Փաշինյանը գագաթնաժողովում չբարձրաձայնեց գերիների հարցը, փոխարենը հաճոյախոսություններով փոխանակվեց ադրբեջանցիների հետ. Ամստերդամ
06/05/2026 14:39
Հայաստանն այսօրվա դրությամբ իրավունքի գերակայություն չունեցող երկիր է. քաղաքական հակառակորդները բանտարկվում են, եկեղեցին հարձակման ներքո է, լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց  Սամվել Կարապետյանի միջազգային փաստաբանական թիմի անդամ Ռոբերտ Ամստերդամը։
«Փաշինյանի քաղաքական հարթակը միտված է Հայաստանյայց Առաքելական սուրբ եկեղեցու ոչնչացմանը, ինչը հակասում է միջազգային ու եվրոպական իրավունքին։ Սա հակասում է Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջև համաձայնագրին»,-ասաց Ամստերդամը։
Խոսելով Երևանում անցկացված Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի մասին, փաստաբանն ասաց, թե երբևէ չի տեսել, որ նման ժողով անցկացվի ու Հայաստանում ներդրում անելու ոչ մի պարտավորություն չստանձնվի։
«Որևէ էական խոստում չտրվեց հայերին։ Փոխարենը, Հայաստանից զատ ներկայացվեցին այլ երկրների շահերը»,-ասաց Ամստերդամը։
Փաստաբանն ասաց նաև, թե Փաշինյանն այդ գագաթնաժողովին գեթ մեկ անգամ չհիշատակեց ո՛չ Բաքվում պահվող քաղաքական բանտարկյալներին, ո՛չ էլ այն մասին, որ Հայաստանի տարածքի մի մասը բռնազավթված է.

Pashinyan did not raise the issue of POWs at the summit, instead exchanged compliments with Azerbaijanis – Amsterdam
06/05/2026 15:15
Armenia is currently a country lacking the rule of law: political opponents are imprisoned and the church is under pressure, Robert Amsterdam, a member of Samvel Karapetyan’s international legal team, said at a meeting with journalists.
“Pashinyan’s political platform is aimed at undermining the Armenian Apostolic Church, which contradicts international and European law. This is also inconsistent with the agreement between Armenia and the EU,” Amsterdam said.
Referring to the 8th summit of the European Political Community held in Yerevan, the lawyer noted that he had never seen such a meeting conducted in this manner, with no clear commitments to invest in Armenia.
“No significant promises were made to Armenians. Instead, the interests of countries other than Armenia were highlighted,” Amsterdam said.
He also stated that Pashinyan did not once mention the political prisoners held in Baku or the issue of part of Armenia’s territory being occupied during the summit: