«Բերանս փակել էին, որ չգոռամ. խոշտանգման գործը տեղում դոփում է». Սամվել Վարդանյան (Տեսանյութ)
«Խոշտանգման գործը տեղում դոփում է, որևէ առաջընթաց չկա, իմ գնահատմամբ համահանցակից ոստիկանները ոչ միայն չեն պատժվել, այլ մի բան էլ պաշտոնի բարձրացում ունեն»,- «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է քաղակտիվիստ Սամվել Վարդանյանը։
«Երկու տարի առաջ՝ ապրիլի 15-ին, ես ձերբակալվեցի՝ ընդամենը որպես քաղաքացի իմ ազատ խոսքն իրացնելու համար։ Ավտոբուսում հանդիպելով իշխանության ներկայացուցչին՝ հանրային պարսավանքի եմ ենթարկել։ Այո, գուցե կոշտ բառեր եմ օգտագործել, բայց ես պահպանել եմ համակեցության կանոնները՝ որևէ հայհոյանք չի հնչել, ֆիզիկական ներգործություն չի եղել։
Միջադեպից հետո ինձ տնից ձերբակալեցին, մի քանի ժամ Ոստիկանության կենտրոնի բաժնում պահելուց հետո տարան Քննչական կոմիտե, այստեղից հետո սկսվեց հոլիվուդյան սցենարով խոշտանգումը։ Դեռ գտնվելով Քննչական կոմիտեից դուրս գալու ճանապարհին, որը փակ տարածք է, սովորական քաղաքացիներ չեն կարող մտնել, շատ մութ վայրում ոստիկանները կանգնեցրին մեքենան, ապա իջան՝ միաժամանակ բնական կարիքները հոգալու։ Որպես գիտակից մարդ հասկացա, որ դա առնվազն նորմալ չէ։
Հանկարծ բացվեց մեքենայի աջ կողմի դուռը, մեկը փորձեց հայհոյախառն արտահայտություններ անելով՝ ինձ քաշել, այնուհետև միացավ երկրորդը, հետո տեսա երրրորդին։ Ես այդ ամբողջ ընթացքում ձեռնաշղթայված էի, երեք հոգով քարշ տվեցին խոտածածկ տարածք։ Հատկանշական է, որ երկու օր անց, երբ գնացինք այդ տարածք, բարձր խոտերը հարթված մնացել էին։ Դիմակավորված անձինք թեթև հարվածում էին, հայհոյանքներ հնչեցնում, թքում, ապա տաբատս իջեցրին, բերանս փակեցին, որ չգոռայի։ Պատկերացնու՞մ եք՝ ինչեր կարող էին մտքովս անցնել...
Երեք րոպե անց հետ գցեցին մեքենայի մեջ, շոկային վիճակում ծանր հևում էի, մի քանի վայրկյան հետո մոտեցան երկու ոստիակնները՝ այնպես, կարծես ոչինչ չի եղել, կարծես տեղյակ չեն՝ ինչ է տեղի ունեցել։
Եվ այս ֆիլմի սցենարը կատարվում էր ինձ հետ՝ իմ սեփական երկրում, իմ երկրի մայրաքաղաքում, երբ ես գտնվում էի ոստիկանների հսկողության ներքո»։

“The torture case is stalling – there is no progress. In my view, the police officers involved have not only avoided accountability, but have even been promoted,” political activist Samvel Vardanyan said in an interview with the “Are There Questions” program.
“Two years ago, on April 15, I was detained for exercising my right to free expression as a citizen. I encountered a government representative on a bus and publicly insulted him. Yes, my language may have been harsh, but I did not use profanity and there was no physical contact.
Following the incident, I was detained at my home, held for several hours at the Police Central Department, and then transferred to the Investigative Committee. What happened afterward, I describe as ‘Hollywood-style torture.’ While being transported from the Investigative Committee – a restricted facility – the vehicle stopped in a dark, isolated area. The officers exited the car under a pretext, which I immediately perceived as highly irregular.
Suddenly, the right-hand door of the car opened. One individual tried to pull me out, using abusive language; a second joined him, and then I noticed a third. I remained handcuffed throughout. The three of them dragged me to a grassy area. Notably, when we returned to that area two days later, the tall grass there was still flattened. The masked men struck me, insulted me, and spat on me. They then pulled down my pants and covered my mouth so that I would not scream. It is difficult to describe what was going through my mind at that moment...
After three minutes they threw me back into the car, I was breathing heavily in shock. A few seconds later, two police officers approached, behaving as though nothing had happened, as if they were unaware of what had happened.
And this entire script was unfolding with me at its center – in my own country, in its capital, while I was under police supervision.