ԲԴԽ նախագահը ՄՔԴ նախագահի հետ քննարկել է համագործակցության հեռանկարները
ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Արթուր Աթաբեկյանն ընդունել է Միջազգային քրեական դատարանի նախագահ, դատավոր Տոմոկո Ականեին։
ԲԴԽ նախագահը կարևորել է հանդիպումը՝ այն համարելով Հայաստանի Հանրապետության և Միջազգային քրեական դատարանի միջև ձևավորվող համագործակցության խորացման ճանապարհի նշանակալի փուլ։
Նա ներկայացրել է դատական համակարգի անկախության երաշխավորման ԲԴԽ սահմանադրական մանդատը և հետաքրքրվել ՄՔԴ-ի կողմից մշակված մեխանիզմներից, որոնք կարող են օգտակար լինել Հայաստանի դատական համակարգի համար։
Միջազգային քրեական դատարանի նախագահ Տոմոկո Ականեն բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության և ՄՔԴ-ի միջև գործընկերային հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները՝ մասնավորապես ընդգծելով դատավորների վերապատրաստման կարևորությունը։
Նա նշել է, որ ՄՔԴ-ն պատրաստ է աջակցել հայ դատավորների մասնագիտական կատարելագործմանը՝ վերապատրաստումների, աշխատանքային այցերի և փորձագետների ներգրավման միջոցով։
Կողմերը առանցքային են համարել դատական անկախության վերաբերյալ շարունակական երկխոսությունը, ինչպես նաև՝ երկարաժամկետ համագործակցության հեռանկարները։
Հանդիպմանը մասնակցել են ԲԴԽ անդամ Արմենուհի Հարությունյանը, ՄՔԴ աշխատակազմի ղեկավար Հիրադ Աբթահին, Դատական դեպարտամենտի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արշակ Վարդապետյանը։

Председатель Высшего судебного совета обсудил с председателем Международного уголовного суда перспективы сотрудничества
Председатель Высшего судебного совета Республики Армения Артур Атабекян принял председателя Международного уголовного суда, судью Томоко Аканэ.
Председатель ВСС подчеркнул важность встречи, отметив, что она является значимым этапом на пути углубления сотрудничества между Республикой Армения и Международным уголовным судом.
Он представил конституционный мандат Высшего судебного совета по обеспечению независимости судебной системы и проявил интерес к механизмам, разработанным Международным уголовным судом, которые могут быть полезны для судебной системы Армении.
Председатель Международного уголовного суда Томоко Аканэ высоко оценила перспективы развития партнёрских отношений между Республикой Армения и МУС, особо подчеркнув важность подготовки и повышения квалификации судей.
Она отметила, что МУС готов содействовать профессиональному развитию армянских судей посредством обучающих программ, рабочих визитов и привлечения экспертов.
Стороны подчеркнули ключевую важность продолжения диалога по вопросам судебной независимости, а также обсудили перспективы долгосрочного сотрудничества.
Во встрече также приняли участие член ВСС Арменуи Арутюнян, руководитель офиса Международного уголовного суда Хирад Абтахи и первый заместитель руководителя Судебного департамента Аршак Вардапетян.