Դա միակ տարբերակն էր, որ մենք հիմա ունենայինք հայկական Արցախ. Կարապետյանը վստահեցնում է՝ պատերազմի օրերին Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հավասարության նշան չի դրել
07/05/2026 16:22
Սամվել Կարապետյանը վստահեցնում է՝ պատերազմի օրերին Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հավասարության նշան չի դրել, չգիտի՝ ով է որոշել, որ դա հավասարության նշան է եղել։
«Դա միակ տարբերակն էր, որ մենք հիմա ունենայինք հայկական Արցախ։ Փաշինյանն իր մեծամտությամբ դա անտեսեց, և մենք ունեցանք այն, ինչը որ ունեցանք»,-ասաց Կարապետյանը՝ այլ փակագծեր չբացելով։
Հարցին՝ որտեղի՞ց իրեն տեղեկություն, որ 300 հազար ադրբեջանցի պետք է գա Հայաստան, Կարապետյանը պատասխանեց, որ Ալիևի բոլոր հայտարարությունները կարճ ժամանակ անց իրականություն են դառնում։
«Ես առաջարկում եմ՝ երբ Փաշինյանը բարձրանում է ԱԺ ամբիոն, առանց ցնցումների մեջ ընկնելու թող հայտարարի, որ 300 հազար ադրբեջանցի չի գալու Հայաստան ու Ադրբեջանը Հայաստանից ոչինչ չունի ստանալու։ Չեմ լսում այդպիսի հայտարարություն»։
Նա նշեց՝ ադրբեջանցիները շատ լուրջ են տրամադրված, պետք է այդ գործընթացը կանգնեցնել։

«Это был единственный вариант, чтобы у нас сейчас был армянский Арцах»: Карапетян утверждает, что во время войны не ставил знак равенства между Арменией и Азербайджаном
07/05/2026 17:22
Самвел Карапетян заявил, что во время войны он не ставил знак равенства между Арменией и Азербайджаном и не знает, кто решил, что такое сравнение вообще имело место.
«Это был единственный вариант, чтобы у нас сейчас был армянский Арцах. Пашинян своим высокомерием это проигнорировал, и мы получили то, что получили», — сказал он, не раскрывая дополнительных деталей.
Отвечая на вопрос о заявлении о возможном приезде 300 тысяч азербайджанцев в Армению, Карапетян заявил, что все заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, по его словам, со временем сбываются.
«Я предлагаю, чтобы Пашинян, когда поднимается на трибуну в парламенте, без эмоциональных всплесков заявил, что 300 тысяч азербайджанцев не приедут в Армению и что Азербайджан ничего не получит от Армении. Я не слышу таких заявлений», — отметил он.
Он добавил, что азербайджанская сторона «очень серьёзно настроена» и, по его мнению, этот процесс необходимо остановить.