«Դատախազությունը ամենացածր վարկանիշ ունեցող ինստիտուտներից է, իշխանությանը ծառայող գործիք». Ընդդիմադիր պատգամավորը՝ Վարդապետյանին
06/05/2026 19:23
Այսօր գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ԱԺ-ում ներկայացրել է Դատախազության տարեկան զեկույցը։ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանն արձագանքել է՝ շեշտելով՝ այդ զեկույցն իշխող ուժի քաղաքական շահերի և նրան մատուցված ծառայութունների  արձանագրում է։
Լիլիթ Գալստյանն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
«Տիկին Վարդապետյան,
Խիստ հանգրվանային ժամանակահատվածում   ներկայացնում եք մի փաստաթուղթ,  որն աղերս չունի երկրի մարտահրավերների հետ և իր խորքային բովանդակությամբ իշխող ուժի քաղաքական շահերի և նրան մատուցված ծառայութունների  արձանագրում է։
Մինչդեռ  դուք ոչ թե իշխանության արժեհամակարգին ծառայող գործիք եք, ինչպես դիրքավորվել եք, այլ՝ պետական շահերի և օրինականության  գլխավոր պաշտպանը:
Քաղաքական հավատարմություն,  նպատակահարմարություն, կալանքի ֆետիշացում, վախի մթնոլորտ, քաղաքական հալածանքներ․ ահա արժեքները, որոնց  ծառայում եք։
Եվ օրինաչափ է, որ դատախազությունը ամենացածր հանրային վարկանիշ  ունեցող ինստիտուտներից է: Ըստ միջազգային ինդեքսների՝ Հայաստանը  շարունակում է լինել կիսաազատ երկիր, ուր իշխանության բոլոր ճյուղերը  կենտրոնացած  են մեկ անձի ձեռքում։
Ներածականում  երախտագիտության խոսք եք հղում դատախազներին և քննիչներին։ Ակնհայտ է, թե արժևորման ինչ չափանիշներ են ընկած  գնահատականի հիմքում։
Սրանց մեջ են այն դատախազներն ու քննիչները, որոնք 17 անմեղների գործով փաստեր են կեղծում և սուտ մեղադրական հիմքեր ներկայացնում դատարան, որոնց հանձնարարված է չտեսնել ոստիկանության կամ յուրայինների ապօրինությունները:
Սկզբունքը ոչ թե մասնագիտական և մարդկային խիղճն է, այլ  հանձնառությունը՝ ջախջախել հեղինակություններ, հրեշայնացնել եկեղեցին,  հանրությանը կերակրել ստով՝ թե ահաբեկչական խումբ եք բացահայտել։
Դուք ևս՝ Տիկին Վարդապետյան, այս ամբիոնից սուտ կամ չճշտված փաստեր ներկայացնելու որևէ կաշկանդվածություն չունեք։ Սահմանված խաղի կանոնին չենթարկված  քննիչին Դուք կարող եք ազատել աշխատանքից,  իսկ թիմակից   Աղազարյանին  զրկել  անձեռնմխելիությունից, երբ վերջինս ինքնուրույնության նշաններ է ցույց տալիս։
Ի դեպ,  ամփոփիչ խոսքում խնդրում եմ անդրադառնալ, թե Փաշինյանի հայտարարած 10 000 դասալիքներից և դավաճաններից մինչև օրս քանի՞սն են համապատասխան հոդվածներով պատժվել։
Ազդարարում եք, թե  ուժի մեջ է մտել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման առաջին գործը։ Խոսքն ընդամենը մեկ գործի մասին է։
Մի՞թե պարզ չէ, որ սա քաղաքական հակառակորդներին  լռեցնելու պատժիչ և հատկապես՝ քարոզչական գործիք է: Նպատակն է քաղաքական ընդդիմախոսներին վարկաբեկելը և դատավորի պատմուճան հագած քպ-ականներին հնարավորության տալը՝ անմեղության կանխավարկածը   խախտելով դատավճիռներ հնչեցնել։
Անխոս,  ապօրինի գույքն ու  հանրային բարիքը պիտի վերադարձվի, բայց թափանցիկ և ոչ ընտրողաբար․․․
Տկն Վարդապետյան, դուք համոզիչ չեք, որովհետև իշխանական թիմի կոռուպցիոն սկանդալների, եկամուտների մասին հայտարարությունների, ծաղկող դղյակաշինության, կոռուպցիոն սխեմաների վերաբերյալ մեծաթիվ հաղորդումները համառորեն անտեսում եք:
Որպես պետական շահերի պաշտպան, երբևէ Ձեզ չհետաքրքրեց, թե ի՞նչ արդյունավետությամբ են  ծախսվում, ավելի շուտ՝ մսխվում հանրային միջոցները,  15 միլիարդի շեմը հատող պետական պարտքը։
Ավելացնեմ՝ կոռուպցիայի ընկալման ցուցանիշով Հայաստանը նահանջ է արձանագրել և այստեղ ձեր մեղքի և պատասխանատվության բաժինը անհերքելի է։
Ձեր հաղորդումը դասական ինքնախոստովանական ցուցմունք է, որտեղ   ձևակերպումները և վիճակագրությունը փաստում են օրվա իշխանություններին ծառայությունը,  նաև՝ օրինականության հաստատման անարդյունավետությունը:
Սահմանադրական անկախություն և չեզոքություն պարտադրող պաշտոնյայի համար գործադիր և օրենսդիր իշխանության առաջին դեմքերի հետ  լուսանկարները հաղորդման հավելվածում զետեղելը պետք է, որ պրոպագանդելի չլինեին։ Սա միջազգային պրակտիկային խորթ մշակույթ է:  Բայց դուք ակնհայտորեն չեք խորշում և հանրայնացնում եք:
Իսկ միջազգային կազմակերպությունները շարունակում են  արձանագրել ձեր՝ ընտրության ինստիտուցիոնալ անկախության բացակայությունը:
«Շոշափելի արդյունք» եք համարում 2,5 տոկոսով  կալանքների թվի նվազումը, սակայն միջնորդությունների բավարարման ցուցանիշը մի քանի անգամ զիջում է ԵԽ անդամ երկրների միջին ցուցանիշներին։ Բավարարվել է 61,2 տոկոսը, ուր ներառված չեն պարտադիր զինծառայությունից և վարժահավաքից խուսափելու հոդվածներով մեղադրվողների նկատմամբ կիրառված կալանքները:
Տարակուսելի հետևողականությամբ,  գրեթե միշտ,  գիշերային ժամերին են նշանակվում ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող անձանց կալանքները և որպես կանոն՝ խափանման այլ միջոց չի հանդուրժվում։
Խիստ կանխատեսելի արարողակարգ է  նաև կալանքի ժամկետները պարբերաբար ավելացնելը, անտեսվում է մեղադրանքի աստիճանը,  կերակրող մայր կամ  հիվանդ անչափահաս լինելը։
Փոխարենը չափազանց ակնհայտ են յուրայինների նկատմամբ ոչ համարժեք  խափանման միջոց կիրառելու դեպքերը։
Հիշեցնում եմ՝ Սահմանադրության ուժով գլխավոր դատախազը ենթարկվում է ոչ թե վարչապետին, այլ Սահմանադրությանը։
Դուք շարունակում եք ձևացնել, թե երկրում խաթարված չէ սահմանադրական կարգը, այն դեպքում, երբ ակնհայտորեն հակապետական ընթացքը փաստող  մի քանի դրսևորումներ են եղել։
Հայ Առաքելական եկեղեցու նկատմամբ իշխանությունների սանձազերծած հակասահմանադրական արշավի նկատմամբ ձեր լռությունը պարզապես հանցավոր է։
Լռում եք նաև հիմա, երբ ՔՊ-ն իր նախընտրական ծրագրում հայտարարում է Վեհափառ Հայրապետին հրաժարական պարտադրելու և  եկեղեցու կառավարման կարգը փոխելու  նպատակադրումը։ Սա հոգևոր իշխանությունը ուզուրպացնելու բացահայտ կոչ-ծրագիր է։
Եկեղեցու նկատմամբ հալածանքները միջազգային ռեզոնանս են ստացել, մտել ԵԽ բանաձև, իսկ Դուք շարունակում եք լռել և հավատարիմ մնալ սելեկտիվ արդարադատությանը:
Ձեր գովական որոշ քննիչների վարքը ծիծաղելի է և միաժամանակ արգահատելի։ Մի  քանի  տասնյակ շինծու քրեական  գործերով հոգևորականներին անհետաձգելի քննչական  գործողությունների են կանչում  հենց կիրակնօրյա պատարագների  և   հոգևոր ժողովների ժամանակ։
Արագածոտնից մի քննիչ էլ թեմի բոլոր 21 քահանաներին հարցաքննության է կանչում ճիշտ այն ժամին, երբ Փաշինյանի նախընտրելի պատարագը պիտի կազմակերպվի։
Հիմա դեմքի լուրջ  արտահայտությամբ և մասնագիտական գիտելիքների գիտակցումով՝ պիտի համոզեք, թե ոչ մի զուգադիպություն չկա։ Պարզապես չի կարելի ծաղրի առարկա դարձնել մի ամբողջ համակարգ:
Շարունակվում է ոստիկանության անպատժելիությունը։  2025-ի դրությամբ որևէ ոստիկանական ծառայող քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվել խաղաղ ցուցարարների դեմ 2024-ին նռնակների ապօրինի գործածության և 101 անձի վնասվածքների համար։
Ոստիկանների կողմից Սամվել Վարդանյանի խոշտանգման խայտառակ դեպքն է մնացել անպատիժ…
Բռնության և ատելության խոսքի փաստերն ահագնացող են, իսկ դատախազությունը ծածկադմփոցով է զբաղված։
Իմ դիմումի հիման վրա, ատելության խոսքի հատկանիշներով, մեկ տարի առաջ Քննչական կոմիտեն վարույթ է նախաձեռնել «Խոսնակ լրատվականի» նկատմամբ և  մատնվել անգործության․․․
Յուրայիններին  չեք պատժում, մինչդեռ մի արցախահայի՝ ադրբեջանցու  մասին գրառման համար ժամեր անց ձերբակալեցիք։
Սարսափելի են մասնավոր կյանքի անձեռմխելիության խախտումները, համատարած գաղտնալսումները, գաղտնի նկարահանումները, որոնք Ձեր սեղանից ապօրինաբար հայտնվում են իշխանական մամուլում։
Սա իրավական երկրի  պատկեր չէ, սա անբարո ժանդարմական համակարգ է։ Կարծեմ վարույթ էիք նախաձեռնել և ի՞նչ․․․ անգործություն։
Տիկին Վարդապետյան, ձեզ չի  հետաքրքրո՞ւմ, թե խորհրդարանի փոխխոսնակն ինչ կարգավիճակով է իրազեկվում հատուկ ծառայությունների օպերատիվ հետախուզական գործունեության  մասին։
Ավանդականը․ 4 տարի ձգվող  և ձեր անգործությունը փաստող նամակների մի  հատոր։ Մի ամբողջ գլխավոր դատախազ  արդեն 4 տարի չի կարողանում օրինական միջոցներ կիրառել, որպեսզի Արման Բաբաջանյանը իրացնի դատարանի վճիռը և զրպարտության համար  ներողություն խնդրի Դաշնակցությունից։
Դուք պարզապես կամք և համարձակություն չունեք․․․
Եթե առաջնային մանդատի հետ եք այսպես վարվում, պարզ է, թե որքան է պաշտպանված հասարակ քաղաքացին:
Ժողովրդավարության, օրինականության նաև բարոյականության  ճգնաժամն այս պատկերն ունի:
Դժվար է պատկերացնել, որ մի օր գլխավոր դատախազը հենց Ազգային Ժողովում կհայտարարի, թե ինքը պետական շահն է պաշտպանում, ոչ  ազգայինը:
Տկն Վարդապետյան, ազգային  պետական շահին հակադրելը  ոչ միայն կեղծ է, այլև հակագիտական։  Անգամ հիմնավորելն է անհարմար:
Եվ ամենաէականը, սա Ձեր ընտրությունն է,   յուրաքանչյուր ոք ինքն է ընտրում իր հետագիծն ու սեփական խղճի հետ հաշտ լինելը»:

«Прокуратура — один из институтов с самым низким рейтингом, инструмент, обслуживающий власть»: оппозиционный депутат — генпрокурору
Сегодня генеральный прокурор Анна Вардапетян представила в Национальном собрании ежегодный отчёт прокуратуры. Депутат фракции «Армения» Лилит Галстян в ответ заявила, что данный доклад является фиксацией политических интересов правящей силы и оказываемых ей услуг.
