Փաշինյանը գագաթնաժողովում չբարձրաձայնեց գերիների հարցը, փոխարենը հաճոյախոսություններով փոխանակվեց ադրբեջանցիների հետ. Ամստերդամ
06/05/2026 14:39
Հայաստանն այսօրվա դրությամբ իրավունքի գերակայություն չունեցող երկիր է. քաղաքական հակառակորդները բանտարկվում են, եկեղեցին հարձակման ներքո է, լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց  Սամվել Կարապետյանի միջազգային փաստաբանական թիմի անդամ Ռոբերտ Ամստերդամը։
«Փաշինյանի քաղաքական հարթակը միտված է Հայաստանյայց Առաքելական սուրբ եկեղեցու ոչնչացմանը, ինչը հակասում է միջազգային ու եվրոպական իրավունքին։ Սա հակասում է Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջև համաձայնագրին»,-ասաց Ամստերդամը։
Խոսելով Երևանում անցկացված Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի մասին, փաստաբանն ասաց, թե երբևէ չի տեսել, որ նման ժողով անցկացվի ու Հայաստանում ներդրում անելու ոչ մի պարտավորություն չստանձնվի։
«Որևէ էական խոստում չտրվեց հայերին։ Փոխարենը, Հայաստանից զատ ներկայացվեցին այլ երկրների շահերը»,-ասաց Ամստերդամը։
Փաստաբանն ասաց նաև, թե Փաշինյանն այդ գագաթնաժողովին գեթ մեկ անգամ չհիշատակեց ո՛չ Բաքվում պահվող քաղաքական բանտարկյալներին, ո՛չ էլ այն մասին, որ Հայաստանի տարածքի մի մասը բռնազավթված է.

Пашинян не поднял вопрос пленных на саммите, вместо этого обменивался комплиментами с азербайджанцами — Амстердам
06/05/2026 14:53
В настоящее время Армения — страна, в которой отсутствует верховенство права, политические оппоненты находятся в заключении, а Церковь подвергается атакам. Об этом заявил член международной адвокатской команды Самвела Карапетяна Роберт Амстердам на встрече с журналистами.
По его словам, «политическая платформа Пашиняна направлена на уничтожение Армянской Апостольской Святой Церкви, что противоречит международному и европейскому праву, а также соглашениям между Арменией и ЕС».
Комментируя 8-й саммит Европейского политического сообщества, состоявшийся в Ереване, адвокат отметил, что никогда не видел, чтобы подобное мероприятие проходило без каких-либо обязательств по инвестициям в Армению.
«Армянам не было дано никаких существенных обещаний. Вместо этого обсуждались интересы других стран, а не Армении», — заявил он.
Амстердам также утверждает, что Пашинян ни разу не упомянул на саммите ни о политических заключённых, удерживаемых в Баку, ни об оккупированных частях территории Армении: