Թուրքիայի փոխնախագահ Ջևդեթ Յըլմազը ժամանեց Երևան
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում Թուրքիայի փոխնախագահին դիմավորեց Հայաստանի Ազգյաին ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Յըլմազը Երևան է ժամանել՝ մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը տեղի կունենա մայիսի 4-ին Երևանում՝ «Կառուցելով ապագան. միասնություն և կայունություն Եվրոպայում» թեմայով։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին գագաթնաժողովն անցկացվել է Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայում՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին։ Դրանից հետո գագաթնաժողովը հաջորդաբար անցկացվել է Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևում, Իսպանիայի Գրանադա քաղաքում, Միացյալ Թագավորության Օքսֆորդշիր քաղաքում, Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում, Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում, Դանիայի մայրաքաղաք Կոպենհագենում։
Եվրոպական քաղաքական համայնքը միավորում է մոտ 50 եվրոպական երկրների  առաջնորդներին՝ հավասար հիմունքներով, միասնության ոգով և ընդհանուր նպատակով։Այն տրամադրում է քաղաքական հարթակ՝ խթանելու քաղաքական երկխոսությունը և համագործակցությունը՝ ընդհանուր հետաքրքրության հարցերը հասցեագրելու համար, ամրապնդելու Եվրոպական մայրցամաքի անվտանգությունը, կայունությունը և բարգավաճումը։ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը եվրոպական առաջնորդներին հարթակ է տրամադրում փորձի փոխանակման և համագործակցության ընդլայնման։ Այն չի փոխարինում գոյություն ունեցող որևէ կազմակերպության, կառույցի կամ գործընթացի։

Вице-президент Турции Джевдет Йылмаз прибыл в Ереван
Как сообщает "Арменпресс", в международном аэропорту "Звартноц" вице-президента Турции встретил вице-спикер Национального собрания Армении, специальный представитель Армении в процессе нормализации армяно-турецких отношений Рубен Рубинян.
Йылмаз прибыл в Армению для участия в 8-м саммите Европейского политического сообщества.
Саммит Европейского политического сообщества пройдет 4 мая в Ереване под девизом «Построение будущего: единство и устойчивость в Европе».
Первый саммит Европейского политического сообщества состоялся 6 октября 2022 года в Праге. Впоследствии встречи проходили в Кишинёве, Гранаде, Оксфордшире, Будапеште, Тиране и Копенгагене.
Европейское политическое сообщество объединяет лидеров около 50 европейских стран на равноправной основе, в духе единства и с общей целью. Оно служит политической платформой для развития диалога и сотрудничества, решения вопросов, представляющих общий интерес, а также укрепления безопасности, стабильности и процветания на европейском континенте. Саммит предоставляет европейским лидерам площадку для обмена опытом и расширения взаимодействия и не заменяет собой существующие международные организации или форматы сотрудничества.