвыборной агитации предоставляется не более чем по 25 минут бесплатного эфирного времени.
Другими вещателями, имеющими лицензию на использование слота общественного мультиплекса, основанного в Армении, партиям или блокам партий, участвующим в очередных парламентских выборах 7 июня 2026 года, с целью проведения предвыборной агитации может также быть предоставлено эфирное время на платной основе.
В течение всего периода предвыборной агитации вещатели, имеющие лицензию на использование слота общественного мультиплекса, основанного в Армении, должны обеспечивать для всех партий равные и единообразные условия.