Առանձնահատուկ գնահատանքի է արժանի Բելգիայի դերը Հայաստանի ժողովրդավարության ամրապնդման գործում. Վահագն Խաչատուրյան
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Պետեռ Դե Ռուվերին։
Նախագահը ողջունել է հյուրին Երևանում՝ նշելով, որ նրա այցը ևս մեկ անգամ վկայում է Հայաստանի և Բելգիայի միջև ձևավորված ամուր բարեկամության և փոխվստահության վրա հիմնված համագործակցության մասին։ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ երկու երկրների հարաբերությունները հիմնված են ընդհանուր արժեքների՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության նկատմամբ փոխադարձ հանձնառության վրա։
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Պետեռ Դե Ռուվերին՝ Հայաստանին և հայ ժողովրդին ցուցաբերած հետևողական աջակցության, ինչպես նաև սկզբունքային դիրքորոշման համար Հայաստանի համար կարևոր հարցերում։ Նա բարձր է գնահատել նաև Բելգիայի քաղաքական շրջանակների ներգրավվածությունը՝ Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին աջակցելու գործում՝ առանձնահատուկ ընդգծելով այդ ուղղությամբ Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի դերակատարությունը։
«Մենք բարձր ենք գնահատում այն շարունակական աջակցությունն ու օգնությունը, որ տարիների ընթացքում ցուցաբերել եք Հայաստանին։ Առանձնահատուկ գնահատանքի է արժանի Բելգիայի դերը Հայաստանի ժողովրդավարության ամրապնդման գործում։ Մենք կարևորում մեր համագործակցության հետագա զարգացումը»,- նշել է նախագահը։
Իր հերթին, Պետեռ Դե Ռուվերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար՝ կարևորելով Հայաստանի և Բելգիայի միջև համագործակցության հետագա ամրապնդումն ու զարգացումը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից 2026 թվականի ապրիլի 16-ին ընդունված բանաձևին, որը միտված է Երևանում կայանալիք ԵՄ-Հայաստան և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովների շրջանակում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի ամրապնդմանը։ Նախագահը կարևորել է այդ փաստաթուղթը՝ որպես տարածաշրջանային կայունությանն ուղղված միջազգային աջակցության կարևոր դրսևորում։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստան–Եվրոպական միություն հարաբերությունների օրակարգը՝ ընդգծելով վերջին տարիներին գրանցված առաջընթացը և համագործակցության խորացման շարունակականությունը։ Այս համատեքստում կարևորվել է վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը, որը նպաստում է Հայաստանի կողմից եվրոպական չափանիշների կիրառմանը մի շարք առանցքային ոլորտներում։ Նախագահը նաև ողջունել է Բելգիայի կողմից Երևանում դեսպանատանը հյուպատոսական բաժին ստեղծելու որոշումը՝ նշելով դրա նշանակությունը երկկողմ կապերի զարգացման համար։
Կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային զարգացումներին։ Նշվել է, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնություններից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակը դարձել է առավել կայուն և կանխատեսելի, ինչը լրացուցիչ հնարավորություններ է ստեղծում խաղաղության գործընթացի առաջմղման համար։

Роль Бельгии в укреплении демократии в Армении заслуживает особой оценки — Ваагн Хачатурян
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял председателя Палаты представителей Бельгии Петера Де Рувера.
Глава государства приветствовал гостя в Ереване, отметив, что его визит ещё раз свидетельствует о прочных отношениях дружбы и сотрудничества, основанных на взаимном доверии между Арменией и Бельгией.
Ваагн Хачатурян подчеркнул, что отношения двух стран опираются на общие ценности — защиту прав человека, демократию и верховенство закона.
Президент выразил благодарность Петеру Де Руверу за последовательную поддержку Армении и армянского народа, а также за принципиальную позицию по важным для Армении вопросам. Он также высоко оценил вовлечённость политических кругов Бельгии в поддержку повестки демократических реформ Армении, особо отметив роль Палаты представителей Бельгии в этом процессе.
«Мы высоко ценим ту постоянную поддержку и помощь, которую вы оказываете Армении на протяжении многих лет. Особую признательность заслуживает роль Бельгии в укреплении демократии в Армении. Мы придаём важность дальнейшему развитию нашего сотрудничества», — отметил президент.
В свою очередь, Петер Де Рувер поблагодарил за приём и тёплые слова, подчеркнув важность дальнейшего укрепления и развития сотрудничества между Бельгией и Арменией.
В ходе встречи стороны также обсудили резолюцию, принятую Палатой представителей Бельгии 16 апреля 2026 года, направленную на укрепление мирного процесса между Арменией и Азербайджаном в рамках предстоящих в Ереване саммитов ЕС–Армения и Европейского политического сообщества. Президент отметил важность этого документа как значимого проявления международной поддержки региональной стабильности.
Собеседники также обсудили повестку отношений Армения–Европейский союз, подчеркнув достигнутый в последние годы прогресс и последовательное углубление сотрудничества. В этом контексте была отмечена важность диалога по либерализации визового режима, способствующего внедрению европейских стандартов в ряде ключевых сфер в Армении. Президент также приветствовал решение Бельгии о создании консульского отдела при посольстве в Ереване, отметив его значение для развития двусторонних связей.
Стороны затронули и региональные процессы. Было отмечено, что после договорённостей, достигнутых 8 августа 2025 года в Вашингтоне, ситуация на армяно-азербайджанской границе стала более стабильной и предсказуемой, что создаёт дополнительные возможности для продвижения мирного процесса.