Վեհափառը երիտասարդ հոգևորականներին պատգամել է բարձր պահել Եկեղեցու բարի համբավը, հոգու ամրությամբ և արիությամբ դիմագրավել փորձություններն ու դժվարությունները
05/05/2026 17:00
Մայիսի 5-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց մայիսի 3-ին՝ Սուրբ Խաչի երևման տոնին, քահանայական կոչմանն արժանացած նորաօծ յոթ քահանաներին՝ ուղեկցությամբ Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի:
Հանդիպմանը Նաթան արքեպիսկոպոսը ներկայացրեց նորաօծներին՝ հայցելով Նորին Սրբության օրհնությունն ու պատգամը ձեռնադրյալներին։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը շնորհավորեց քահանա հայրերին հովվական ծառայության կոչվելու առիթով` նրանց փոխանցելով իր հայրական պատգամն ու օրհնությունը։
Նորին Սրբությունն անդրադարձավ քահանայական կոչմանն ու առաքելությանը՝ կարևորելով եկեղեցականի պատասխանատու և նվիրյալ ծառայությունն ի նպաստ Եկեղեցու պայծառության և Հայրենիքի բարօրության ու առաջընթացի։
Վեհափառ Հայրապետը պատգամեց երիտասարդ հոգևորականներին իրենց սպասավորության մեջ լինել նախանձախնդիր և հաստատակամ, հոգու ամրությամբ և արիությամբ դիմագրավել բոլոր փորձություններն ու դժվարությունները, Հայրենիքի, Եկեղեցու և ժողովրդի հանդեպ անսակարկ սիրով, զոհողության և հանձնառության ոգով բարի օրինակ լինել հավատացյալների համար՝ զորացնելով համայնքային կյանքը և բարձր պահելով Եկեղեցու բարի համբավը։
Հանդիպման վերջում Նորին Սրբությունը «Պահպանիչ» աղոթքով օրհնեց քահանա հայրերին և նրանց ընծայեց «Մաշտոց» ծիսարաններ։

Католикос Всех Армян призвал молодых священнослужителей высоко держать добрую репутацию Церкви и с духовной стойкостью преодолевать испытания и трудности
05/05/2026 17:38
5 мая Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II принял семерых новорукоположенных священников, которые 3 мая, в праздник явления Святого Креста, были удостоены священнического сана. Их сопровождал директор Отдела внешних отношений и протокола Первопрестольного Святого Эчмиадзинаархиепископ Натан Ованнисян.
В ходе встречи архиепископ Натан представил новорукоположенных священников и попросил благословения и напутствия Католикоса.
Католикос поздравил священников с началом пастырского служения и передал им своё отеческое благословение и наставление.
Он подчеркнул значение священнического призвания и миссии, отметив важность ответственного и преданного служения во благо процветания Церкви, а также благополучия и развития Родины.
Его Святейшество призвал молодых священнослужителей быть усердными и стойкими в своём служении, с духовной крепостью и мужеством преодолевать испытания и трудности, с беззаветной любовью к Родине, Церкви и народу, с духом жертвенности и ответственности быть добрым примером для верующих, укреплять общинную жизнь и высоко держать добрую репутацию Церкви.
В завершение встречи Католикос благословил священников молитвой «Хранитель» и вручил им богослужебные книги «Маштоц».