2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Մակրոնը հանդես է եկել բացառիկ վճռականությամբ և սկզբունքայնությամբ. Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի պետական այցի շրջանակում կազմակերպված պետական ընթրիքի ընթացքում ունեցած բաժակաճառի ժամանակ ընդգծել է, որ Հայաստանի ներկայիս զարգացման փուլում Մակրոնի դերակատարությունը եղել է շրջադարձային։
«Արմենպրեսի» փոխանցմամբ, նա ասել է, որ նոր իրականության և տարածաշրջանային ռազմավարության ձևավորման առանցքային հանգրվանը եղել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպումը, որտեղ, Փաշինյանի բնորոշմամբ, Էմանուել Մակրոնը հանդես է եկել բացառիկ վճռականությամբ և սկզբունքայնությամբ։
«Այն, ինչ ես այդ օրը տեսել եմ՝ այդպիսի համոզմունք, նվիրվածություն, սկզբունքայնություն և վճռականություն, ես չեմ կարդացել ոչ մի գրքում», – նշել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այդ հանդիպման ընթացքում ձևավորված մոտեցումները դարձել են Հայաստանի ներկայիս իրականության հիմքերից մեկը։
Փաշինյանի գնահատմամբ՝ այդ գործընթացները նպաստել են Հայաստանի խաղաղության, անվտանգության և զարգացման հեռանկարների ձևավորմանը։
«Երբ թվում էր, թե Հայաստանը չունի հույս և հենարան, մենք զգացինք և շոշափեցինք նախագահ Մակրոնի ձեռքը», - ասել է նա՝ նշելով, որ այդ աջակցությունը արտահայտվել է կոնկրետ քայլերով և որոշումներով։
Փաշինյանը հավելել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում չի հիշում դեպք, երբ Հայաստանի պետական շահերին վերաբերող հարցերում Մակրոնի արձագանքը չլինի արագ, կոնկրետ և գործնական։

6 октября 2022 года в Праге Макрон проявил исключительную решимость и принципиальность — Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе тоста на государственном обеде, организованном в рамках государственного визита президента Франции Эммануэля Макрона, подчеркнул, что на нынешнем этапе развития Армении роль Макрона стала переломной.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр отметил, что ключевым этапом формирования этой новой реальности и региональной стратегии стала четырехсторонняя встреча, состоявшаяся 6 октября 2022 года в Праге, где, по его определению, Эммануэль Макрон проявил исключительную решимость и принципиальность.
«То, что я увидел в тот день — такую убежденность, преданность, принципиальность и решительность, — я не встречал ни в одной книге», — отметил Пашинян, добавив, что подходы, сформированные в ходе той встречи, стали одним из фундаментов нынешней реальности Армении.
По оценке Пашиняна, эти процессы способствовали формированию перспектив мира, безопасности и развития Армении.
Премьер-министр также подчеркнул, что поддержка Армении со стороны Макрона была не только на институциональном, но и на личном уровне, охватывая вопросы безопасности, суверенитета и укрепления государственности.
«Когда казалось, что у Армении нет ни надежды, ни опоры, мы почувствовали и ощутили руку президента Макрона», — сказал он, отметив, что эта поддержка выражалась в конкретных шагах и решениях.
Пашинян добавил, что за время своего пребывания в должности не помнит случая, чтобы реакция Макрона на вопросы, касающиеся государственных интересов Армении, не была бы быстрой, конкретной и практичной.