«Բերանս փակել էին, որ չգոռամ. խոշտանգման գործը տեղում դոփում է». Սամվել Վարդանյան (Տեսանյութ)
«Խոշտանգման գործը տեղում դոփում է, որևէ առաջընթաց չկա, իմ գնահատմամբ համահանցակից ոստիկանները ոչ միայն չեն պատժվել, այլ մի բան էլ պաշտոնի բարձրացում ունեն»,- «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է քաղակտիվիստ Սամվել Վարդանյանը։
«Երկու տարի առաջ՝ ապրիլի 15-ին, ես ձերբակալվեցի՝ ընդամենը որպես քաղաքացի իմ ազատ խոսքն իրացնելու համար։ Ավտոբուսում հանդիպելով իշխանության ներկայացուցչին՝ հանրային պարսավանքի եմ ենթարկել։ Այո, գուցե կոշտ բառեր եմ օգտագործել, բայց ես պահպանել եմ համակեցության կանոնները՝ որևէ հայհոյանք չի հնչել, ֆիզիկական ներգործություն չի եղել։
Միջադեպից հետո ինձ տնից ձերբակալեցին, մի քանի ժամ Ոստիկանության կենտրոնի բաժնում պահելուց հետո տարան Քննչական կոմիտե, այստեղից հետո սկսվեց հոլիվուդյան սցենարով խոշտանգումը։ Դեռ գտնվելով Քննչական կոմիտեից դուրս գալու ճանապարհին, որը փակ տարածք է, սովորական քաղաքացիներ չեն կարող մտնել, շատ մութ վայրում ոստիկանները կանգնեցրին մեքենան, ապա իջան՝ միաժամանակ բնական կարիքները հոգալու։ Որպես գիտակից մարդ հասկացա, որ դա առնվազն նորմալ չէ։
Հանկարծ բացվեց մեքենայի աջ կողմի դուռը, մեկը փորձեց հայհոյախառն արտահայտություններ անելով՝ ինձ քաշել, այնուհետև միացավ երկրորդը, հետո տեսա երրրորդին։ Ես այդ ամբողջ ընթացքում ձեռնաշղթայված էի, երեք հոգով քարշ տվեցին խոտածածկ տարածք։ Հատկանշական է, որ երկու օր անց, երբ գնացինք այդ տարածք, բարձր խոտերը հարթված մնացել էին։ Դիմակավորված անձինք թեթև հարվածում էին, հայհոյանքներ հնչեցնում, թքում, ապա տաբատս իջեցրին, բերանս փակեցին, որ չգոռայի։ Պատկերացնու՞մ եք՝ ինչեր կարող էին մտքովս անցնել...
Երեք րոպե անց հետ գցեցին մեքենայի մեջ, շոկային վիճակում ծանր հևում էի, մի քանի վայրկյան հետո մոտեցան երկու ոստիակնները՝ այնպես, կարծես ոչինչ չի եղել, կարծես տեղյակ չեն՝ ինչ է տեղի ունեցել։
Եվ այս ֆիլմի սցենարը կատարվում էր ինձ հետ՝ իմ սեփական երկրում, իմ երկրի մայրաքաղաքում, երբ ես գտնվում էի ոստիկանների հսկողության ներքո»։

«Мне закрыли рот, чтобы я не кричал: дело о пытках топчется на месте» — Самвел Варданян (видео)
«Дело о пытках не продвигается, никакого прогресса нет. По моей оценке, причастные сотрудники полиции не только не понесли наказания, но некоторые даже получили повышение», — заявил гражданский активист Самвел Варданян в программе «Есть вопросы» Aysor.am.
«Два года назад, 15 апреля, меня задержали — лишь за то, что как гражданин реализовал своё право на свободу слова. В автобусе, встретив представителя власти, я подверг его общественной критике. Да, возможно, использовал резкие выражения, но соблюдал нормы поведения: не было ни оскорблений, ни физического воздействия.
После инцидента меня задержали из дома, несколько часов держали в Центральном отделе полиции, затем доставили в Следственный комитет. И уже после этого начались пытки по, условно говоря, "голливудскому сценарию". По пути от здания Следственного комитета — на закрытой территории, куда обычные граждане не имеют доступа, — в тёмном месте полицейские остановили автомобиль и вышли. Это уже показалось мне как минимум странным.
Внезапно открылась дверь с правой стороны, некий попытался, сопровождая действия грубой речью, вытащить меня, затем присоединился второй, потом появился третий. Всё это время я был в наручниках. Втроём они вытащили меня на участок с травой. Примечательно, что спустя два дня, когда мы вернулись на это место, высокая трава там была примята.
Лица в масках наносили удары, оскорбляли, плевали, затем стянули с меня брюки и закрыли мне рот, чтобы я не кричал. Можете представить, какие мысли могли прийти мне в голову…
Спустя несколько минут меня вернули в автомобиль. Я находился в шоковом состоянии, тяжело дышал. Через несколько секунд подошли двое полицейских — так, будто ничего не произошло, словно они не знали, что случилось.
И весь этот, условно говоря, сценарий разворачивался со мной — в моей собственной стране, в столице, когда я находился под контролем сотрудников полиции», — рассказал он.