В своём выступлении Лилит Галстян, в частности, отметила:
«Госпожа Вардапетян,
в крайне переломный период вы представляете документ, который не имеет никакого отношения к вызовам страны и по своему содержанию является отражением политических интересов правящей силы и оказанных ей услуг.
Вежду тем, вы — не инструмент, обслуживающий систему ценностей власти, как вы себя позиционируете, а главный защитник государственных интересов и законности.
Политическая лояльность, целесообразность, фетишизация арестов, атмосфера страха, политические преследования — вот ценности, которым вы служите.
И закономерно, что прокуратура является одним из институтов с самым низким общественным рейтингом. Согласно международным индексам, Армения продолжает оставаться частично свободной страной, где все ветви власти сосредоточены в руках одного человека.
Во вступлении вы выражаете благодарность прокурорам и следователям. Очевидно, какие критерии оценки лежат в основе этой системы.
Среди них — те прокуроры и следователи, которые по делу о 17 невинных фальсифицируют факты и представляют в суд ложные обвинительные заключения, которым поручено не замечать противоправные действия полиции или «своих».
Принципом является не профессиональная и человеческая совесть, а выполнение задачи — попирать репутацию, демонизировать церковь, кормить общество ложью о якобы раскрытых террористических группах.
И вы, госпожа Вардапетян, также не испытываете никаких ограничений в представлении ложных или непроверенных фактов с этой трибуны. Следователя, не подчинившегося установленным правилам игры, вы можете уволить, а вашего соратника Агазаряна лишить неприкосновенности, когда тот проявляет признаки самостоятельности.
Кстати, в заключительном слове прошу вас представить, сколько из объявленных Пашиняном 10 000 дезертиров и предателей на сегодняшний день были привлечены к ответственности по соответствующим статьям.
Вы заявляете, что вступило в силу первое дело о конфискации незаконного имущества. Речь идёт всего об одном деле.
Разве не очевидно, что это инструмент давления, направленный на политических оппонентов? Цель — дискредитация политических оппонентов и возможность для «псевдосудей в кепках "Гражданского договора» выносить приговоры, нарушая презумпцию невиновности.
Безусловно, незаконное имущество и общественные ресурсы должны быть возвращены, но это должно происходить прозрачно и недискриминационно.
Госпожа Вардапетян, вы неубедительны, поскольку игнорируете многочисленные сообщения о коррупционных скандалах властной команды, декларациях доходов, строительстве роскошных особняков и коррупционных схемах.
Как защитника государственных интересов, вас никогда не интересовало, насколько эффективно — точнее, насколько расточительно — расходуются общественные средства и государственный долг, превышающий 15 миллиардов.
Кроме того, по индексу восприятия коррупции Армения демонстрирует ухудшение, и в этом есть ваша доля ответственности.
Ваш доклад — это классическое саморазоблачение, где формулировки и статистика подтверждают служение действующей власти и неэффективность обеспечения законности.
Размещение фотографий с первыми лицами исполнительной и законодательной власти в приложениях к докладу должностного лица, обязанного соблюдать независимость и политическую нейтральность, является неприемлемым с точки зрения международной практики. Однако вы этого не избегаете и даже публично это демонстрируете.
Международные организации также фиксируют отсутствие институциональной независимости в процессе выборов.
Вы считаете «достижением» снижение числа арестов на 2,5%, однако показатель удовлетворения ходатайств значительно ниже среднего по странам-членам Совета Европы — 61,2%, при этом не учитываются аресты по делам об уклонении от службы.
Систематически, почти всегда, аресты оппозиционно настроенных лиц назначаются в ночное время и, как правило, не допускается применение альтернативных мер пресечения.
Также предсказуемой практикой является продление сроков ареста независимо от степени обвинения, семейного положения или состояния здоровья.
При этом очевидна несоразмерность мер пресечения в отношении лиц, связанных с властью.
Напоминаю: по Конституции генеральный прокурор подчиняется не премьер-министру, а Конституции.
Вы продолжаете делать вид, что в стране не нарушен конституционный порядок, несмотря на очевидные проявления антигосударственных процессов.
Молчание прокуратуры по поводу кампании против Армянской Апостольской Церкви со стороны власти является преступным.
Вы также молчите сейчас, когда "Гражданский договор" заявляет о намерении заставить Католикоса уйти в отставку и изменить систему управления Церковью. Это прямой призыв к узурпации духовной власти.
Преследование Церкви получило международный резонанс, дошло до резолюции Совета Европы, однако вы продолжаете молчать и придерживаться избирательного правосудия.
Поведение некоторых ваших следователей выглядит одновременно смешным и возмутительным: священнослужителей по фиктивным уголовным делам вызывают на срочные следственные действия прямо во время воскресных литургий и собраний.
В Арагацотне следователь вызывает всех 21 священника епархии на допрос именно в то время, когда должна состояться литургия, предпочитаемая Пашиняном.
Теперь вы с серьёзным выражением лица будете утверждать, что это совпадение. Нельзя превращать всю систему в объект насмешек.
Продолжается безнаказанность полиции. По состоянию на 2025 год ни один сотрудник полиции не привлечён к ответственности за незаконное применение гранат против мирных протестующих в 2024 году и за травмы 101 человека.
Жестокий случай пыток Самвела Варданяна со стороны полиции остаётся без наказания.
Факты насилия и языка ненависти растут, а прокуратура занимается их сокрытием.
По моему заявлению, год назад Следственный комитет начал производство по признакам языка ненависти в отношении издания «Хоснак» и бездействует.
Своих не наказываете, тогда как человека из Арцаха за публикацию об азербайджанце задержали спустя несколько часов.
Тревожными являются массовые нарушения неприкосновенности частной жизни, прослушки и скрытые съёмки, которые затем незаконно оказываются в провластных СМИ.
Это не картина правового государства — это аморальная жандармская система.
Вы якобы начали расследование — и что дальше? Бездействие.
Госпожа Вардапетян, вас не интересует, в каком статусе заместитель спикера парламента получает доступ к оперативной информации спецслужб?
Традиционно — четыре года переписки, подтверждающей ваше бездействие. За четыре года генеральная прокуратура не смогла обеспечить исполнение судебного решения по делу о клевете.
У вас просто нет воли и смелости.
Если вы так действуете в отношении своего основного мандата, очевидно, насколько не защищён обычный гражданин.
Кризис демократии, законности и морали проявляется именно в этом.
Трудно представить, что однажды генеральный прокурор заявит в парламенте, что она защищает государственные, а не национальные интересы.